Tipy na víkend: Burčákobraní, Bylinkobraní, Drakiáda, Svatováclavské posvícení, koncerty i výstavy

21. září 2022

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

Koncert Karla Plíhala v Divadle J. K. Tyla v Červeném Kostelci na Náchodsku v pátek 23. září od 19:00 hodin. Ojedinělý hudebník, textař a poeta, se po koncertní pauze způsobené zdravotními potížemi s rukou vrací na koncertní podia. Karel Plíhal v jedné chvíli dokáže publikum rozesmát veselou básničkou, aby vzápětí posluchače rozněžnil a roztesknil emotivním textem písně. Jednočlennou kapelu Karla Plíhala posílil skvělý kytarista Petr Fiala, kterého Karel potkal na hudební škole v Hradci Králové.

V sobotu 24. září poteče v broumovském klášteře burčák proudem. Sobotní odpoledne bude klášterní areál hostit tradiční letně-podzimní akci „Klášterní burčákobraní". Událost startuje ve 14 hodin a vstupné je zdarma. Tradiční veřejná ochutnávka burčáku od moravských i českých vinařů je v programu kláštera vždy v průběhu září. Akce je doprovázena živou hudbou a zájemci mohou ochutnat bílý i červený burčák z moravských a maďarských hroznů, zpracovaných moravskými vinaři.

Čtěte také

Bylinkobraní v Žirči. Už 4. ročník komorní akce s názvem Bylinkobraní přiláká v sobotu 24. 9. do zahrady v Domově sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem mnohé milovníky bylin. Výtěžek z akce pomůže výstavbě nového lůžkového výtahu na odlehčovací službě nemocným roztroušenou sklerózou v Domově sv. Josefa. Akce začne v 11 hodin a v průběhu celého dne se můžete těšit na hudební vystoupení skupiny Klapeto, 2JAJA z Jaroměře, Jiřího Pilaře se synem a loutkovou pohádku Jarky Holasové. To vše doplní komentované prohlídky zahradníků a přednášky odborníků.

Srdečně zveme všechny příznivce dálkových pochodů na již 45. ročník tradičního pochodu 10 hospod Novoměstskem. Start je v sobotu 24. září v 9:00 Na Rychtě. Cíl je v Hostinci U Bětky ve Slavoňově, kde se od 20:00 můžete těšit na koncert CLARK Bandu, na který zveme i ty, co se pochodu nezúčastní.

Drakiáda na Medvědíně. Podzim je ve znamení pouštění draků! Přijďte si tuto zábavu užít v sobotu 24. září od 12:00 do Špindlerova Mlýna. Připraven je doprovodný program pro děti. Čeká na vás výtvarná dílna, děti si vyrobí svého malovaného draka a rovnou si s ním i zasoutěží. Ve 13:00 proběhne hromadný výjezd vzhůru lanovkou na kopec Medvědín, kde probíhají další soutěže s draky v povětří.

Čtěte také

Tradiční podzimní akce Svatováclavské posvícení s bohatým kulturním i doprovodným programem proběhne v sobotu 24. září na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem od 14:00 hodin.

V prodejní zahradě TREES v Červeném Kostelci na Náchodsku zazní v sobota 24. září od 19:00 koncert kapely Zrní. Kladenská hudební skupina, která v roce 2012 získala cenu Anděl - kategorie Objev roku, je již dávno pevně usazená na naší hudební scéně. Originální - co se barevnosti a nápaditosti hudební složky týče. Hudební nadstandard, jaký je dopřán jen mnoha směry inspirovaným muzikantům.

Série uměleckých a kulturních intervencí pod názvem SÝPKA 2022 opět otevře veřejnosti objekt bývalého obilného sila v ulici Za Škodovkou v Hradci Králové. Ve čtvrtek 22. září započne programu, který až do neděle 25. září 2022 nabídne autorské projekce, koncerty, výstavy, instalace a umělecké intervence, filmový program, performance, výtvarné dílny, ale také diskuzní panely nad různými tématy. Mimo jiné nad budoucností tohoto objektu, který v nedávné době unikl demolici.

Čtěte také

V Galerii výtvarného umění v Náchodě začíná v sobotu 23.9. výstava Sny Grigorije Musatova. Grigorij Alexejevič Musatov (1889-1941) byl významný umělec ruského původu, dlouhodobě žijící v Československu, a jeho dílo je dnes bohatě zastoupeno v galeriích i soukromých sbírkách. Do Československa přicestoval ve věku třiceti a jednoho roku již jako vystudovaný malíř. V nové vlasti se brzy prosadil, stal se členem výtvarného spolku Umělecké Besedy, opakovaně vystavoval, těšil se pozornosti diváků i odborné kritiky, prodával obrazy a také ilustroval knihy pro přední nakladatelství. Výstava potrvá do 4.12.2022.

V Galerii výtvarného umění v Náchodě také v sobotu 23.9. začíná výstava Lenky Jirkové Táborské - Hledím si smyslů. Mgr. MgA. Lenka Jirková Táborská (1981) žije a pracuje střídavě na stolové hoře Ostaš nedaleko Police nad Metují a Boušíně. Vystudovala Výtvarný obor na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a Akademii výtvarného umění v Praze, Ateliér nových médií II a Ateliér intermediální tvorby II. V současné době především maluje, ale nevyhýbá se i dalším médiím. O své tvorbě autorka mluví jako o mapování nevědomí. Výstava potrvá do 4.12.2022.

Spolek přátel historie Vamberka připravil ve spolupráci s dalšími institucemi výstavu, věnovanou osobnosti významného podnikatele a spoluzakladatele proslulé firmy Kareš & Stocký se sídlem v Brémách, která v letech 1870 až 1925 nabízela své služby zájemcům o cestu do Ameriky. Koná se v Muzeu krajky ve Vamberku do 30. října.

Čtěte také

Muzeum Náchodska zve do Čapkova mlýna v Hronově na výstavu fotografií významných osobností, které zachytil objektivem svého fotoaparátu Karel Čapek. Výstava potrvá do 30. září.

V letošním roce oslavujeme 55 let od založení Klubu konkrétistů. Další ročník výstavního projektu Konkrétní podzim probíhá na několika místech Hradce Králové. Expozicí Cesty konkrétního umění v Galerii Artičok, dále jsou díla vystavena v ulici Škroupova v Galerii Škroupovka. A v Galerii AMB, Sbor kněze Ambrože, na vás čeká výstava Jaroslava Prokeše a Jana Stolína V kontextu formy, hostem této výstavy je Vítězslav Plavec. V exteriérech sboru jsou k vidění objekty Zuzany Bartošové a Andrey Uváčikové, a také Jakuba Lipavského a Jana Kováříka. Výstavy potrvají do 31. října.

Čtěte také

Vestibul Městského muzea v Hořicích obrazně řečeno praskal ve švech při vernisáži výstavy Krajiny Oskara Teimera. Pracovitý a nadšený malíř a grafik, ale také pedagog, skaut a včelař z Černína na Hořicku měl spoustu přátel a příznivců. Výstava si klade za cíl nejen představit různorodost tvorby Oskara Teimera, ale také navodit atmosféru, v níž umělec tvořil. Výstava bude slavnostně zakončena v den nedožitých Oskarových 90. narozenin v úterý 15. listopadu 2022 v 17 hodin.

V Safari Parku Dvůr Králové se koná v evropském kontextu jedinečná výstava originálních ilustrací Joy Adamsonové, která v prostorách Galerie Zdeňka Buriana potrvá do 25. září 2022.

Městská galerie Zázvorka v Novém Městě nad Metují pořádá až do 8. října 2022 výstavu děl Jiřího Sobotky s názvem Spadl z višně a jiné práce.

Muzeum Náchodska (Broučkův dům čp. 18, Masarykovo náměstí) vás zve až do 2. října 2022 na výstavu nazvanou Rafinovaná krása vějířů. V dnešní době je na vějíře pohlíženo jako na dávno zastaralý dámský módní doplněk. Na výstavě Rafinovaná krása vějířů uvidíte, že vějíř byl mnohem více a také to, jak se v průběhu času proměňovala jeho podoba a výzdoba.

Čtěte také

Zveme vás do Muzea Boženy Němcové v České Skalici na výstavu, která představí významné osobnosti České Skalice a okolí, jako jsou například vynálezce a konstruktér obloukové lampy Ing. Antonín Blahník, zakladatel jiřinkových slavností a páter František Hurdálek, spisovatel Václav Řezníček, učitel a knihovník Josef Arnošt Kolisko, páter a regionální historik Josef Myslimír Ludvík a další. Dále se zde koná výstava "Režisér Antonín Moskalyk - známý a neznámý", která představuje osobnost režiséra, jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbu. A také výstava ke 100. výročí odhalení pomníku Babička s dětmi. K vidění jsou nikdy nezveřejněné dokumenty z archivu muzea ke vzniku sousoší včetně korespondence sochaře Otty Gutfreunda, fotografie, sádrový model prvního návrhu pomníku, hlavička Barunky, model realizovaného sousoší a také bronzová socha Barunky zapůjčená soukromým sběratelem. Všechny výstavy se konají až do 30.9.2022.

Zveme Vás na jedinečnou výstavu Zámecké imaginárium do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Výstavu skupiny výtvarníků spojených s Divadlem bratří Formanů opět dramaturgicky připravil ilustrátor a scénograf Matěj Forman. S využitím autorských prací všech zúčastněných přetvořil celé patro zámku v jedno velké místo fantazie a hravosti. Imaginárium totiž není pouhou výstavou, v rámci které si veřejnosti prohlédne konkrétní vystavené objekty. Je spíš živou instalací, která návštěvníky vyzve ke hře. Děti i dospělé nadchne svojí imaginací a hlavně možností si pohrát, dotýkat se a ovládat mnoho artefaktů, které dospělé vrátí do dětství a dětem přiblíží svět loutkového divadla, mechanických hraček a zařízení. Zámecké imaginárium je přístupné až do 30.10.2022.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka