Tipy na víkend: Oživlý Josefov, Noční prohlídky kláštera, Vinný košt, Muzejní den a Řemeslnické léto

10. červenec 2024

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Tradiční noční prohlídky benediktinského kláštera v Polici nad Metují se letos uskuteční v pátek 12. července, 9. srpna a 20. září vždy od 20 hodin. Těšit se můžete na dvouhodinou prohlídku s Mgr. Janem Tůmou, který vás provede zámecky pojatou expozicí opatova bytu, klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie i dalšími prostory kláštera. Navíc vás seznámí se spoustou zajímavostí o historii Police a Policka.

Čtěte také

Oživlý Josefov 2024. Pevnostní město Josefov ožije 12. - 13. července dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Josefov se na chvilku vrátí do dob své největší slávy, prostor kolem kostela Nanebevstoupení Páně a na Bastionu IV i letos zaplní trhovci a řemeslníci, po městě budou jezdit kočáry tažené koňmi, uvidíte nastoupenou armádu i korzující dámy v krásných šatech.

Krakonošovy letní podvečery v Jilemnici 12.7.2024 až 13.7.2024 od 12:00. Zveme na tradiční sejkory na jubilejní 20. ročník akce. Dva červencové podvečery plné hudby, divadla, skvělé atmosféry pod dohledem Krakonoše zažijete v tyto dny na náměstí. Každoročně je zde připravena velká scéna pro účinkující a příjemné zázemí pro diváky, řemeslníky i prodejce. Během Krakonošových letních podvečerů se uskuteční jízdy vlaků tažených parní lokomotivou "Kafemlejnek" z Martinic v Krkonoších.

Pátý Vinný košt & festival chutí v Jičíně se uskuteční v sobotu 13. 7. 2024 od 10:00 hodin.

Muzejní den aneb 120 let od založení lázní v Železnici v sobotu 13. 7. 2024 od 13:00 do 19:00. 16. ročník tradiční letní akce s bohatým programem: výstava, volné prohlídky roubené chaloupky s expozicí pěstování a zpracování lnu, dílničky pro děti, řemeslný jarmareček, kulturní program - loutková pohádka a koncerty na nádvoří muzea ad. Prodej občerstvení. Vstup volný.

Čtěte také

Zveme vás na 27. ročník Řemeslnického léta ve Vrchlabí. Během července budete mít možnost v podloubí historických domků nakouknout pod ruce zručným řemeslníkům a nakoupit si jejich výrobky. Těšit se můžete i na kurzy a dílny, kde si některá řemesla budete moci sami vyzkoušet vždy od úterý do neděle od 9:00 do 16:30 hodin.

Díla českých i polských skladatelů představí v sobotu 13. července od 18 hodin v otovickém kostele sv. Barbory polští hudebníci z Cracow Golden Quintet. Dechový kvintet Wojciecha Kilara a zřídka uváděné dílo polsko-amerického skladatele Roberta Muczynského, zkombinují umělci se skladbami domácích autorů. V roce české hudby zazní na Broumovsku Dvořákův Americký kvartet v úpravě pro dechové kvinteto a Foersterův Dechový kvintet. Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví Polska a dobrovolné vstupné podpoří opravy místních kostelů.

Promenáda v kloboucích. Vydejte se v neděli 14. 7. 2024 ve 13 hodin na Promenádu v kloboucích ze zámku Doudleby nad Orlicí do Záměle do hostince U Karla IV. Již 9. ročník zahájí Petr Dujka. Čeká vás také vyhlášení soutěže "O nejoriginálnější pokrývku hlavy".

O letošních letních prázdninách máte v Safari Parku Dvůr Králové jedinečnou možnost vidět zajímavé výtvarné a sběratelské artefakty Jiřího Wintera Neprakty. Výstava pořádaná ke 100. výročí jeho narození je k vidění ve Vile La Rosa a najdete na ní kromě kreseb i rituální předměty, masky, lebky a také žirafí lopatku s Winterovou kresbou.

Čtěte také

Léto na Doteku. Během července probíhají v Domě obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově tvořivé dílničky pro děti.

Tomáš Smíšek - Mezi glyfy. Výstava vítěze 14. ročníku výtvarné soutěže Naše galerie v Galerii výtvarného umění v Náchodě až do 8.9.2024. Výstava se zabývá vizuálním a informačním prvkem, který je v běžném životě všudypřítomný a nepostradatelný. Písmo, znak tvoří základní stavební kámen komunikace a je součástí lidské kultury již tisíce let. Autorova současná tvorba vychází ze zkušeností v oblasti grafického designu, kde se poprvé objevuje fascinace písmem.

Klepadlo na koberce je v hlavní roli nové výstavy „Dobrodružství na klepaču" v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře. Tu má „na svědomí" ostravský umělec Jiří Surůvka. Výstava potrvá až do 14. září. Kurátorem je Radek Wohlmuth. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program - performance, výtvarné dílny s galerijními lektory i Jiřím Surůvkou. Interaktivní instalace nabídne každému malému návštěvníkovi umělecký zážitek i prostor k odreagování. Výstava bude přístupná od úterý do neděle mezi 12. a 17. hodinou.

Výstavy fotografií staveb z Královéhradeckého kraje nominovaných na Českou cenu za architekturu v letech 2016-2023 je jako venkovní prezentace instalovaná na Riegrově náměstí před hotelem Černigov v Hradci Králové do 15. července.

Výstava Náchod 1254 v Broučkově domě na Masarykově náměstí v Náchodě je uspořádaná v rámci oslav 770 let od první písemné zmínky o městě a zaměřena je na nejstarší dějiny Náchoda v období středověku.

Čtěte také

Starověký Egypt nejsou jen mumie nebo konspirační teorie o stavbě pyramid, ale byla to starobylá, nesmírně vyspělá a bohatá civilizace, která po sobě zanechala množství artefaktů. Kouzlo africké říše můžete odhalit v Městském muzeu Jaroměř, kde se otevřela výstava Na březích Nilu. Vizuálně bohatá expozice přibližuje každodenní život starověkých obyvatel tehdejšího Egypta a Núbie, včetně přírodních poměrů, řemesel a lidového náboženství a zádušního života. Obohacením výstavy je část věnovaná památce egyptologa a diplomata Břetislava Vachaly, jaroměřského rodáka a bývalého ředitele Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy. Výstava potrvá do 29.9.

Putování za předky v Muzeu města Police nad Metují. Muzeum Náchodska a Česká genealogická a heraldická společnost v Praze z.s. vás společně zvou na výstavu Putování za předky, která je k vidění v prostorách benediktinského kláštera v Polici nad Metují do 30. září 2024. Přijďte si prohlédnout panelovou výstavu, na které se dozvíte informace o zdrojích k tvorbě rodokmenu, rodokmenových grafech či heraldických znacích.

Emma a Barbora Srncovy - Obrazy a litografie ve Vlastivědném muzeu a galerii v Železnici až do 4.8.2024. Výstava obrázků plných pohody známé výtvarnice a malířky Emmy Srncové a její dcery - herečky a malířky Barbory Srncové.

RETROGAMING v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem až do 1.9.2024. Putovní interaktivní výstava Retrogaming pochází z dílny Regionálního muzea Litomyšl. Zachycuje historii výpočetní techniky od jejího počátků do poloviny 90. let 20. století. Největší pozornost je věnována československým i zahraničním hrám, domácím počítačům a konzolím z 80. let. Exponáty doplňují nezbytné technické informace a různé zajímavosti. Návštěvník se seznámí i s tehdejšími herními hity, dobovými herními časopisy, ale například i problematikou počítačového pirátství.

Výstava STEHEM, TAHEM v Městském muzeu v Hořicích připomíná Dívčí průmyslovou školu Vesnu, která vznikla v Hořicích na počátku 20. století. Setkáte se zde nejen se školními pracemi žákyň školy, s řadou archivních materiálů, ale také například s rozsáhlou folklorní sbírkou, kterou škola dlouhodobě budovala. Výstava bude přístupná až do 15.9.2024.

Čtěte také

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově uvádí výstavu Jízda, která se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. V bývalé elektrárně se představuje tvorba více než čtyř desítek umělců několika generací. Těžištěm monumentálně pojaté expozice jsou díla sochařů a sochařek a tvůrců instalací v turbínové hale. Mezi malíři a malířkami najdeme například Alenu Anderlovou, Františka Mertla ve světě známého jako FRANTA, Ondřeje Kohouta, Michaela Rittsteina, Petra Písaříka, Natálii Roučkovou, Karla Štědrého, Jakuba Špaňhela nebo Lubomíra Typlta. Ukazují kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. Výstava potrvá do 3. listopadu.

Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela novou výstavu. Jmenuje se "Jak sbírat umění" a návštěvníkům představuje celoživotní dílo znalce a sběratele Karla Tutsche. Sbírka, kterou vytvořil, zahrnuje přes 1 300 děl. Část děl ze sbírky Karla Tutsche si teď lidé mohou prohlédnout a současně také získat návod, jak vytvořit svou vlastní uměleckou sbírku.

Londýn i Paříž mají smůlu. Nejvíc obrazů světoznámé umělkyně Míly Fürstové uvidíte v Hradci Králové! Velkolepá výstava se koná v budově Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží až do října letošního roku. Uznávaná grafička a malířka Míla Fürstová žije a tvoří v Anglii. Její díla vlastní slavné osobnosti, včetně britské královské rodiny. Pro populární kapelu Coldplay navrhla grafickou podobu jejich šestého studiového alba v podobě andělských křídel. A ilustrovala i knihy nejvýznamnějších českých autorů: Kytici Karla Jaromíra Erbena, Babičku Boženy Němcové a Máj Karla Hynka Máchy.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.