Tipy na víkend: Den s myslivci, Safariběh, Císařské posvícení i Čokoládový podzim s vínem a pohádkou

15. říjen 2021

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada hudebních, společenských i turisticky zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

Zveme vás na první ročník akce Den s myslivci v rekreačním areálu Stříbrný rybník v Hradci Králové - Malšově Lhotě v sobotu 16. října od 10:00 hodin. Co vás čeká? Bohatý program zaměřený na mysliveckou tématiku: moderní technologie i tradice, trubači, sokolnictví, kynologie - práce loveckých psů, soutěž ve vaření kotlíkových gulášů, odborná i zábavná vystoupení na pódiu, myslivecké soutěže, známé osobnosti - například imitátor Václav Faltus, hudba (myslivecká dechovka Atlas, skupina Klapeto, DJ Ferbas), program pro děti, laserové střelnice a mnoho dalšího.

V Safari Parku Dvůr Králové se v sobotu 16. října koná od 8:00 do 15:00 hodin Safariběh ČSOB 2021. Přijďte se proběhnout mezi zvířata, přispět na dobrou věc a užít si den plný sportu. Čeká vás trať na 10 km, 5 km a rodinný běh na 2 km.

Prestižní hudební přehlídka, 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town / Jazz jde městem, se v Hradci Králové koná do soboty 16. října. Hudební jazzový svátek prezentují špičkoví světoví a evropští hudebníci, ale také zástupci české jazzové scény, včetně mladých umělců. Festival každoročně představuje hudební premiéry v České republice.

Čtěte také

Muzeum Náchodska se v sobotu 16. října připojí k Mezinárodnímu dni archeologie. Letos je téma zaměřené na jídlo v pravěku. A proto se také bude v Broučkově domě na náměstí vařit a péct. Den archeologie v Muzeu Náchodska začne v sobotu 16. října v 10:00 hodin dopoledne a skončí v 16:00 hodin. Vstup je zdarma.

V Žacléři připravili v sobotu 16. října od 10:00 hodin akci s názvem Zakončení cyklosezony 2021. Čeká vás pohodová akce, při níž bude zakončena cyklosezona. Startuje se v 10:00 hodin z boberského hřiště. Po dojezdu bude pro všechny účastníky zajištěno občerstvení.

V sobotu 16. října zažije Královéhradecká diecéze velkou slávu. V katedrále Svatého Ducha přijme z rukou diecézního biskupa Jana Vokála dvanáct ženatých mužů jáhenské svěcení. Vzhledem k tomu, že si všichni tito muži již před léty se svými manželkami udělili svátost manželství, stanou se z nich jáhnové takzvaně trvalí. Tito muži po svém svěcení budou vypomáhat ve svých farnostech knězi. Svěcení proběhne v katedrále v 10:00 hodin. 

Čtěte také

Podzim je tady a na zámku Staré Hrady jej vítají ve znamení čokolády, vína a pohádek. V sobotu 16. října a v neděli 17. října se tu koná agastronomická akce s názvem Čokoládový podzim s vínem a pohádkou. Pro děti je připravena spousta pohádkových překvapení. I dospěláci se mají na co těšit, z hradních sklepů pro ně připravili bohatou nabídku těch nejlepších vín, vyhlášenou Starohradskou medovinu a pro všechny pak DRAKULÁDU, kvalitní dračí čokoládu.

Na zámku Doudleby nad Orlicí se v neděli 17. října uskuteční tradiční velmi oblíbené farmářské trhy. Ty říjnové jsou označeny jako dušičkové a prosincové tradičně jako vánoční.

Pevnost Josefov připravila na neděli 17. října od 9:00 do 15:00 hodin folklórní a společenskou akci spojenou s jarmarkem, Císařské posvícení. Aneb "... vždy po svátku svatého Havla, posvícení neb hody držeti. V každém koutě naší země v tento čas Císařské hody slaviti se budou." Nejprve v kostele dušičku svou ztišiti, řemesla viděti i možno zkoušeti, mlsné jazýčky rozmanitými chutěmi hladiti a veselé písně tančiti, prostě hodovati.

Čtěte také

Město Rtyně v Podkrkonoší vás zve až do 20. října na výstavu "Za odvahu a zásluhy". Co uvidíte? Výstavu zajímavých řádů a ocenění z celé Evropy, fotografie rtyňského rodáka Lukáše Kroulíka (soubor fotografií anglických královských plesů a osobností) a expozici o rtyňských legionářích za 1. světové války.

Jednu zajímavou kapitolu regionálních dějin města Dvora Králové nad Labem představuje návštěvníkům nová expozice a výstava tamního městského muzea. Díky ní se mimo jiné dozvíte, že dvorské textilky byly během druhé světové války pro luftwaffe klíčové a že se tam vyráběly díly pro německé stíhačky Junkers. Výstava s názvem Bílá místa konce války ve Dvoře Králové - výroba a nucené nasazení potrvá až do 11. listopadu.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová