Tipy na víkend: Hradozámecká noc, mašinky a hračky v Jaroměři, Menteatrál i Muzejní noc v Žacléři

30. červenec 2021

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada hudebních, společenských i turisticky zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

Hradozámecká noc v letošním roce proběhne v noci ze soboty 31. července na neděli 1. srpna 2021. Hlavním centrem dění bude hrad Pernštejn. Mezi památky, které se do projektu zapojily v Královéhradeckém kraji patří například: zámek Náchod, zámek Hrádek u Nechanic, zámek Ratibořice, klášter Broumov nebo zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Na zajímavé setkání natrefíte na zámku Ratibořice, kde proběhne soirée u vévodkyně za svitu svící. Prohlídka probíhá výjimečně nasvícenými interiéry tak, jak je vídali jejich obyvatelé před více než 200 lety. Romantickou atmosféru podbarví krátké hudební vystoupení.

Na zámku v Častolovicích letos v létě připravili dokonce dva termíny, ve kterých bude probíhat oblíbená Hradozámecká noc. První se odehraje v sobotu 31. července, tedy přesně v polovině prázdnin.

Čtěte také

Prohlídky zámecké expozice s praskajících ohněm v barokním krbu Rytířského sálu budou probíhat od 19:00 do půlnoci. Noční atmosféru zámku vám při posezení na nádvoří od 20:00 do 22:00 zpříjemní poslech francouzských šansonů v podání dua Nos Dames. Zámecká kavárna s restaurací vás přivítá až do 01:00 hodin.

V sobotu 31. července a v neděli 1. srpna se koná vždy od 9:00 další ročník již tradiční akce Mašinky a hračky ve Výtopně Jaroměř. Opět přijede zahradní parní železnice, na které se budete moci svézt, čekají vás výtvory z LEGO kostek, Merkur, Kovap, papírové modely a další mašinky a hračky.

V kostele Nanebevstoupení Páně na Masarykově náměstí v Jaroměři - Josefově zazní v pátek 30. července v 18:00 hodin v rámci Dvořákova festivalu Laudatio pro Antonína Dvořáka. „Tento svět nezahyne na nedostatek divů. Jen na nedostatek údivu.“ Dvořákova hudba je jedním z divů tohoto světa, div, před kterým stojíme neustále v údivu nad jeho jedinečností a krásou.

Čtěte také

7. ročník festivalu divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením Menteatrál proběhne v Neratově v Orlických horách v termínu pátek 30. 7. až neděle 1. 8. 2021. Účast i letos přislíbily už známé soubory pražské Divadlo UJETO, brněnské Divadlo ALDENTE, Divadlo Vzhůru nohama z Kladna, Taneční studio Light z Prahy, brněnské uskupení Kociánka, DS Jindřich z Janských Lázní a další.

V rámci doprovodného programu se můžete těšit na kapelu MarZ a samozřejmě na diskuze a workshopy zaměřené na práci ve specifických skupinách. Navíc budete moci zhlédnout filmové pásmo, které je složeno z krátkých filmů neziskové organizace Apropo Jičín.

Muzejní noc je akce, při níž jsou muzea, galerie a památkové objekty otevřeny déle než obvykle někdy i přes půlnoc. A takovou noc pro vás chystají v Žacléři v pátek 30. července od 16:00 hodin. V rámci XII. ročníku Muzejní noci se mimo jiné můžete těšit na výtvarné dílny, koncert kapely Na Žďár, ochutnávky pokrmů a autogramiádu knihy Taje grónského života autorů Aleny a Jaroslava Klempířových. Nenechte si ujít tento výjimečný večer.

Čtěte také

Muzikál Noc na Karlštejně uvidí lidé opět na několika českých hradech a zámcích. Jednou ze zastávek bude i hospital Kuks. Představení se zde odehraje 30. a 31. července. V Noci na Karlštejně účinkují herci a zpěváci známí z muzikálů, televizních seriálů a filmů, například Daniel Bambas, Hana Holišová, Regina Rázlová, Pavel Vítek, Jan Kříž, Roman Tomeš nebo Ivana Korolová.

Dovolujeme si vás pozvat v sobotu 31. července 2021 od 9 do 17 hodin do Šimkových sadů v Hradci Králové na Festival regionálních produktů s bohatým doprovodným programem. Akci pořádá Královéhradecký kraj pro podporu lokálních producentů, jejichž výrobky si budete moci zakoupit. Připraven je i bohatý doprovodný program pro děti a dospěláky.

Čtěte také

V Hronově na Náchodsku začíná v pátek 30. července v podvečer 91. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Bude se konat do soboty 7. srpna a nabídne desítky představení, včetně doprovodného programu. Organizátoři označují akci za nejstarší kontinuálně trvající divadelní festival na světě. Slavnostní zahájení je naplánované na sobotní odpoledne. 

Podorlický Veteran Car Club zve všechny příznivce historických vozidel na výstavu, která se koná v neděli 1. srpna od 10:00 v Opočně při tradiční opočenské Porcinkuli v klášterní zahradě. Vstupné je dobrovolné.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.