Tipy na víkend: Folklórní festival, Jízdárna Fest, Artu Kus, Zlato, jak ho (ne)znáte i cyklovíkend

17. srpen 2022

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

V Červeném Kostelci na Náchodsku se mezi 17. a 21. srpnem uskuteční 68. ročník mezinárodního folklorního festivalu. Pozvání letos přijaly soubory nejen z Česka a Slovenska, divákům se představí také Poláci, Portugalci i soubor z Kapverdských ostrovů.

Čtěte také

Jízdárna Fest 19. - 20.8.2022. 4. ročník festivalu Jízdárna Fest proběhne opět v krásném prostředí zámeckého parku v Rychnově nad Kněžnou. Kromě hudebních vystoupení populárních kapel (Mirai, Tomáš Klus, Jelen, UDG, Jakub Děkan a další) je to víkend plný aktivit a zážitků. Čekat na vás budou dílničky, workshopy, setkání s kapelami, ale především pohoda, krásné prostředí a kupa další zábavy.

V areálu Bojiště v Trutnově se koná 19. až 21.8.2022 Artu Kus Festival. I letos nabídne divákům souboje ve slam poetry v čele s moderujícím soutěžícím a soutěžícím moderátorem Anatolem Svahilcem, několik divadelních představení, videomappingové projekce i pestrý multižánrový hudební program. Festival Artu Kus si užije každý, kdo je zvídavý a kreativní.

Zlato, jak ho (ne)znáte. Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší zve v sobotu 20. srpna od 9:00 do 12:00 hodin děti i dospělé na zajímavou akci, na níž se dozvíte kde se dá zlato v České republice i v našem regionu najít, kde a jak se používá a na závěr si můžete i nějaké to zlato zkusit narýžovat.

Čtěte také

V sobotu 20. srpna od 15:00 do 16:30 hodin proběhne v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře výtvarná dílna s umělkyní a autorkou aktuální výstavy TAPAS Radkou Bodzewicz. Výtvarná dílna je určena dětem všech věkových kategorií.

V sobotu 20.8.2022 vás od 8:00 do 22:00 hodin zveme Vás na 11. ročník motozávodu Splašené trubky 2022 v obci Habřina. Součástí akce u Obecní hospody je doprovodný program. V sobotu se můžete těšit na kýtu na grilu, guláš, lornu s masem a zeleninou, klobásy, gulášovou polévku, párek v rohlíku, palačinky atd. Od 18:00 zahraje hudební skupina FILOMÉNA.

Ve dnech 20.-21. 8. 2022 se koná Dětský cyklovíkend v Ratibořicích na Náchodsku, během kterého se děti naučí správnou techniku jízdy na horském kole, dozví se informace o bezpečnosti jízdy a také o základní údržbě. Chybět nebudou ani nejrůznější cyklistické disciplíny.

Čtěte také

Město Náchod a Městské informační centrum Malé lázně vás srdečně zvou na koncert jazz-swingového uskupení muzikantů z okolí Náchoda CAFFÉ BAND, který se uskuteční v neděli 21. srpna 2022 od 15:00 v zahradě Vily Komenský. Kvarteto ve složení trubka, piano, baskytara a bicí zahraje kromě známých jazzových skladeb i popové melodie ve vlastních úpravách. Koncert se koná v rámci Kulturního léta v Malých lázních Běloves. Vstup zdarma.

V Safari Parku Dvůr Králové se koná v evropském kontextu jedinečná výstava originálních ilustrací Joy Adamsonové, která v prostorách Galerie Zdeňka Buriana potrvá do 25. září 2022.

Výstava fotografií z cyklu Fotografické léto v palmovém skleníku v horní části zámeckého parku v Opočně až do 31.8.2022 s názvem Lenka Ouřadová: Volná tvorba a Výherci fotografické soutěže na téma bílá & černá.

Čtěte také

Městská galerie Zázvorka v Novém Městě nad Metují pořádá až do 8. října 2022 výstavu děl Jiřího Sobotky s názvem Spadl z višně a jiné práce.

Galerie Josefa Jíry v Malé Skále na Turnovsku vás zve na výstavu děl Jaroslava Róny. Potrvá do 26. srpna.

V Galerii Dům v broumovském klášteře byla zahájena výstava Kryštofa Kaplana „Hladkáň“. Potrvá do 28. 8. 2022. Sochařské práce Kryštofa Kaplana charakterizuje obecně velkorysá forma, plasticita realizovaná základními fyzikálními zákonitostmi, obvykle kombinovaná s mechanickou konstrukcí. V jeho nejnovějších pracích se objevuje tendence k organické figurální formě.

Čtěte také

Knihovna města Hradce Králové ukazuje ve svém Centru celoživotního vzdělávání až do  29.8.2022 na výstavě 33 fotografií představující počátky činnosti Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Fotografové zachytili setkávání paní Olgy s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, ale také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Kristýnou. Tato výstava vznikla u příležitosti oslav 20. výročí založení VDV a setkala se s velkým zájmem veřejnosti. Momentálně výstava putuje nejenom českou krajinou, ale vystavovali ji také např. v Polsku, ve Francii a Litvě.

Prohlídky zámku v Ratibořicích s postavou komtesy Hortenzie z knihy Babička jsou určeny především pro rodiče s dětmi od 4 let. Konají se každý den (mimo pondělí) od 1. července v časech od 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin. Doporučujeme zakoupení vstupenek online, nebo předchozí rezervaci!

Čtěte také

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou připravily k připomenutí 130. výročí narození významného rychnovského rodáka Karla Poláčka výstavy, které připomenou jeho literární dílo ilustracemi nejen ze sbírky Orlické galerie.

Přátelé Věry Jičínské v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. S dílem malířky Věry Jičínské se návštěvníci Orlické galerie pravidelně setkávají, ale málokdo tuší, jací lidé, především umělci se v jejím okolí pohybovali a přímo a nepřímo usměrňovali, inspirovali nebo komentovali její tvorbu. Výstava představujr významné osobnosti kulturního a společenského života, v jejichž společnosti se pohybovala tato oceňovaná umělkyně.

Čtěte také

Muzeum Náchodska (Broučkův dům čp. 18, Masarykovo náměstí) vás zve až do 2. října 2022 na výstavu nazvanou Rafinovaná krása vějířů. V dnešní době je na vějíře pohlíženo jako na dávno zastaralý dámský módní doplněk. Na výstavě Rafinovaná krása vějířů uvidíte, že vějíř byl mnohem více a také to, jak se v průběhu času proměňovala jeho podoba a výzdoba.

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou připravilo v Muzeu krajky ve Vamberku až do 28. srpna 2022 výstavu s názvem Emilie Paličková a pokračovatelé, která je věnována této významné osobnosti českého krajkářství, dále zde najdete další díla z tvorby pedagogů.

Čtěte také

Zveme vás do Muzea Boženy Němcové v České Skalici na výstavu, která představí významné osobnosti České Skalice a okolí, jako jsou například vynálezce a konstruktér obloukové lampy Ing. Antonín Blahník, zakladatel jiřinkových slavností a páter František Hurdálek, spisovatel Václav Řezníček, učitel a knihovník Josef Arnošt Kolisko, páter a regionální historik Josef Myslimír Ludvík a další.

Dále se zde koná výstava "Režisér Antonín Moskalyk - známý a neznámý", která představuje osobnost režiséra, jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbu. A také výstava ke 100. výročí odhalení pomníku Babička s dětmi. K vidění jsou nikdy nezveřejněné dokumenty z archivu muzea ke vzniku sousoší včetně korespondence sochaře Otty Gutfreunda, fotografie, sádrový model prvního návrhu pomníku, hlavička Barunky, model realizovaného sousoší a také bronzová socha Barunky zapůjčená soukromým sběratelem. Všechny výstavy se konají až do 30.9.2022.

Čtěte také

Městské muzeum a galerie Hořice Vás srdečně zve na výstavu Paralely, která vybranými díly představuje až do 28.8.2022 šestici současných výtvarných umělců: Moniku Immrovou, Jakuba Lipavského, Miloslava Mouchu, Zdeňka Trse, Vladimíra Vélu a Jindřicha Zeithammla. Jde o propojení, interakci i konfrontaci tvorby šesti autorů prostřednictvím různých forem osobitých výtvarných výpovědí. Jejich dílo se pohybuje na pomezí abstraktního a reálného sdělení.

Výstava v Městském muzeu v Hořicích představuje až do 31.8.2022 jeden z nejcennějších předmětů ze sbírek hořického muzea - Šafránkovu kroniku a jejího autora lidového kronikáře Františka Šafránka. Ke kronikářské činnosti jej přivedla láska k historii. Svou kroniku začal psát roku 1867 a mistrně v ní zachytil slovem a obrazem nejen příběh své rodiny, ale také významné události, mizející stavby, staré zvyky a svérázné postavy. Barvitě popsal také události prusko-rakouské války roku 1866 a útěk obyvatel Hořic před pruskou armádou.

Čtěte také

Muzeum východních Čech v Hradci Králové nabízí soubornou výstavu s názvem „L", která mapuje více než 30 let tvorby divadelního scénografa, režiséra, výtvarníka a hudebníka Marka Zákosteleckého, který byl dvě desetiletí profesně propojen s královéhradeckým divadlem Drak. Delší čas pak navíc externě spolupracoval Klicperovým divadlem. Celkově se podílel na vzniku více než 130 představení jako scénograf a více než 30 představení jako režisér. Výstava je přístupná do 28. srpna 2022 a doplní ji pestrý doprovodný a edukační program.

Zveme Vás na jedinečnou výstavu Zámecké imaginárium do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Výstavu skupiny výtvarníků spojených s Divadlem bratří Formanů opět dramaturgicky připravil ilustrátor a scénograf Matěj Forman. S využitím autorských prací všech zúčastněných přetvořil celé patro zámku v jedno velké místo fantazie a hravosti. Imaginárium totiž není pouhou výstavou, v rámci které si veřejnosti prohlédne konkrétní vystavené objekty. Je spíš živou instalací, která návštěvníky vyzve ke hře. Děti i dospělé nadchne svojí imaginací a hlavně možností si pohrát, dotýkat se a ovládat mnoho artefaktů, které dospělé vrátí do dětství a dětem přiblíží svět loutkového divadla, mechanických hraček a zařízení. Zámecké imaginárium je přístupné až do 30.10.2022.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová