Tipy na víkend: Na Bílou věž s královnou, Muzejní noc, loutky na Kuksu i Valdštejnské slavnosti

27. květen 2022

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

V železničním muzeu Výtopna Jaroměř mají tento víkend napilno. Výtopnu navštíví parní lokomotiva 310.0134 Kafemlejnek z roku 1913. Kafemlejnek přijede z Turnova a již páteční jízda 27.5.2022 je určena pro veřejnost. Parní vlak odjede z hlavního nádraží v Hradci Králové v 16:45 a přijede do Jaroměře v 17:32 hod. Ve zdejší výtopně bude od 17 do 22 hod. probíhat Muzejní noc. Na sobotu 28.5.2022 jsou připraveny jízdy vlaků s parní lokomotivou 310 0134 Kafemlejnek z Jaroměře do Hradce Králové a do České Skalice. V neděli 29.5.2022 pak vyrazí Kafemlejnek z Jaroměře do Hradce Králové a zpět do
Jaroměře. Dále pak na Kuks, Dvůr Králové nad Labem a do Bílé Třemešné, odkud se vrací zpět do Hradce Králové.

Motoklub Věčná jízda Jaroměř pořádá v areálu autokempu Brodský v Červeném Kosteleci na Náchodsku po dvouleté odmlce of 27.5. až do 29.5.2022 23. ročník setkání příznivců jedné stopy MOTOSRAZ BROĎÁK 2022.

Penzion Novopacké sklepy připravil v pátek 27.5.2022 od 20:00 hodin koncert písničkáře Václava Koubka. Přijďte si užít pohodový večer v Nové Pace.

V přírodním amfiteátru Na Rychtě ve Rtyni v Podkrkonoší se koná v sobotu 28. května už od 9:00 hodin 56. hudební festival KOLETOVA RTYNĚ. Akce vyvrcholí v 15:30 koncertem Koletovy hornické hudby a od 17:30 koncertem Anety Langerové.

Po vynucené pauze se letos dočkáme Valdštejnských slavností v Jičíně. 27.5. až 29.5. 2022 se můžete těšit na tři dny věnované postavě a době Albrechta z Valdštejna. Nebude chybět trh, tradiční řemesla, divadlo, přednášky. Hlavní program je připraven na sobotu 28. května.

Čtěte také

Výuka francouzského jazyka má na Prvním soukromém jazykovém gymnáziu v Hradci Králové má dlouhou tradici. A díky pedagožce Martině Forejtkové její kouzlo a zvukomalebnost mohou ochutnat nejen studenti, ale často i diváci. Kombinuje totiž výuku francouzštiny se zpěvem. I díky tomu mohou lidé strávit krásný večer s francouzskými šansony na Šrámkově statku v Pileticích u Hradce Králové, který se uskuteční v sobotu 28. května v 18 hodin. Spolu s Martinou Forejtkovou a členkou Filharmonie Hradec Králové vystoupí i student školy David Jandl. A mezi hosty se jistě objeví i další. Nechte se překvapit!

Na konci května se Kuks opět stane centrem více než 300 let staré loutkářské tradice a zároveň ožije současným divadlem! O víkendu 28. a 29. května se v krásných kulisách bývalých barokních lázní uskuteční první ročník festivalu Malá loutková inventura, který nabídne několik představení pro celou rodinu (jedno i v ukrajinštině), projekci animovaného filmu či komorní dokumentární loutkový projekt ruské umělkyně.

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou připravilo v sobotu 28.5.2022 Muzejní noc. Akce nabízí příležitost navštívit muzeum v netradičních večerních hodinách. Kromě prohlídky muzea na vás čeká doprovodný kulturní program. Sýpka se otevře ve večerních hodinách. V případě příznivého počasí bude připraveno posezení při svíčkách, káva a občerstvení.

Čtěte také

Na Bílou věž s královnou. Přijďte se projít v sobotu 28.5.2022 od 14:00 do 15:00 hodin Bílou věží společně s královnou, přeneste se symbolicky do doby, kdy v Hradci Králové stával královský hrad a vše bylo tak trochu jiné. Možná se i dozvíte, kde se ukrýval městský poklad.

15. ročník Studenecké míle je tu! K vidění bude více jak 200 historických vozidel. Tato pohodová vyjížďka Podkrkonoším je vždy spojena s návštěvou některého z horských krkonošských středisek. Letos je zastavení v Janských Lázních. I ve Studenci bude program pro malé i velké. Během dne se vystřídá několik kapel, něco dobrého na zub je samozřejmostí a celou atmosféru doplní vůně benzínu a starých časů.

Klicperovo divadlo Hradec Králové uvede v sobotu 28. května od 19:00 hodin na hlavní scéně v české premiéře inscenaci komedie maďarského dramatika Gábora Görgeye Na koho to slovo padne. Režie se ujal umělecký bývalý umělecký šéf Dejvického divadla a činohry Slovenského národného divadla Michal Vajdička. Premiéře bude od 18:15 hodin předcházet vernisáž výstavy obrazů výtvarnice Anny Veverky.

Čtěte také

Dětský šermířský den na zámku v Kvasinách na Rychnovsku. Skupina historického šermu Foltest pro vás přichystala milý odpolední program s dětským rytířským turnajem a sladkou odměnou. Zastavte se na zámku v Kvasinách v nedělli 29. května 2022.

Navštivte v neděli 29.5.2022 od 16:00 do 18:00 hodin kostel Nejsvětější Trojice ve Zdoňově na Náchodsku v rámci koncertu OPEN ZUŠ Police nad Metují, kdy se představí žáci z hudebního oboru ZUŠ Police nad Metují. Vstupné dobrovolné bude použito na záchranu Kostela Nejsvětější Trojice ve Zdoňově.

Zveme vás na výstavu Karel Čapek fotograf, která je k vidění do 29. května 2022 v Muzeu bratří Čapků v Malých Svatoňovicích. Výstava je realizována ve spolupráci s předním českým historikem fotografie, fotografem samotným, publicistou, pedagogem a spisovatelem Pavlem Scheuflerem. 68 kusů výstavních fotografií představuje výsledky komplexního výzkumu fotografické tvorby Karla Čapka v reprezentativním průřezu celým jeho fotografickým dílem, včetně prací, které doposud nebyly zveřejněné.

Čtěte také

Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem vás zve až do 5.6.2022 na výstavu s názvem Modrotisk i jinak, která spojuje krásu modrotisku s originální tvorbou místních výtvarníků. Modrotisk se řadí mezi nejstarší textilní techniky zdobení, přitom je však stále nadčasový a trendy, což dokazují vystavená díla královédvorských designerů.

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou připravilo v Muzeu krajky ve Vamberku až do 28. srpna 2022 výstavu s názvem Emilie Paličková a pokračovatelé, která je věnována této významné osobnosti českého krajkářství, dále zde najdete další díla z tvorby pedagogů.

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou připravilo do 12.6.2022 výstavu Tomáše Pilaře s názvem Písně Faunů. Mladý talentovaný malíř Tomáš Pilař žije v Podlažicích u Chrudimi, kde se věnuje farmaření. Životní styl a okolní krajina podmiňuje jeho malířskou tvorbu. Jeho intuitivně vnímané krajiny z blízkého okolí jsou se zápalem a energicky zobrazovány na jeho plátnech.

Čtěte také

Zveme vás do Muzea Boženy Němcové v České Skalici na výstavu, která představí významné osobnosti České Skalice a okolí, jako jsou například vynálezce a konstruktér obloukové lampy Ing. Antonín Blahník, zakladatel jiřinkových slavností a páter František Hurdálek, spisovatel Václav Řezníček, učitel a knihovník Josef Arnošt Kolisko, páter a regionální historik Josef Myslimír Ludvík a další. Dále se zde koná výstava "Režisér Antonín Moskalyk - známý a neznámý", která představuje osobnost režiséra, jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbu. A také výstava ke 100. výročí odhalení pomníku Babička s dětmi. K vidění jsou nikdy nezveřejněné dokumenty z archivu muzea ke vzniku sousoší včetně korespondence sochaře Otty Gutfreunda, fotografie, sádrový model prvního návrhu pomníku, hlavička Barunky, model realizovaného sousoší a také bronzová socha Barunky zapůjčená soukromým sběratelem. Všechny výstavy se konají až do 30.9.2022.

Až do 19. června 2022 máte jedinečnou možnost navštívit v Městském muzeu v Nové Pace v Suchardově domě výstavu děl výtvarnice a vizuální umělkyně Jany Kasalové. Soubor prací s názvem Terra Mirabilis vznikl pro muzeum v Nové Pace a autorka do něho promítá bohatství ukryté v zemi v okolí tohoto podkrkonošského městečka. Nechává se okouzlit kresbou a strukturou achátů, červeným zabarvením půdy i charakteristickým zvlněním krajiny. Neopomíjí ani duchovní odkazy spiritistických seancí a okultismu konce 19. a počátku 20.století.

Čtěte také

V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře byla zahájena výstava Oľgy Paštékové „Mezisvěty". Kurátorem výstavy, která potrvá do 5. června, je Radek Wohlmuth. Součástí výstavy jsou doprovodné programy pro školy i veřejnost.

Výstava v Městském muzeu v Hořicích představuje až do 31.8.2022 jeden z nejcennějších předmětů ze sbírek hořického muzea - Šafránkovu kroniku a jejího autora lidového kronikáře Františka Šafránka. Ke kronikářské činnosti jej přivedla láska k historii. Svou kroniku začal psát roku 1867 a mistrně v ní zachytil slovem a obrazem nejen příběh své rodiny, ale také významné události, mizející stavby, staré zvyky a svérázné postavy. Barvitě popsal také události prusko-rakouské války roku 1866 a útěk obyvatel Hořic před pruskou armádou.

Letos si připomínáme 55 let od založení Klubu konkretistů a 105 let od založení SČUG Hollar. Obě výročí se spojila na výstavě s názvem Symbióza v Městské galerii Zázvorka v Novém Městě nad Metují, která potrvá do 12. června 2022.

Čtěte také

Muzeum východních Čech v Hradci Králové nabízí soubornou výstavu s názvem „L", která mapuje více než 30 let tvorby divadelního scénografa, režiséra, výtvarníka a hudebníka Marka Zákosteleckého, který byl dvě desetiletí profesně propojen s královéhradeckým divadlem Drak. Delší čas pak navíc externě spolupracoval Klicperovým divadlem. Celkově se podílel na vzniku více než 130 představení jako scénograf a více než 30 představení jako režisér. Výstava je přístupná do 28. srpna 2022 a doplní ji pestrý doprovodný a edukační program.

Zveme Vás na jedinečnou výstavu Zámecké imaginárium do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Výstavu skupiny výtvarníků spojených s Divadlem bratří Formanů opět dramaturgicky připravil ilustrátor a scénograf Matěj Forman. S využitím autorských prací všech zúčastněných přetvořil celé patro zámku v jedno velké místo fantazie a hravosti. Imaginárium totiž není pouhou výstavou, v rámci které si veřejnosti prohlédne konkrétní vystavené objekty. Je spíš živou instalací, která návštěvníky vyzve ke hře. Děti i dospělé nadchne svojí imaginací a hlavně možností si pohrát, dotýkat se a ovládat mnoho artefaktů, které dospělé vrátí do dětství a dětem přiblíží svět loutkového divadla, mechanických hraček a zařízení. Zámecké imaginárium je přístupné až do 30.10.2022.

Čtěte také

Krajinář Karel Beneš se představuje na výstavě v Galerii výtvarného umění v Náchodě až do 29. května. Tvorba krajináře Karla Beneše (1881-1941) je spjata nejen s rodným Hlinskem, Českomoravskou vrchovinou, ale také se Slovenskem a severovýchodními Čechami, zejména Náchodskem. V Náchodě působil více než dvacet let jako středoškolský pedagog a zachytil řadu motivů například z Hronovska, České Skalice, Nového Města nad Metují v kresbách i malbách. Je oceňován především pro svou usilovnou etnograficko-výtvarnou práci při zachycení mizejících venkovských stavení i dalších prvků lidové architektury.

Tragedie lesa je název výstavy, která se koná v Galerii výtvarného umění v Náchodě až do 29.5.2022. Václav Březina, Tereza Burdová, Michal Burget, Marek Macek, Jiří Mědílek, Lexa Peroutka a Nongkran Panmongkol. Obraz Václava Březiny s námětem lesního polomu na Brance u Náchoda slaví 120 let. Současní autoři v dialogu s ikonickým dílem.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?