Tipy na víkend: Krakonošská kuchyně, Oslava Mezinárodního dne šachu i Harrachovské pivní slavnosti

17. červenec 2024

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

Tyršovy sady v Hostinném vám nabídnou 19.7. od 18:00 páteční hudební večer s programem Tóny v parku. Vstupte do klidné oázy zeleně a nechte si duši pohladit tóny přímo dechberoucími. Vystoupí kapely Pavel Kavka & Jakseslezem, Brnkačka a Lavina. Občerstvení zajištěno.

Přijďte oslavit Mezinárodní den šachu a zároveň i 100 let od založení Mezinárodní šachové federace FIDE do Knihovny města Hradec Králové v pátek 19.7. od 10:00 do 15:00. Pro všechny vášnivé šachisty, ale i rodiny s dětmi nebo jen zvědavé zájemce, budou připraveny figurky na venkovní šachovnici před knihovnou. Obří šachové figurky dodají vaší hře nádech velikosti a vy si tak budete moci vyzkoušet zahrát tuto královskou hru zcela nevšedně, na čerstvém vzduchu a slunci před budovou knihovny. Pro ty, kteří by upřednostnili klasické pojetí hry, budou připraveny i stolní šachy a zázemí uvnitř knihovny v případě nepříznivého počasí. Součástí akce bude i malé pohoštění. Přijďte si zahrát s přáteli, dětmi nebo novými šachovými partnery!

Krakonošská kuchyně a jiné speciality na Horním a Dolním náměstí v Rokytnici nad Jizerou v sobotu 20.7.2024 od 12:00. Což takhle ochutnat chlupáče se zelím, sejkory, kyselo, zvěřinový guláš, houbovec, knedlíky s uzeným, koláče a jiné dobroty …tak šup do Rokytnice. Čeká vás široká nabídka krkonošských specialit, dobrého pití, oblíbené kapely a bohatý doprovodný program. Možná přijde i Krakonoš…

Dva klavíry, dva výjimeční čeští klavíristé a cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany MÁ VLAST. Jedinečný zážitek nabídne další koncert festivalu Za poklady Broumovska v sobotu 20. července od 18 hodin v polickém kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde vystoupí Ivo Kahánek a Miroslav Sekera. Součástí večera bude i novinka letošního festivalu, komentovaná prohlídka kostela bezprostředně po koncertě.

Čtěte také

Milovníci piva jistě zamíří v sobotu 20.7. od 10:00 na tradiční Harrachovské pivní slavnosti v prostorách nádvoří tamní sklárny. Celý den bude otevřena huť, kde budou moci všichni návštěvníci sledovat umění sklářských mistrů. Budete mít možnost si vyzkoušet jejich práci a třeba si i něco vyfouknout na památku. Ochutnáte místní pivo, občerstvíte se třeba klobásou z udírny a velkým lákadlem se může stát zakoupení krásných výrobků z harrachovské sklárny.

Za pohádkou na Zubačku zavítejte do Kořenova v sobotu 20.7. od 10:00. Na nádraží v Kořenově vás bude čekat zajímavý doprovodný program, pohádkový okruh plný soutěží, bohaté občerstvení. Navštívit zde můžete muzeum ozubnicové dráhy, zrenovovanou výtopnu s historickými exponáty, také se svézt důlním vláčkem. Jako bonus vás čeká jízda na nejstrmější ozubnicové trati Tanvald - Kořenov - Harrachov, která v roce 2025 bude procházet dlouhodobou uzavírkou pro svou renovaci.

Zveme vás na 27. ročník Řemeslnického léta ve Vrchlabí. Během července budete mít možnost v podloubí historických domků nakouknout pod ruce zručným řemeslníkům a nakoupit si jejich výrobky. Těšit se můžete i na kurzy a dílny, kde si některá řemesla budete moci sami vyzkoušet vždy od úterý do neděle od 9:00 do 16:30 hodin.

Čtěte také

Rehabilitační klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové zahájila výstavu astronomických snímků Zdeňka Bardona nazvanou Mojí milenkou je vesmír. Výstavu umístěnou v čekárně před ambulancemi kliniky si zájemci mohou zdarma prohlédnout v pracovních dnech od 8:00 do 14:00 hodin. Výstava bude k vidění do podzimu.

O letošních letních prázdninách máte v Safari Parku Dvůr Králové jedinečnou možnost vidět zajímavé výtvarné a sběratelské artefakty Jiřího Wintera Neprakty. Výstava pořádaná ke 100. výročí jeho narození je k vidění ve Vile La Rosa a najdete na ní kromě kreseb i rituální předměty, masky, lebky a také žirafí lopatku s Winterovou kresbou.

Léto na Doteku. Během července probíhají v Domě obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově tvořivé dílničky pro děti.

Tomáš Smíšek - Mezi glyfy. Výstava vítěze 14. ročníku výtvarné soutěže Naše galerie v Galerii výtvarného umění v Náchodě až do 8.9.2024. Výstava se zabývá vizuálním a informačním prvkem, který je v běžném životě všudypřítomný a nepostradatelný. Písmo, znak tvoří základní stavební kámen komunikace a je součástí lidské kultury již tisíce let. Autorova současná tvorba vychází ze zkušeností v oblasti grafického designu, kde se poprvé objevuje fascinace písmem.

Čtěte také

Klepadlo na koberce je v hlavní roli nové výstavy „Dobrodružství na klepaču" v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře. Tu má „na svědomí" ostravský umělec Jiří Surůvka. Výstava potrvá až do 14. září. Kurátorem je Radek Wohlmuth. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program - performance, výtvarné dílny s galerijními lektory i Jiřím Surůvkou. Interaktivní instalace nabídne každému malému návštěvníkovi umělecký zážitek i prostor k odreagování. Výstava bude přístupná od úterý do neděle mezi 12. a 17. hodinou.

Výstava Náchod 1254 v Broučkově domě na Masarykově náměstí v Náchodě je uspořádaná v rámci oslav 770 let od první písemné zmínky o městě a zaměřena je na nejstarší dějiny Náchoda v období středověku.

Starověký Egypt nejsou jen mumie nebo konspirační teorie o stavbě pyramid, ale byla to starobylá, nesmírně vyspělá a bohatá civilizace, která po sobě zanechala množství artefaktů. Kouzlo africké říše můžete odhalit v Městském muzeu Jaroměř, kde se otevřela výstava Na březích Nilu. Vizuálně bohatá expozice přibližuje každodenní život starověkých obyvatel tehdejšího Egypta a Núbie, včetně přírodních poměrů, řemesel a lidového náboženství a zádušního života. Obohacením výstavy je část věnovaná památce egyptologa a diplomata Břetislava Vachaly, jaroměřského rodáka a bývalého ředitele Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy. Výstava potrvá do 29.9.

Čtěte také

Putování za předky v Muzeu města Police nad Metují. Muzeum Náchodska a Česká genealogická a heraldická společnost v Praze z.s. vás společně zvou na výstavu Putování za předky, která je k vidění v prostorách benediktinského kláštera v Polici nad Metují do 30. září 2024. Přijďte si prohlédnout panelovou výstavu, na které se dozvíte informace o zdrojích k tvorbě rodokmenu, rodokmenových grafech či heraldických znacích.

Emma a Barbora Srncovy - Obrazy a litografie ve Vlastivědném muzeu a galerii v Železnici až do 4.8.2024. Výstava obrázků plných pohody známé výtvarnice a malířky Emmy Srncové a její dcery - herečky a malířky Barbory Srncové.

RETROGAMING v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem až do 1.9.2024. Putovní interaktivní výstava Retrogaming pochází z dílny Regionálního muzea Litomyšl. Zachycuje historii výpočetní techniky od jejího počátků do poloviny 90. let 20. století. Největší pozornost je věnována československým i zahraničním hrám, domácím počítačům a konzolím z 80. let. Exponáty doplňují nezbytné technické informace a různé zajímavosti. Návštěvník se seznámí i s tehdejšími herními hity, dobovými herními časopisy, ale například i problematikou počítačového pirátství.

Výstava STEHEM, TAHEM v Městském muzeu v Hořicích připomíná Dívčí průmyslovou školu Vesnu, která vznikla v Hořicích na počátku 20. století. Setkáte se zde nejen se školními pracemi žákyň školy, s řadou archivních materiálů, ale také například s rozsáhlou folklorní sbírkou, kterou škola dlouhodobě budovala. Výstava bude přístupná až do 15.9.2024.

Čtěte také

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově uvádí výstavu Jízda, která se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. V bývalé elektrárně se představuje tvorba více než čtyř desítek umělců několika generací. Těžištěm monumentálně pojaté expozice jsou díla sochařů a sochařek a tvůrců instalací v turbínové hale. Mezi malíři a malířkami najdeme například Alenu Anderlovou, Františka Mertla ve světě známého jako FRANTA, Ondřeje Kohouta, Michaela Rittsteina, Petra Písaříka, Natálii Roučkovou, Karla Štědrého, Jakuba Špaňhela nebo Lubomíra Typlta. Ukazují kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. Výstava potrvá do 3. listopadu.

Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela novou výstavu. Jmenuje se "Jak sbírat umění" a návštěvníkům představuje celoživotní dílo znalce a sběratele Karla Tutsche. Sbírka, kterou vytvořil, zahrnuje přes 1 300 děl. Část děl ze sbírky Karla Tutsche si teď lidé mohou prohlédnout a současně také získat návod, jak vytvořit svou vlastní uměleckou sbírku.

Londýn i Paříž mají smůlu. Nejvíc obrazů světoznámé umělkyně Míly Fürstové uvidíte v Hradci Králové! Velkolepá výstava se koná v budově Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží až do října letošního roku. Uznávaná grafička a malířka Míla Fürstová žije a tvoří v Anglii. Její díla vlastní slavné osobnosti, včetně britské královské rodiny. Pro populární kapelu Coldplay navrhla grafickou podobu jejich šestého studiového alba v podobě andělských křídel. A ilustrovala i knihy nejvýznamnějších českých autorů: Kytici Karla Jaromíra Erbena, Babičku Boženy Němcové a Máj Karla Hynka Máchy.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.