Trutnovské zastupitelstvo schválilo další změny v územním plánu. Bude víc stavebních pozemků

17. září 2019 09:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zastupitelé v Trutnově projednali a schválili změny v územním plánu (ilustrační foto)

Zastupitelé v Trutnově projednali a schválili změny v územním plánu. Vedení radnice to mělo relativně jednoduché - třeba opoziční hnutí Žít v Trutnově už dopředu vědělo, že se hlasování zdrží. 

Čtěte také

Nakonec zastupitelé schválili necelé tři desítky z více než padesáti navrhovaných změn. Většinou šlo o stavební pozemky. Opozice se sice hlasování zdržela, ale spokojená nebyla.

Podle Petra Sobotky z hnutí Žít v Trutnově a Zelení je problematická celá koncepce územního plánu, právě pokud jde o stavební pozemky.
„Včetně budování nějakých satelitních měst nebo čtvrtí, kde by měla být zástavba vilová. My bychom měli spíš podporovat bytové domy. A měli bychom minimalizovat ztráty a náklady, které vznikají z toho, že se vybudují vilové čtvrtě a k nim chybí infrastruktura, kterou potom musí zaplatit město."

Zastupitelé v Trutnově projednali a schválili změny v územním plánu (ilustrační foto)

Právě změn pozemků dosud určených k jiným účelům na pozemky na bydlení se týkala většina schválených změn.

Čtěte také

Ale podle místostarosty Tomáše Hendrycha z Volby pro město Trutnov šlo především o takové lokality, kde radnice sama stavět nebude.
„Většinou se jednalo o soukromé vlastníky pozemků, kteří žádali o tyto změny. Když pravidla povolovala změnu provést, tak jsme jim vyhověli."

V současnosti dokončuje Trutnov bytový dům v areálu bývalých kasáren, kde je prostor pro další tři bytové domy.

Ty je podle Tomáše Hendrycha možné postavit i v lokalitě Červený kopec. A nebyl tedy důvod navrhovat v tomto směru další změny v územním plánu.

Jednalo se také o lokalitě Babí, kde se výhledově počítá s novou vodní nádrží

To ale neznamená, že se nádrž, která by mimo jiné zatopila část silnice II/300 mezi Trutnovem a Žacléřem, bude stavět, vysvětluje Tomáš Hendrych.
„Díky nadřízeným orgánům se tam objevila rezerva na vybudování údolní nádrže. Ale ještě tyto rezervy mají dvě kategorie. Jedna je prioritní a potom je kategorie druhého řádu. A Babí je právě v této kategorii druhého řádu. Takže pokud k tomu někdy dojde, tak to bude opravdu v hodně vzdálené budoucnosti."

Další změny v územním plánu bude město Trutnov projednávat ve zkráceném řízení během příštího roku.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související