Tipy na víkend: Lyžování v Krkonoších, Cesty města, Perličkové Vánoce i Betlémy v Novém Městě

2. prosinec 2021

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

V Krkonoších se mají před víkendem rozjet první vleky. Přípravy na zahájení sezóny vrcholí. Napadlo už také několik centimetrů přírodního sněhu. V noci mrzne, takže i výroba technického sněhu jede naplno. Lyžaře čekají nutná hygienická opatření nařízená vládou kvůli stále se šířící pandemii koronaviru. Na vrcholu Černé Hory se tento pátek otevře sjezdovka Anděl. „Od dalšího pátku, pokud to počasí dovolí a půjde vše tak, jak zatím jde, tak bychom rádi spustili sjezdovku Hofmanky se šestisedačkou. A v Peci pod Sněžkou bychom začali lyžování na Javoru,“ říká za skiresort Černá hora - Pec Jakub Janda.

Od pátku 3. prosince 2021 bude pro návštěvníky Muzea východních Čech zpřístupněna nová procházka po osudech krajského města Hradce Králové od raného středověku až do zrodu jeho moderní podoby. Stavba atraktivní interaktivní expozice byla po čtyřech letech ideových příprav a projektování zahájena letos v lednu a minimálně na pět let zaplní čtyři sály ve dvou patrech Historické budovy Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží.

Čtěte také

Muzeum v Novém Městě nad Metují na Náchodsku vystavuje betlémy. Najdou se mezi nimi i některé raritní kousky, vedle velkých mechanických je tam například také háčkovaný betlém. Muzeum se výstavu rozhodlo uspořádat i přes současnou situaci v republice, kdy se mnoho dalších předvánočních akcí ruší. Pokud to epidemická situace dovolí, tak bude výstava betlémů v muzeu v Novém Městě nad Metují na Náchodsku otevřena až do 1. února 2022.

Srdečně vás zveme do Krkonošského muzea v Jilemnici na výstavu Perličkové Vánoce. Bude otevřena od soboty 4. prosince 2021 do 30. ledna 2022.

Čtěte také

V Městském muzeu v Hořicích slavnostně zahájena výstava Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší. Připravena je ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici a věnovuje se drobným kamenným památkám ve tvaru křížů, křížových kamenů apod. , které jsou po staletí součástí naší kulturní krajiny. Výstava ve Štorchově síni potrvá do 27. února 2022.

Galerie výtvarného umění v Náchodě připravila až do 9. ledna 2022 Náchodský výtvarný podzim - 38. ročník přehlídky umění regionu. Výstava je založena na principu salonu výhradně pro žijící výtvarníky poměrně velkého území - oblasti Náchodska, Jaroměřska, Broumovska, Trutnovska i části Rychnovska. Pozvaní mají svou existencí či životními peripetiemi vazby k takto vymezenému regionu severovýchodních Čech.

Čtěte také

Náchod dostal dar - mecenášské dary Ivony a Dagmar Tláskalových. Na základě zájmu veřejnosti je do 9. ledna 2022 v Broučkově domě na Masarykově náměstí čp. 18 v Náchodě ke zhlédnutí výstava těch nejzajímavějších darů od mecenášek města Náchoda - sester Ivony a Dagmar Tláskalových.

Vánoční variace. Historické a současné vánoční ozdoby představuje výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové až do 6. února 2022. Uvidíte vánoční ozdoby ze sbírky Věry Dvořáčkové a také různorodou tvorbu současných výrobců z oblasti severovýchodních Čech. Zároveň se také ohlédnete za tradicí výroby vánočních ozdob z různorodých materiálů. Návštěvníci uvidí ozdoby z papíru, vaty, leonského drátu, skleněného vlákna, vosku i tradičního skla. Produkce foukaných skleněných ozdob současných firem je zaměřená na moderní a designové dekory, netradiční zpracování, působivé barevné kombinace i tradiční vzory ve stylu retro.

Čtěte také

V Galerii U Přívozu v Hradci Králové je až do 15. prosince přístupná výstava Martina Veselého s názvem Plechová abstrakce. Martin Veselý je necelých deset let fotoreportérem. Každodenně přináší do českých médií portréty významných osobností, reportáže z kultury, politiky, sportu a aktuálních událostí ve východních Čechách. Plechová abstrakce je pro něho druhým rokem útěkem z reality až k vesmírným rezatým obrazcům na plechu vytvořených za několik let přírodou. Fotografováním plechů chce autor nevšedně ukázat všední objekty, které jsou lidmi takřka bez povšimnutí opomíjeny.

Výstava Umění napodobit umění v Galerii moderního umění v Hradci Králové, která je přístupná až do 27. února 2022, naučně-populární formou představuje fenomén originálu uměleckého díla a jeho nejrůznější napodobeniny od kopií až po záměrná falza. Zkoumané období je vymezeno od první poloviny 20. století do současnosti. Výstava je metodicky rozdělena do šesti hlavních částí, a to dle zvolené techniky, postupu či způsobu vytváření falz. Jednotlivé oddíly jsou zastoupeny soubory obrazů, kreseb, grafických listů a plastik, ale také fotografiemi, konceptuálními díly a novými médii.

Čtěte také

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují přichystalo až do 28. února 2022 výstavu s názvem Fenomém Dakar. Výstava potěší hlavně milovníky těžkých rallyových strojů. Představí modely kamionů, které absolvovaly legendární Rallye Paříž-Dakar. Je téměř až neuvěřitelné, že v České republice od roku 1987 vznikly více jak dvě stovky modelů závodních kamionů. Nejen značek Tatra a LIAZ, které samozřejmě početně vedou, ale třeba MAN, Kamaz, Perlini, Iveco či Ginaf.

V Centru celoživotního vzdělávání v Knihovně města Hradce Králové se koná až do 22. prosince výstava s názvem Podzimní a adventní čas se Spolkem lidové tvorby. Na ní mohou návštěvníci najít inspiraci pro podzimní, adventní i vánoční výzdobu z rukodělných technik, které se vyučují na kurzech Spolku. Paličkování, malba na hedvábí, perníčky, quilling, korálkové ozdoby, kůže, frivolitky, betlém ze šustí, batika, drátování, plstění, háčkování atd.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka