Tipy na víkend: Africké dny, Kočí v Chotči, Kytice v zahradě, trhy i Perseidy a koncert pod hvězdami

9. srpen 2022

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

Největší přehlídka Afriky v Safari Parku Dvůr Králové! Do safari parku zamířily Africké dny, největší přehlídka kultury, gastronomie a letos také umění široko daleko. Autentické africké tržiště s exotickým a udržitelným způsobem pěstovaným ovocem, prezentaci humanitárních organizací nebo záchranných projektů pro ohrožená zvířata letos doplní nejen hudba nebo tanec, ale v evropském kontextu jedinečná výstava originálních ilustrací Joy Adamsonové, která bude slavnostně zahájena v prostorách Galerie Zdeňka Buriana 11. srpna ve 14 hodin a potrvá do 25. září 2022.

Vyrazte na hradecké Klicperovo divadlo do klášterní zahrady v Broumově na unikátní divadelní představení pod širým nebem. Na koho to slovo padne 11. a 12. 8. od 20:00 hodin a Kytice 13. a 14. 8. také od 20:00 hodin.

Noční prohlídky Masarykovy věže samostatnosti v Hořicích v pátek 12. srpna až do 23:00 hodin. Využijte jedinečnou příležitost rozhlédnout se po nočních Hořicích a okolí z výšky i ve večerních a nočních hodinách. To si nemůžete nechat ujít!

Čtěte také

Kočí v Chotči 12. až 13.8.2022 od 9:00 od 17:00 hodin. Jde o hudebně-divadelní festival pořádaný od roku 1996 ve vesnici Choteč u Jičína. Od 21. ročníku má festival vždy konkrétní téma. Letos se chystá 27. ročník s podtitulem "z očí do kočí". Program se děje na různých místech ve vesnici (v hospodě, na dvoře, na dětském hřišti, na hnojišti, u rybníka, v kostele i jinde) a v okolní přírodě (na louce, v lese, na stromě i na dně bývalého rybníka a bývalé skládce). Program je doplněný také o odborné přednášky.

Výstava fotografií z cyklu Fotografické léto v palmovém skleníku v horní části zámeckého parku v Opočně od 12. až do 31.8.2022 s názvem Lenka Ouřadová: Volná tvorba a Výherci fotografické soutěže na téma bílá & černá.

V sobotu 13.8.2022 se koná dvacáté první setkání majitelů historických motorových vozidel na zámku v Ratibořicích, doprovázené vystoupením kapely Swing sextet z Náchoda.

Mětské muzeum Nové Město nad Metují pořádá v sobotu 13.8.2022 od 19:00 hodin Muzejní noc s Janem Černčickým z Kácova na téma Věřtě - nevěřte aneb Rozeznáte pravdu od fikce? Čekají vás prohlídky historické centra města spojené se soutěží.

Čtěte také

Letní výtvarná dílna k výstavě Topografické lekce vás čeká v sobotu 13.8. od 9:00 do 17:00 v Galerii výtvarného umění v Náchodě. V expozici bude na vás po celý den čekat pět zastavení podněcujících kreativitu, která jsou inspirovaná výstavou Topografické lekce - ukrajinské vizuální umění v aktuálních souvislostech.

V Kapucínském klášteře s kostelem Narození Páně v Opočně zazní v sobotu 13.8. od 19:00 varhanní večer spojený s koncertem Františka Nováka. Koncert se koná v rámci cyklu opočenských letních hudebních večerů. Pořádá je město Opočno ve spolupráci s Římskokatolickou farností - děkanstvím Opočno. Vstupné dobrovolné.

Perseidy a koncert pod hvězdami. V sobotu 13.8. jste od 20:00 hodin srdečně zváni do jičínské hvězdárny, kde proběhne koncert skupiny BrnKačka. Následovat bude pozorování objektů noční oblohy dalekohledy až do brzkých ranních hodin. Letos bude celé noci vévodit Měsíc po úplňku, který svítí tak moc, že pozorovatelné budou hlavně planety. K dispozici bude občerstvení i teplo hořícího ohně. Na louce si můžete postavit stan nebo spát pod širým nebem a počítat letící meteory. V sálu hvězdárny se budou promítat filmy s astronomickou tématikou.

Čtěte také

Nostalgické jízdy historickými vlaky a pohádkový program pro děti. O víkendu 13. a 14.8.2022 se vypravte na Železniční stanici Martinice v Krkonoších. Kromě běžných vlakových spojů se tu totiž bude prohánět také parní lokomotiva "Kafemlejnek" nebo motorový vlak s pohádkovým jménem Hurvínek. Jízdou historickými vláčky ale vaše dobrodružství končit nemusí. Na stanici pro vás budou připraveny další zážitky! V pohádkovém stanu budou připraveny jednoduché soutěže pro děti, možnost výroby perličkové hvězdičky a fotopoint Krakonoše.

Labužnický jarmark v Kuksu 13. a 14.8.2022 od 10:00 do 17:00 hodin. Okuste Kuks na vlastní jazyk! Tradiční speciality místních výrobců smísí se s exotickými pochutinami přespolních a bude jen na vás, čemu dáte nakonec přednost. Na čerstvém vzduchu člověku vytráví a gastroprocházky po Kuksu prokládané kapkou vína baví návštěvy už stovky let. Vstup zdarma!

Letní příroďák! V areálu Přírodního divadla v Rokytnici nad Jizerou se koná v sobotu 13.8. od 15:00 hodin akce plná letní pohody, zábavy nejen pro děti, zip-line lanovky mezi korunami stromů a skvělé hudby oblíbené kapely LADYBIRDS. Čeká vás bohatý doprovodný program pro děti a nebude chybět letní táborák.

Čtěte také

V areálu zámku v Doudlebách nad Orlicí se můžete těšit v neděli 14. srpna od 9:00 do 15:00 hodin na řemeslný jarmark.

Hudba z ráje 2022 aneb Hudební festival Karolíny Cingrošové a Václava Žmolíka. V romantickém prostředí Šolcova statku v Sobotce na Jičínsku zazní v neděli 14.8.2022 od 14:00 celý cyklus Písní Milostných Antonína Dvořáka a také výběr z jeho Moravských dvojzpěvů. To celé za doprovodu harfy a s recitací básní.

Putování Jiráskovými sady v Hradci Králové s vodníkem v sobotu 14.8.2022 od 10:00 do 11:00 hodin. Vydejte se společně s vodníkem Čvachtalem do jeho pohádkového království na soutoku řek Labe a Orlice. Prozkoumejte tajemná zákoutí Jiráskových sadů a zúčastněte se všemožných her a zábavných úkolů, které si pro vás vodník připravil. Kostýmovaná a hravá procházka je vhodná pro děti od 3 do 10 let. Sraz je před hlavní bránou do Jiráskových sadů.

Čtěte také

Městská galerie Zázvorka v Novém Městě nad Metují pořádá až do 8. října 2022 výstavu děl Jiřího Sobotky s názvem Spadl z višně a jiné práce.

Galerie Josefa Jíry v Malé Skále na Turnovsku vás zve na výstavu děl Jaroslava Róny. Potrvá do 26. srpna.

V Galerii Dům v broumovském klášteře byla zahájena výstava Kryštofa Kaplana „Hladkáň“. Potrvá do 28. 8. 2022. Sochařské práce Kryštofa Kaplana charakterizuje obecně velkorysá forma, plasticita realizovaná základními fyzikálními zákonitostmi, obvykle kombinovaná s mechanickou konstrukcí. V jeho nejnovějších pracích se objevuje tendence k organické figurální formě.

Čtěte také

Knihovna města Hradce Králové ukazuje ve svém Centru celoživotního vzdělávání až do  29.8.2022 na výstavě 33 fotografií představující počátky činnosti Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Fotografové zachytili setkávání paní Olgy s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, ale také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Kristýnou. Tato výstava vznikla u příležitosti oslav 20. výročí založení VDV a setkala se s velkým zájmem veřejnosti. Momentálně výstava putuje nejenom českou krajinou, ale vystavovali ji také např. v Polsku, ve Francii a Litvě.

Prohlídky zámku v Ratibořicích s postavou komtesy Hortenzie z knihy Babička jsou určeny především pro rodiče s dětmi od 4 let. Konají se každý den (mimo pondělí) od 1. července v časech od 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin. Doporučujeme zakoupení vstupenek online, nebo předchozí rezervaci!

Čtěte také

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou připravily k připomenutí 130. výročí narození významného rychnovského rodáka Karla Poláčka výstavy, které připomenou jeho literární dílo ilustracemi nejen ze sbírky Orlické galerie.

Přátelé Věry Jičínské v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. S dílem malířky Věry Jičínské se návštěvníci Orlické galerie pravidelně setkávají, ale málokdo tuší, jací lidé, především umělci se v jejím okolí pohybovali a přímo a nepřímo usměrňovali, inspirovali nebo komentovali její tvorbu. Výstava představujr významné osobnosti kulturního a společenského života, v jejichž společnosti se pohybovala tato oceňovaná umělkyně.

Čtěte také

Muzeum Náchodska (Broučkův dům čp. 18, Masarykovo náměstí) vás zve až do 2. října 2022 na výstavu nazvanou Rafinovaná krása vějířů. V dnešní době je na vějíře pohlíženo jako na dávno zastaralý dámský módní doplněk. Na výstavě Rafinovaná krása vějířů uvidíte, že vějíř byl mnohem více a také to, jak se v průběhu času proměňovala jeho podoba a výzdoba.

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou připravilo v Muzeu krajky ve Vamberku až do 28. srpna 2022 výstavu s názvem Emilie Paličková a pokračovatelé, která je věnována této významné osobnosti českého krajkářství, dále zde najdete další díla z tvorby pedagogů.

Čtěte také

Zveme vás do Muzea Boženy Němcové v České Skalici na výstavu, která představí významné osobnosti České Skalice a okolí, jako jsou například vynálezce a konstruktér obloukové lampy Ing. Antonín Blahník, zakladatel jiřinkových slavností a páter František Hurdálek, spisovatel Václav Řezníček, učitel a knihovník Josef Arnošt Kolisko, páter a regionální historik Josef Myslimír Ludvík a další.

Dále se zde koná výstava "Režisér Antonín Moskalyk - známý a neznámý", která představuje osobnost režiséra, jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbu. A také výstava ke 100. výročí odhalení pomníku Babička s dětmi. K vidění jsou nikdy nezveřejněné dokumenty z archivu muzea ke vzniku sousoší včetně korespondence sochaře Otty Gutfreunda, fotografie, sádrový model prvního návrhu pomníku, hlavička Barunky, model realizovaného sousoší a také bronzová socha Barunky zapůjčená soukromým sběratelem. Všechny výstavy se konají až do 30.9.2022.

Čtěte také

Městské muzeum a galerie Hořice Vás srdečně zve na výstavu Paralely, která vybranými díly představuje až do 28.8.2022 šestici současných výtvarných umělců: Moniku Immrovou, Jakuba Lipavského, Miloslava Mouchu, Zdeňka Trse, Vladimíra Vélu a Jindřicha Zeithammla. Jde o propojení, interakci i konfrontaci tvorby šesti autorů prostřednictvím různých forem osobitých výtvarných výpovědí. Jejich dílo se pohybuje na pomezí abstraktního a reálného sdělení.

Výstava v Městském muzeu v Hořicích představuje až do 31.8.2022 jeden z nejcennějších předmětů ze sbírek hořického muzea - Šafránkovu kroniku a jejího autora lidového kronikáře Františka Šafránka. Ke kronikářské činnosti jej přivedla láska k historii. Svou kroniku začal psát roku 1867 a mistrně v ní zachytil slovem a obrazem nejen příběh své rodiny, ale také významné události, mizející stavby, staré zvyky a svérázné postavy. Barvitě popsal také události prusko-rakouské války roku 1866 a útěk obyvatel Hořic před pruskou armádou.

Čtěte také

Muzeum východních Čech v Hradci Králové nabízí soubornou výstavu s názvem „L", která mapuje více než 30 let tvorby divadelního scénografa, režiséra, výtvarníka a hudebníka Marka Zákosteleckého, který byl dvě desetiletí profesně propojen s královéhradeckým divadlem Drak. Delší čas pak navíc externě spolupracoval Klicperovým divadlem. Celkově se podílel na vzniku více než 130 představení jako scénograf a více než 30 představení jako režisér. Výstava je přístupná do 28. srpna 2022 a doplní ji pestrý doprovodný a edukační program.

Zveme Vás na jedinečnou výstavu Zámecké imaginárium do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Výstavu skupiny výtvarníků spojených s Divadlem bratří Formanů opět dramaturgicky připravil ilustrátor a scénograf Matěj Forman. S využitím autorských prací všech zúčastněných přetvořil celé patro zámku v jedno velké místo fantazie a hravosti. Imaginárium totiž není pouhou výstavou, v rámci které si veřejnosti prohlédne konkrétní vystavené objekty. Je spíš živou instalací, která návštěvníky vyzve ke hře. Děti i dospělé nadchne svojí imaginací a hlavně možností si pohrát, dotýkat se a ovládat mnoho artefaktů, které dospělé vrátí do dětství a dětem přiblíží svět loutkového divadla, mechanických hraček a zařízení. Zámecké imaginárium je přístupné až do 30.10.2022.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka