Tisíc tváří Adiny i Souboj klavírů. Rychnovský divadelní a hudební festival Poláčkovo léto vás zve

20. červen 2024

Pozveme vás do Rychnova nad Kněžnou, kde v pondělí 24. června slavnostně začíná letošní, už 29. ročník divadelního a hudebního festivalu Poláčkovo léto. A opět to bude přehlídka toho nejlepšího, co se u nás nejen v divadlech urodilo. Všechny vás přijel osobně pozvat ředitel festivalu Kamil Dvorný.

29. ročník, tou už je pěkná tradice. Byl jste u toho, tenkrát v roce 1994, když festival začínal?
Ano, byl jsem u toho. Zažil jsem všechny ročníky.

Kamil Dvorný ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tak co jste letos všechno připravili?
Zahajujeme v pondělí 24. června představením Tisíc tváří Adiny. To nám do Rychnova přiváží Městské divadlo z Mladé Boleslavi a je to taková vzpomínka na herečku Adinu Mandlovou.

Snažíme se zacílit na diváky všech žánrů. Aby si vybrali děti, milovníci opery nebo náročného umění, i příznivci komedie. Prostě každý.
Kamil Dvorný, ředitel festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou

Jak se vybírají představení na festival? Viděl jste všechna, která přivezete do Rychnova?
Snažím se vidět většinu, letos se mi podařilo osobně spatřit tak necelou polovinu představení. A snažíme se vždy zacílit na diváky všech možných žánrů, aby si vybrali jak děti, tak milovníci opery nebo náročného umění, i příznivci komedie. Prostě každý.

Čtěte také

Každý den se bude v Rychnově hrát divadlo?
Skoro každý den.

Festival má v názvu jméno rychnovského rodáka, spisovatele Karla Poláčka. Takže jistě tam bude i nějaká návaznost na jeho tvorbu.
Letos dokonce hned dvakrát v jednom dnu. V pátek to bude odpolední představení Nácvik na večírek od 17 hodin poprvé v sále městské knihovny, kdy bude hrát divadelní soubor z Českých Budějovic. A potom večer od 19 hodin v zámecké jízdárně Divadlo Šumperk představí klasiku, dá se říci. Bylo nás pět.

Teď mířím na dětské publikum. Představení Mach a Šebestová, to bude určeno asi především pro ně.
Mach a Šebestová je určitě pro dětské publikum. To se zase bude hrát v přírodním amfiteátru na Studánce, kousíček od Rychnova nad Kněžnou. A zahraje nám pro změnu Divadlo rozmanitostí z Mostu.

Potom vidím v programu i Prodanou nevěstu.
To bude klasika, Slezské divadlo Opava a opravdu klasická opera. V klasickém provedení a v kostýmech, takže to určitě bude stát za to. To bude zase v zámecké jízdárně v pondělí 1. července od 19 hodin.

A co představení Bláznivé nůžky?
To je Východočeské divadlo v Pardubicích. Bláznivé nůžky, to je taková interaktivní detektivní komedie z kadeřnického salonu. A diváci se do představení aktivně zapojují.

V kostele Nejsvětější trojice vystoupí v pondělí Rychnovský chrámový sbor, to už je taková tradice, kdy oni koncertně zahajují festival.
Kamil Dvorný, ředitel festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou

Teď mě zajímá atmosféra vašeho festivalu. Já znám divadelní festival Regiony v Hradci Králové, kdy opravdu žije divadlem a muzikou celé město. Podobné to bývá v Rychnově nad Kněžnou při Poláčkově létě?
Myslím si, že Rychnov také žije Poláčkovým létem. Divadla i koncerty jsou plné lidí. Věřím, že návštěvníci festivalu i místní obyvatelé si to všechno užívají.

Čtěte také

Když jste byl u toho, když v roce 1994 festival začínal, jaký je vývoj této přehlídky?
V roce 1994 jsme začínali, zahájil to pan Jan Tydlitát, s jedním představení nebo jednoho divadla, to bylo Národní divadlo Brno, které přivezlo do Rychnova Okresní město režiséra Arnošta Goldflama. Tedy začínalo se s jedním divadelním souborem, i technika je už dnes úplně jinde. Všechny věci okolo byly tenkrát v plenkách, takže pokrok a posun je obrovský, veliký. Veškerá technika se dováží z Brna, z Městského divadla a z Národního divadla v Brně. Nainstalují ji technici, kteří ji také ovládají během celého festivalu.

Kde na vás pak festivalová atmosféra dýchá nejvíc?
Na mě působí nejvíce zámecká jízdárna, která se také postupem času, kdy tam festival probíhá, změnila. Opravilo se tam mnoho věcí, takže atmosféra je tam krásná a velice příjemná. Podobné je to i na nádvoří rychnovského pivovaru. Také tam to příjemně na člověka dýchne.

Poláčkovo léto - Rychnovský chrámový sbor

Začínáte tedy v pondělí, ale jeden, takový předstartovní koncert bude už v neděli.
Ano, předskokan bude v neděli v amfiteátru na Studánce. Bude to muzikálový koncert, kde vystoupí členové Městského divadla Brno a představí mnoho muzikálových hitů. A v pondělí na zahájení jsme také připravili slavnostní koncert. V kostele Nejsvětější trojice vystoupí Rychnovský chrámový sbor, to už je taková tradice, kdy oni koncertně zahajují festival.

Čtěte také

Co byste ještě doporučil z hudební nabídky festivalu?
Určitě v sále kolowratského zámku Trio Bel Canto, což bude spojení zpěvu, flétny a kytary. A potom velký koncert v sobotu 29. června na nádvoří kolowratského zámku. To bude souboj klavírů Ondřeje Brzobohatého a Ondřeje Brouska. Určitě to bude skvělé. Vstupenky máme ještě na všechna představení, ale někde už jich zbývá opravdu málo. Můžete si je zakoupit online na Polackovoleto.eu nebo přímo na místě před každým představením. A také v Městském informačním centru v Rychnově nad Kněžnou.

Na co vy se nejvíc těšíte? Máte vůbec čas nechat na sebe dýchnout atmosféru festivalu?
Snažím se, ale není to úplně jednoduché. Takže aspoň kousek každého představení se budu snažit vidět. A určitě se těším na zahajovací inscenaci Tisíc tváří Adiny. A také na koncert, na Souboj klavírů.

Poláčkovo léto - Klapeto

Tak se vydejte do Rychnova na Poláčkovo léto, začíná už v pondělí 24. června v Rychnově nad Kněžnou. Všechny vás osobně zve Kamil Dvorný, ředitel festivalu. Držíme palce, ať se to povede.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související