Tipy na víkend: Svatohubertské slavnosti, Noc vědců, Voříškiáda, Aktivní senior i Den architektury

28. září 2022

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

V pátek 30. září vás zveme od 17 hodin na Noc vědců do Fakultní nemocnice Hradec Králové do Výukového centra LF HK a na Plicní kliniku. Odborníci z LF HK a FN HK zde budou mít interaktivní program pro širokou veřejnost na téma Všemi smysly. Lékaři navíc budou návštěvníkům nabízet preventivní vyšetření sluchu a zraku přímo na místě konání akce. Na ty, kdo mají rádi hry a soutěže, také čeká ve venkovních prostorech stezka smyslů se soutěží o odměny.

V sobotu 1. října se v Hradci Králové koná už 13. ročník oblíbené Voříškiády. Od 10:00 do 17:00 se v Orlice parku můžete těšit na Pestauraci nebo-li restauraci pro psy, prodej chovatelských potřeb, umisťovací výstavu opuštěných pejsků, ukázky výcviku psí dovednosti a poslušnosti, překážkovou dráhu pro pejsky, atrakce pro děti. Český rozhlas Hradec Králové je mediálním partnerem akce.

DON QUIJOTE de la Ancha. V pátek 30. září zavítá na zámek Adršpach přední světový chůdoherec Lennoire Montaine s vynikající komedií Don Quijote de la Ancha - nejhranějším
představením v Evropě. Tuto „didaktickou klauniádu" v režii Bolka Polívky můžete zhlédnout od 17:00 hodin v prostorách zámecké kavárny. Představení přináší pohodu a spoustu smíchu, také však potěšující dárečky. Je vhodné i pro rodiny se školními dětmi.

Čtěte také

V sobotu 1. října vás od 9:00 do 17:00 hodin čeká na Kuksu další ročník Svatohubertských slavností, neboli oslava myslivosti, přírody a všeho, co k tomu patří. Samotný hospitál Kuks je již přes 300 let spojován s hony a lovem. Jeden z nejvýznamnějších propagátorů české myslivosti byl samotný zakladatel Kuksu František Antonín hrabě Špork, který v 17. století založil dodnes známý řád sv. Huberta. Právě Řád sv. Huberta patří mezi hlavní pořadatele těchto slavností myslivosti. Akci doprovázejí zkoušky a ukázky loveckých psů, hra na lesní roh, slavnostní Svatohubertská mše v kostele Nejsvětější Trojice, tematická výstava a stánky s mysliveckými potřebami.

V sobotu 1. října se koná od 13:00 v Novém Městě nad Metují celostátní sportovní akce s názvem Aktivní senior. Čeká vás vycházka s nordic walking holemi za účasti zkušeného instruktora. Odlehčete nohám, posilujete ruce. Začíná se u Infocentra v Novém Městě nad Metují.

Čtěte také

Na prohlídku města Hradec Králové vás 1. října zve Josef Gočár. Začátek bude v 10 hodin u Bílé věže. Zájemci si detailně prohlédnou architekturu významných budov a dozví se zákulisní informace z dob, kdy město vznikalo. Nezisková organizace Dobré divadlo si komentovanou prohlídku připravila v rámci celorepublikového festivalu Den architektury. 

Den architektury - Náchod 2022 aneb STOLETÍ ÚSPĚCHŮ I NEZDARŮ PLASTIK VE VEŘEJNÉM PROSTORU v sobotu 1. října od 14:00 z autobusového nádraží v Náchodě. Po zajímavých místech se sochařskými realizacemi a plastikami v architektuře města provede kurátor Galerie výtvarného umění v Náchodě David Chaloupka. Od plastik z meziválečného období ve stylu art deco (J. Horejc, B. Benda, K. Dvořák) v centru města se dostaneme až k dílům poválečným i současným plastikám ve veřejném prostoru, v některých případech umístěním nebo provedením kontroverzním.

Banány a kakao. V Centru celoživotního vzdělávání v Knihovně města Hradce Králové se koná od 1. do 31. října výstava z cyklu Cena levného života od organizace Na zemi. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak je možné, že kakao, čokoláda či čaj, které k nám cestují přes půlku světa, nestojí více peněz? Jaká je skutečná cena těchto výrobků? Poznejte pracovní podmínky dělníků v zemích třetího světa a jak jim pomáhá zapojení se do systému fair trade.

Město Náchod a Městské informační centrum Malé lázně vás zvou na výstavu fotografií Tomáše Menece, která je do 30. října 2022 k vidění na kolonádě a v prostorách informačního centra (1. patro Vily Komenský, v rámci otevírací doby). Těšit se můžete na zajímavé pohledy na známá i méně známá místa našeho regionu.

Čtěte také

V Galerii výtvarného umění v Náchodě se koná výstava Sny Grigorije Musatova. Grigorij Alexejevič Musatov (1889-1941) byl významný umělec ruského původu, dlouhodobě žijící v Československu, a jeho dílo je dnes bohatě zastoupeno v galeriích i soukromých sbírkách. Do Československa přicestoval ve věku třiceti a jednoho roku již jako vystudovaný malíř. V nové vlasti se brzy prosadil, stal se členem výtvarného spolku Umělecké Besedy, opakovaně vystavoval, těšil se pozornosti diváků i odborné kritiky, prodával obrazy a také ilustroval knihy pro přední nakladatelství. Výstava potrvá do 4.12.2022.

V Galerii výtvarného umění v Náchodě také začala výstava Lenky Jirkové Táborské - Hledím si smyslů. Mgr. MgA. Lenka Jirková Táborská (1981) žije a pracuje střídavě na stolové hoře Ostaš nedaleko Police nad Metují a Boušíně. Vystudovala Výtvarný obor na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a Akademii výtvarného umění v Praze, Ateliér nových médií II a Ateliér intermediální tvorby II. V současné době především maluje, ale nevyhýbá se i dalším médiím. O své tvorbě autorka mluví jako o mapování nevědomí. Výstava potrvá do 4.12.2022.

Spolek přátel historie Vamberka připravil ve spolupráci s dalšími institucemi výstavu, věnovanou osobnosti významného podnikatele a spoluzakladatele proslulé firmy Kareš & Stocký se sídlem v Brémách, která v letech 1870 až 1925 nabízela své služby zájemcům o cestu do Ameriky. Koná se v Muzeu krajky ve Vamberku do 30. října.

Muzeum Náchodska zve do Čapkova mlýna v Hronově na výstavu fotografií významných osobností, které zachytil objektivem svého fotoaparátu Karel Čapek. Výstava potrvá do 30. září.

Čtěte také

V letošním roce oslavujeme 55 let od založení Klubu konkrétistů. Další ročník výstavního projektu Konkrétní podzim probíhá na několika místech Hradce Králové. Expozicí Cesty konkrétního umění v Galerii Artičok, dále jsou díla vystavena v ulici Škroupova v Galerii Škroupovka. A v Galerii AMB, Sbor kněze Ambrože, na vás čeká výstava Jaroslava Prokeše a Jana Stolína V kontextu formy, hostem této výstavy je Vítězslav Plavec. V exteriérech sboru jsou k vidění objekty Zuzany Bartošové a Andrey Uváčikové, a také Jakuba Lipavského a Jana Kováříka. Výstavy potrvají do 31. října.

Vestibul Městského muzea v Hořicích obrazně řečeno praskal ve švech při vernisáži výstavy Krajiny Oskara Teimera. Pracovitý a nadšený malíř a grafik, ale také pedagog, skaut a včelař z Černína na Hořicku měl spoustu přátel a příznivců. Výstava si klade za cíl nejen představit různorodost tvorby Oskara Teimera, ale také navodit atmosféru, v níž umělec tvořil. Výstava bude slavnostně zakončena v den nedožitých Oskarových 90. narozenin v úterý 15. listopadu 2022 v 17 hodin.

Městská galerie Zázvorka v Novém Městě nad Metují pořádá až do 8. října 2022 výstavu děl Jiřího Sobotky s názvem Spadl z višně a jiné práce.

Muzeum Náchodska (Broučkův dům čp. 18, Masarykovo náměstí) vás zve až do 2. října 2022 na výstavu nazvanou Rafinovaná krása vějířů. V dnešní době je na vějíře pohlíženo jako na dávno zastaralý dámský módní doplněk. Na výstavě Rafinovaná krása vějířů uvidíte, že vějíř byl mnohem více a také to, jak se v průběhu času proměňovala jeho podoba a výzdoba.

Čtěte také

Zveme vás do Muzea Boženy Němcové v České Skalici na výstavu, která představí významné osobnosti České Skalice a okolí, jako jsou například vynálezce a konstruktér obloukové lampy Ing. Antonín Blahník, zakladatel jiřinkových slavností a páter František Hurdálek, spisovatel Václav Řezníček, učitel a knihovník Josef Arnošt Kolisko, páter a regionální historik Josef Myslimír Ludvík a další. Dále se zde koná výstava "Režisér Antonín Moskalyk - známý a neznámý", která představuje osobnost režiséra, jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbu. A také výstava ke 100. výročí odhalení pomníku Babička s dětmi. K vidění jsou nikdy nezveřejněné dokumenty z archivu muzea ke vzniku sousoší včetně korespondence sochaře Otty Gutfreunda, fotografie, sádrový model prvního návrhu pomníku, hlavička Barunky, model realizovaného sousoší a také bronzová socha Barunky zapůjčená soukromým sběratelem. Všechny výstavy se konají až do 30.9.2022.

Zveme Vás na jedinečnou výstavu Zámecké imaginárium do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Výstavu skupiny výtvarníků spojených s Divadlem bratří Formanů opět dramaturgicky připravil ilustrátor a scénograf Matěj Forman. S využitím autorských prací všech zúčastněných přetvořil celé patro zámku v jedno velké místo fantazie a hravosti. Imaginárium totiž není pouhou výstavou, v rámci které si veřejnosti prohlédne konkrétní vystavené objekty. Je spíš živou instalací, která návštěvníky vyzve ke hře. Děti i dospělé nadchne svojí imaginací a hlavně možností si pohrát, dotýkat se a ovládat mnoho artefaktů, které dospělé vrátí do dětství a dětem přiblíží svět loutkového divadla, mechanických hraček a zařízení. Zámecké imaginárium je přístupné až do 30.10.2022.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka