Tipy na víkend: Hradecký koštýř, Noční prohlídka kláštera, Svatováclavské posvícení i Svátek seniorů

26. září 2023

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

15. ročník slavnosti vína a burčáku - Hradecký koštýř. Akce se uskuteční tradičně na svátek sv. Václava 28. září od 10 do 19 hodin v prostorách nádvoří Městské hudební síně, severních teras a Žižkových sadech v Hradci Králové. Návštěvníci se mohou těšit na širokou nabídku vín a dobrot k vínu určených. Bohatý doprovodný program nabídne kvalitní muziku, a to k poslechu i k tanci. A i když se jedná o akci určenou především dospělým strávníkům, děti jsou u nás více než vítány! Připraveny pro ně budou tvůrčí dílny, divadýlko a spousta další zábavy.

Noční prohlídka kláštera v Polici nad Metují. Chcete zažít prohlídku benediktinského kláštera trochu netradičně? Přijďte do Police nad Metují 29. září ve 21 hodin na speciální noční prohlídku. Seznámíte se zde s historií kláštera, jeho stavebním vývojem, podíváte se do zrenovovaného opatova bytu nebo na dvě nové audiovizuální expozice nazvané Benediktinské Policko - příběh z dob středověké kolonizace a Lidová zbožnost - kraj poutních míst, zázračných studánek a pověstí.

Pavel Dušek - Aksamitová místa v Galerii výtvarného umění v Náchodě. Od 29. září se zde představí jednatřicetiletý, v Praze žijící a tvořící výtvarník Pavel Dušek. Autor, který v roce 2018 absolvoval na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru malířství pod vedením Michaela Rittsteina, se za ryzího malíře moc nepovažuje, pracuje především s betonovými reliéfy, které barva umocňuje, s barvou samou pracuje vlastně jako s dalším materiálem.

Třináctý ročník Festivalu F. L. Věka dospěje tento týden dvěma koncerty do své poloviny. Ve sváteční den, 28. září, se uskuteční v dobrušském kostele sv. Václava slavnostní Svatováclavský koncert, na němž zazní jedna z našich nejznámějších barokních skladeb Loutna česká Adama Václava Michny z Otradovic. V neděli 1. října je na programu Varhanní slavnost v klášterním kostele Narození Páně v Opočně.

Přijďte oslavit DEN ARCHITEKTURY! V sobotu 30. září od 10:00 se vám bude architekt Gočár věnovat v Hradci Králové. Užijete si profesorovu přednášku na Bílé věži s dechberoucím výhledem na celé město. Navštívíte Kotěrovo Muzeum východních Čech, které je zapsanou národní památkou. Projdete pěší zónou na Masarykovo náměstí s kulisami rondokubistických fasád. Na Ulrichově náměstí uvidíte hradecké mrakodrapy. Také potkáte Sbor kněze Ambrože, který připomíná zaoceánský parník. Na Tylově nábřeží nahlédnete do budovy Gymnázia J. K. Tyla, které má tvar otevřené knihy. V gymnáziu vás pak na závěr prohlídky čeká zábavná kreativní hra “POSTAV SI SVÉ MĚSTO”.

Čtěte také

Svatováclavské posvícení ve Dvoře Králové nad Labem. Nenechte si ujít tradiční podzimní akci s bohatým programem, stánkovým prodejem i občerstvením. Letos proběhne na Náměstí T. G. Masaryka v sobotu 30. září.

Svatomichaelská pouť v Rokytnici nad Jizerou 30.9.2023 až 1.10.2023. Jste milovníci atrakcí, dobrého jídla a hudby? Nuže přijeďte na Rokytnickou svatomichaelskou pouť. Je to akce s bohatým kulturním programem. Součástí pouti je víkendové zpřístupnění věže kostela sv. Michaela archanděla a mše. V tyto dny bude v provozu lanovka na Lysou horu. Tak hurá na pouť!

V neděli 1. října ožije Hradec Králové velkým běžeckým svátkem. Tradiční závod v běhu na 21 a 42 km pro širokou veřejnost OLFINCAR HRADECKÝ PŮL/MARATON 2023 se startem a cílem u Malšovického stadionu čeká již 11. ročník. Jedná se o velmi oblíbený městský maraton a půlmaraton, který vede městem, podél řeky Orlice a krásným prostředím královéhradeckých městských lesů. Pořadatelé očekávají téměř 1500 běžců z ČR i ze zahraničí.

Svátek seniorů na Pivovarském náměstí v Hradci Králové v neděli 1. října od 12:00 do 17:00. Čekat tam na vás bude bohatý kulturní program, hudební a taneční vystoupení či módní předhlídka.

Čtěte také

Tematická výstava nazvaná “70 let Československého televizního vysílání aneb Na co jsme se dívali” bude probíhat od 1. října až do 26. listopadu v Muzeu v Lomnici nad Popelkou. K vidění bude několik desítek exponátů, zejména pak výrobků naší firmy Tesla, a to z období od roku 1953 až do let sedmdesátých. Vedle nich budou představeny i různé typy i ze zahraničí, především sovětské, polské, maďarské a jugoslávské, které se objevovaly na prodejních pultech v inkriminované době.

V Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou se koná až do 29. 10. výstava Evy Horské: Vyhořelí dinosauři a Opi. Eva Horská je absolventkou ateliérů Textilní tvorby a Veškerého sochařství (VŠUP, Praha) a Ateliéru grafického designu (EINA, Barcelona, roční stáž), která pracuje se širokou škálou intermediálních prostředků ústících ve většině případů do pestrých forem knižní, komerční a volné ilustrace. Pro svůj osobitý a rozpoznatelný styl je vyhledávanou autorkou ilustrací nejen dětských knih, ale také interiérových prvků a vizuálních aplikací v prostoru.

V Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov byla zahájena výstava umělkyně Klaudie Hlavaté „Zatmění". Výstava potrvá do 16. prosince. Kurátorem je Radek Wohlmuth. Práce absolventky Akademie výtvarných umění v Praze Klaudie Hlavaté (1992) zaujmou nejen osobním přístupem a silnými tématy se symbolickým přesahem, ale i originální technikou. Jejím základem je koláž, kterou ale tato autorka dokázala povýšit na vyšší úroveň. Nejenže vedle sebe klade fotografie, reprodukce nebo ilustrace, jak je obvyklé, ale zároveň tyto kompozice doprovází vlastními - především kresebnými a malířskými - zásahy. Dalším unikátním prvkem je plexisklo, které tvoří podložku jejích prací. Zvětšuje formát koláží v některých případech až na dva metry a zároveň umožňuje využívat transparentnost nebo naopak hru stínů.

Čtěte také

MILOŠ ŠEJN / ZAHRADOU… v broumovské Galerii Dům! Projekt ZAHRADOU… představuje Miloše Šejna jako umělce-operatéra, který se vydává do hlubin přírodního rámce. Broumovská výstava je výběrem starších i novějších autorských realizací-stop, které tematizují kontakt a dotyk s jevy, jež můžeme směle zahrnout pod zastřešující pojem „zahrada". Zahrada je typem kulturní krajiny. Jsou tu patrné stopy lidské vůle. Zásahy, které dávají přírodnímu rámci praktickou či estetickou skladbu a tvar. Výstava potrvá do 29.10.2023.

Zveme vás na atraktivní putovní výstavu nazvanou České korunovační klenoty na dosah, která se do 1. 10. zabydlela na Státním zámku v Opočně.

Druhý ročník projektu Ora et lege (Modli se a čti) v broumovském klášteře představuje tvorbu benediktinského mnicha a významného britského neo-avantgardního umělce Doma Sylvestera Houédarda. Výstava je situována v unikátních historických prostorách benediktinského kláštera v Broumově až do 15. 10. 2023.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

vladana.jpg

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.