Tipy na víkend: Krajské dožínky, jídlobraní i skvělý burčák

16. září 2021

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada hudebních, společenských i turisticky zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Letos uplynulo 150 let od narození významných osobností architekta Jana Kotěry a Františka Sandera a 140 let od narození  OIdřicha Lisky, kteří v Hradci Králové vytvořili desítky staveb, např. obytné domy, administrativní budovy, muzeum, mosty, městské lázně nebo kostel. V sobotu 18. září jsou proto připraveny komentované prohlídky a doprovodné programy třeba v Městských lázních, v Muzeu východních Čech, v budově Živnostenského úřadu v Lipkách, kostele Českobratrské církve evangelické. Těšit se můžete i na plavby na parníčku. Vstup na doprovodný program je zdarma, nebo za snížené vstupné.

Na dožínky do Hradce

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 17. ročník, který se uskuteční 18. září, se po mnoha letech opět uskuteční v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové.

Dožínkový areál v Šimkových sadech ožije v sobotu už v 9 hodin. Návštěvníkům nabídnem výstavu zemědělské techniky, přehlídku domácích zvířat, ukázky řemesel, regionální dobroty na dožínkovém tržišti, slaměné hřiště pro děti a spousty dalších atrakcí. Pro děti bude připravený i speciální zábavný program.

Dobré jídlo i kvalitní burčák

Zavítat můžete i do Nové Paky. Čekají vás tam na Food festivalu Jídlobraní. Začíná v sobotu 18. září v 10 hodin.  Těšte se na jídlo a zábavu. Můžete se těšit například na skupinu Liberty town, Jefferson, Brnkačka a večerní vystoupení skupiny VAŤÁK. Doprovodný program zajistí šermířská skupina Nostra-Ex ,Hořeňák, mažoretky Nová Paka. Po celý den budou zajištěné dílničky pro děti, malování na obličej, skákací boty a mnoho dalšího.

Zveme vás i na dobré moravské víno od zámeckého vinaře, posezení pod pergolou, drobné pohoštění a samozřejmě lahodný, správně načasovaný burčák. To vše v sobotu 18. září od 17. hodin na 2. zámeckém burčákobraní na Zámku Doudleby nad Orlicí.

autor: baj
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová