Třem středním školám v Nové Pace chybí tělocvičny. Kraj jim postaví sportovní halu za 75 milionů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nová sportovní hala v Lipníku nad Bečvou

Tři střední školy v Nové Pace budou mít novou sportovní halu. Postaví ji kraj za zhruba 75 milionů bez DPH. Stát bude u Gymnázia a Střední pedagogické školy. Vybavena bude sociálním zázemím, vestibulem s malým bufetem a hledištěm. U nové haly vyroste parkoviště se 40 místy. Halu se školou propojí spojovací koridor. 

„Děti přecházejí do budovy Sokola, která je od nás vzdálena asi 300 metrů. Tělocvičnu si od Sokola pronajímáme," říká Milena Mužíčková, zástupkyně ředitele Střední školy strojírenské a elektrotechnické v Nové Pace.

Škola totiž nemá vlastní tělocvičnu. A to je podle Mileny Mužíčkové velký problém.
„Každá hodina tělesné výchovy, která se tam odučí, musí být zaplacena a odsává to naší škole finanční prostředky."

O něco lépe jsou na tom studenti novopackého Gymnázia a Střední pedagogické školy. Ti sice tělocvičnu mají, jenže podle ředitele Pavla Matějovského je stará a nevyhovující.
„Je to tělocvična o malých rozměrech a je stará jako škola sama, je tedy z roku 1910. A v současné době je tedy, co se týká technických i rozměrových záležitostí, naprosto nevyhovující."

Škola nemůže pořádat ani například žádné turnaje, protože hrací plocha nesplňuje parametry pro různé míčové hry.
„Máme tady 16 tříd. Tělesná výchova je půlená a ani kapacitně se nevejdeme pro realizaci tělesné výchovy. Navíc tělocvik je pro studentky naší pedagogické školy profilovým předmětem."

Nová palubovka ve sportovní hale v Orlické kotlině v Hradci Králové

Malou a starou tělocvičnu má i Střední škola gastronomie a služeb v Nové Pace. A tak stavbu nové sportovní haly ředitel školy Petr Jaroš vítá.
„I za tu cenu, že naši žáci budou docházet, tak je to určitě krok dobrým směrem."

„Vše bude rozvrhově koordinováno. My předpokládáme, že sportovní hala bude plnohodnotně využita i v rámci doplňkové činnosti školy," vysvětluje mluvčí královéhradeckého krajského úřadu Sylvie Velčovská.

A dodává, jak by měla být nová sportovní hala velká.
„Hala by měla mít rozměry 42 metrů na délku, 24 metrů na šířku a 8 metrů na výšku. A to s vlastním sociálním zázemím. Konkrétní dispozice by měly být v projektu vyřešeny takovým způsobem, aby v daném prostoru a čase mohly paralelně probíhat dvě vyučovací hodiny tělesné výchovy."

„Chtěli bychom tam samozřejmě sportovní plochu, klasickou palubovku a hlediště pro 80 až 110 osob. Protože tělocvična by neměla sloužit pouze pro výuku tělesné výchovy, ale měla by být i k dispozici novopacké veřejnosti."

Sportovní hala by se měla v Nové Pace začít stavět v září příštího roku. A hotová by měla být za 16 měsíců.

Spustit audio

Související