Tipy na víkend: Připomínka největší bitvy v Čechách, Šrámkova Sobotka, Děti ráje i Proměny dřeva

30. červen 2022

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

Postava pruského král Viléma I. připomene o víkendu 156. výročí největší bitvy v Čechách. Zveme vás na projekt vzpomínkových akcí na největší vojenské střetnutí na českém území v historii, prusko-rakouskou bitvu u Hradce Králové 1866. Akce je mezinárodním setkání klubů vojenské historie, konají se slavnostní přehlídky, koncerty historických muzik, kulturní program a interaktivní odborné předváděcí akce s účinkujícími v historických uniformách a kostýmech. Na bojišti Chlum 1866 se opět uskuteční rekonstrukce bitevních událostí na autentických místech bojů s profesionální dramaturgií a komentářem. K vidění bude dobové polní ležení, ukázky střetů jezdectva, bodákové útoky pěchoty, dělostřelectvo a bohaté pyrotechnické efekty.

Před 80 lety prožíval tehdy osmiletý Toník Burdych poslední bezstarostné dny se svými nejbližšími ve stavení na Končinách u Červeného Kostelce a netušil, jaký osud potká v nejbližších dnech jeho rodiče, prarodiče, tetu a strýce. Všichni zaplatili životy za ukrývání parašutisty Jiřího Potůčka a stali se spolu se svými spolupracovníky posledními přímými oběťmi heydrichiády popravenými bez soudu na Zámečku v Pardubicích… Pietní akty tak 3. července 2022 připomenou u pomníků v Malých Svatoňovicích, na Bohdašíně a Končinách u Červeného Kostelce osudy statečných sokolů z odbojové skupiny S 21 B a jejich spolupracovníků, kteří tady koncem června 1942 ukrývali parašutistu a radistu z výsadku Silver A Jiřího Potůčka s vysílačkou Libuší.

Čtěte také

Výpravná koncertní open air verze nejúspěšnějšího českého HIT muzikálu Sagvana Tofiho DĚTI RÁJE přijíždí na hospitál Kuks! Přijďte si v pátek 1.7.2022 od 20:00 do 22:00 užít léto a připomenout si atmosféru legendárního představení. V podání hlavních představitelů - předních osobností české hudební scény - opět zazní nejlepší písně z muzikálu (notoricky známé megahity jako jsou „Decibely lásky", „Pár přátel", „Poupata", „Céčka", „Nonstop" a mnohé další), které si diváci zpívají spolu s účinkujícími. Trocha romantiky, maličko nostalgie, humor, zábava, ale i nadhled, to všechno a mnohem víc jsou vaše DĚTI RÁJE.

Knihovna města Hradce Králové ukazuje ve svém Centru celoživotního vzdělávání od 1.7.2022 až 29.8.2022 na výstavě 33 fotografií představující počátky činnosti Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Fotografové zachytili setkávání paní Olgy s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, ale také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Kristýnou. Tato výstava vznikla u příležitosti oslav 20. výročí založení VDV a setkala se s velkým zájmem veřejnosti. Momentálně výstava putuje nejenom českou krajinou, ale vystavovali ji také např. v Polsku, ve Francii a Litvě.

Řezbář motorovou pilou Radek Smejkal vyhrál Husky Cup 2022 v německém Blockhausenu, což je nejprestižnější řezbářská akce na světě. Nejen jeho, ale i další mistry řezbářského umění uvidíte na Proměnách dřeva, které se uskuteční ve Skuhrově nad Bělou od 3. do 5. července. Těšit se můžete také na Honzu Paďoura, Petra Krejcara a Roberta Musila.

Čtěte také

Prohlídky zámku v Ratibořicích s postavou komtesy Hortenzie z knihy Babička jsou určeny především pro rodiče s dětmi od 4 let. Konají se každý den (mimo pondělí) od 1. července v časech od 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin. Doporučujeme zakoupení vstupenek online, nebo předchozí rezervaci!

Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta na statku v sobotu 2.7.2022 od 21:00. Nejznámější opera Bedřicha Smetany zazní ve zkrácené verzi v autentickém prostředí statku v Markvarticích v okrese Jičín, a také v krásných krojovaných kostýmech s hereckou akcí. Prodá Jeník svou milovanou Mařenku za 300 zlatých?

Muž se železnou maskou na Hospitálu Kuks v sobotu 2.7.2022 od 20:00 do 22:00. Výpravná koncertní verze úspěšného muzikálu divadla BRODWAY přijíždí na hospitál Kuks. Oproti celému muzikálu jde o kratší verzi, kde děj vypráví uvaděč, účinkující jsou v kostýmech, pódium zdobí vybrané kulisy a z muzikálu zazní největší hity za doprovodu taneční company.

Čtěte také

Noční prohlídka na Bílé věži v Hradci Králové od 20:00 do 23:59 hodin. Zpříjemněte si první soboty v měsíci pohledem na do noci se probouzející Hradec. Díky jedinečné poloze v srdci města přehlédnete v nočním osvětlení nejenom stavby, jejichž zásluhou se našemu městu říká Salon republiky, ale také rozzářené linie dopravních tepen a "světelné majáky" na obzoru.

Festival Šrámkova Sobotka 2022 se koná 2.7.2022 až 9.7.2022. Sobotka je městem oplývajícím neobyčejným kouzlem - člověk nemusí dlouho tápat, proč byla pro Šrámka takovou inspirací. Jaktože nás některá místa uhranou natolik, že se na ně nejenom potřebujeme vracet, ale dokonce nás svým působením podněcují k tvorbě? 66. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, bude věnován fenoménu GENIUS LOCI.

František Kinský a Matyáš Novák: Tváří v tvář 2022 v neděli 3.7.2022 od 11:00 do 17:00 v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku. Prohlídkou zámecké expozice Život v biedermeieru Vás provede majitel zámku František Kinský, můžete se těšit také na klavírní recitál Matyáše Nováka v Zrcadlovém sále a také na ochutnávku maďarských vín řady Ferenc Liszt.

Čtěte také

Dracula na Hospitálu Kuks v neděli 3.7.2022 od 20:00 do 21:45. Výpravná koncertní verze muzikálu Dracula přijede na Kuks. Představení bude oproti celému muzikálu o něco kratší, děj vypráví uvaděč, účinkující jsou v kostýmech, pódium zdobí vybrané kulisy a z muzikálu zazní největší hity za doprovodu taneční company.

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou připravily k připomenutí 130. výročí narození významného rychnovského rodáka Karla Poláčka výstavy, které připomenou jeho literární dílo ilustracemi nejen ze sbírky Orlické galerie.

Přátelé Věry Jičínské v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. S dílem malířky Věry Jičínské se návštěvníci Orlické galerie pravidelně setkávají, ale málokdo tuší, jací lidé, především umělci se v jejím okolí pohybovali a přímo a nepřímo usměrňovali, inspirovali nebo komentovali její tvorbu. Výstava představujr významné osobnosti kulturního a společenského života, v jejichž společnosti se pohybovala tato oceňovaná umělkyně.

Čtěte také

Muzeum Náchodska (Broučkův dům čp. 18, Masarykovo náměstí) vás zve až do 2. října 2022 na výstavu nazvanou Rafinovaná krása vějířů. V dnešní době je na vějíře pohlíženo jako na dávno zastaralý dámský módní doplněk. Na výstavě Rafinovaná krása vějířů uvidíte, že vějíř byl mnohem více a také to, jak se v průběhu času proměňovala jeho podoba a výzdoba.

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou připravilo v Muzeu krajky ve Vamberku až do 28. srpna 2022 výstavu s názvem Emilie Paličková a pokračovatelé, která je věnována této významné osobnosti českého krajkářství, dále zde najdete další díla z tvorby pedagogů.

Čtěte také

Zveme vás do Muzea Boženy Němcové v České Skalici na výstavu, která představí významné osobnosti České Skalice a okolí, jako jsou například vynálezce a konstruktér obloukové lampy Ing. Antonín Blahník, zakladatel jiřinkových slavností a páter František Hurdálek, spisovatel Václav Řezníček, učitel a knihovník Josef Arnošt Kolisko, páter a regionální historik Josef Myslimír Ludvík a další.

Dále se zde koná výstava "Režisér Antonín Moskalyk - známý a neznámý", která představuje osobnost režiséra, jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbu. A také výstava ke 100. výročí odhalení pomníku Babička s dětmi. K vidění jsou nikdy nezveřejněné dokumenty z archivu muzea ke vzniku sousoší včetně korespondence sochaře Otty Gutfreunda, fotografie, sádrový model prvního návrhu pomníku, hlavička Barunky, model realizovaného sousoší a také bronzová socha Barunky zapůjčená soukromým sběratelem. Všechny výstavy se konají až do 30.9.2022.

Čtěte také

Městské muzeum a galerie Hořice Vás srdečně zve na výstavu Paralely, která vybranými díly představuje až do 28.8.2022 šestici současných výtvarných umělců: Moniku Immrovou, Jakuba Lipavského, Miloslava Mouchu, Zdeňka Trse, Vladimíra Vélu a Jindřicha Zeithammla. Jde o propojení, interakci i konfrontaci tvorby šesti autorů prostřednictvím různých forem osobitých výtvarných výpovědí. Jejich dílo se pohybuje na pomezí abstraktního a reálného sdělení.

Výstava v Městském muzeu v Hořicích představuje až do 31.8.2022 jeden z nejcennějších předmětů ze sbírek hořického muzea - Šafránkovu kroniku a jejího autora lidového kronikáře Františka Šafránka. Ke kronikářské činnosti jej přivedla láska k historii. Svou kroniku začal psát roku 1867 a mistrně v ní zachytil slovem a obrazem nejen příběh své rodiny, ale také významné události, mizející stavby, staré zvyky a svérázné postavy. Barvitě popsal také události prusko-rakouské války roku 1866 a útěk obyvatel Hořic před pruskou armádou.

Čtěte také

Muzeum východních Čech v Hradci Králové nabízí soubornou výstavu s názvem „L", která mapuje více než 30 let tvorby divadelního scénografa, režiséra, výtvarníka a hudebníka Marka Zákosteleckého, který byl dvě desetiletí profesně propojen s královéhradeckým divadlem Drak. Delší čas pak navíc externě spolupracoval Klicperovým divadlem. Celkově se podílel na vzniku více než 130 představení jako scénograf a více než 30 představení jako režisér. Výstava je přístupná do 28. srpna 2022 a doplní ji pestrý doprovodný a edukační program.

Zveme Vás na jedinečnou výstavu Zámecké imaginárium do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Výstavu skupiny výtvarníků spojených s Divadlem bratří Formanů opět dramaturgicky připravil ilustrátor a scénograf Matěj Forman. S využitím autorských prací všech zúčastněných přetvořil celé patro zámku v jedno velké místo fantazie a hravosti. Imaginárium totiž není pouhou výstavou, v rámci které si veřejnosti prohlédne konkrétní vystavené objekty. Je spíš živou instalací, která návštěvníky vyzve ke hře. Děti i dospělé nadchne svojí imaginací a hlavně možností si pohrát, dotýkat se a ovládat mnoho artefaktů, které dospělé vrátí do dětství a dětem přiblíží svět loutkového divadla, mechanických hraček a zařízení. Zámecké imaginárium je přístupné až do 30.10.2022.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.