Tip na víkend: První lyžování, rozsvícení vánočních stromů, betlémy, adventní trhy a Vánoce za rohem

29. listopad 2023

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

V pátek 1. prosince zahájí v SkiResortu ČERNÁ HORA - PEC lyžařskou sezónu. Začíná se tradičně na Černé hoře, kde bude pro lyžaře připravená sjezdovka Anděl v plné délce, tedy 1400 metrů. Počasí posledních dnů lyžařům přeje. Na Černé hoře i v Peci už napadlo víc než 45 centimetrů sněhu, mrazivé teploty a dostatek vody po vytrvalých deštích pak umožňují zasněžování. Takový začátek zimy tu nepamatují. I proto by co nejdříve rádi otevřeli i další sjezdovky na Černé hoře. V Peci by mohla lyžařská sezóna začít v pátek 8. prosince.

Ve dnech 1. - 3. prosince 2023 se bude v okolí Muzea východních Čech v Hradci Králové konat 34. ročník tradičního Muzejního adventního trhu s vnitřním doprovodným, převážně řemeslným programem. Těsné okolí muzejní budovy na Eliščině nábřeží a v ulici Palackého bude patřit téměř stovce producentů, řemeslníků a prodejců s širokou nabídkou adventních věnců, dekorací, perníků, šperků, svíček z včelího vosku, mýdla či perličkových ozdob z Poniklé a mnoho dalších produktů.

13. ročník tradiční výstavy Betlémy na zámku můžete navštívit v Kvasinách. Vernisáž se uskuteční v pátek 1. prosince od 17 hodin v zámecké galerii. Výstava bude možné spatřit až do 4. února 2024.

Čtěte také

Zveme vás na tradiční ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ VÝSTAVU studentů Střední škola vizuální tvorby, s.r.o. v Hradci Králové. Přijďte prožít začátek adventu na inspirativní výstavě uměleckých instalací, objektů a grafických prací brandingu floristiky a branding designu. Vernisáž proběhne v pátek 1. prosince 2023 od 14:00 hodin v budově Střední školy vizuální tvorby v Jiráskových sadech v Hradci Králové. Výstava pokračuje do neděle 3. prosince, denně od 9 do 18 hodin.

Přijďte načerpat klidnou předvánoční atmosféru na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem, kde proběhne 1. prosince rozsvícení vánočního stromu s bohatým programem. Ten začne už v 15:00 hodin, kdy vystoupí královédvorské dětské sbory, žáci ZUŠ, pěvecký sbor Lipnice a Žalman a spol. Po celý den probíhá bohatý vánoční trh.

Advent v Železnici. V pátek 1. prosince bude v 18:00 zahájeno sváteční adventní období v Železnici. V 18:00 je sraz na náměstí, rozsvícení stromečku, vystoupení žáků ze ZŠ Železnice; v * 18:15 průvod se světýlky ke kostelu sv. Jiljí); v 18:30 „Kůsovic koledníci" - koncert téměř rodinné kapely působící na Jičínsku již 10 let, která zahraje tradiční i netradiční koledy v kostele sv. Jiljí; v 19:15 vystoupení žáků ze ZŠ Železnice na nádvoří muzea. Před muzeem jarmark vánočních dekorací a výrobků žáků ze ZŠ a šikovných děvčat z knihovny ze Železnice.

Vánoční těšení aneb Malý advent! Adventní zastavení 2. prosince 2023 od 10 do 16 hodin na Šrámkově statku v Pileticích. Součástí akce bude lidová tvorba, Pohádky za pecí, pečení chleba a ochutnávka sirobových buchtiček.

Čtěte také

Vánoce za rohem! Přijďte spolu s dětmi na vánoční výtvarné dílničky spojené s malým vánočním trhem a ukázkami řemeslných rukodělných prací do společenských prostor žacléřského muzea v sobotu 2.12. a neděli 3.12.2023 vždy od 14:00 do 17:00. V neděli v 17 hodin se naladíte na vánoční atmosféru na slavnostním rozsvěcení vánočního stromu na Rýchorském náměstí, kde vystoupí děti místních škol, a připravené bude drobné občerstvení.

V Hradci Králové započne adventní období v neděli 3. prosince rozsvícením vánočního stromu na Velkém náměstí. Program bude zahájen v 16 hodin, v 16:30 se rozsvítí vánoční strom a spolu s ním také výzdoba po celém městě. Uskuteční se i doprovodný kulturní program.

Půjdem spolu do Betléma! Přijďte si navodit váčnoční atmosféru do Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí do historického domu č. p. 222 na náměstí Míru na výstavu betlémů. Výstava začne 3.12.2023 a potrvá až do 14.1.2024. Přijdte se potešit kouzlem betlému, které vznikly v oblasti Krkonoš po roce 1945 a atmosférou Vánoc, které navzdory období totality neztratily kouzlo. K vidění budou různé druhy moderních betlému - dřevené, papírové, moduritové a mnohé další - nejen ze sbírek Krkonošského muzea.

Městské muzeum Nová Paka Vás srdečně zve na vernisáž VÝSTAVY BETLÉMŮ v neděli 3. 12. 2023 ve 14:30 hod. v Suchardově domě. Výstavu zahájí paní Jiřina Tauchmanová, módní návrhářka a výtvarnice. V kulturním programu vystoupí učitelé a žáci ZUŠ Nová Paka.

Čtěte také

Naplech! Výstava stejnojmenného spolku šesti výtvarnic, tvořících technikou velkoformátového smaltu, se koná v Městské galerii Zázvorka v Novém Městě nad Metují až do 17. února 2024.

Muzeum Náchodska si pro vás na letošní zimní období připravilo tři výstavy a dvě tematické akce. Již na začátku prosince se můžete těšit na tradiční akci Vánoce v Jiráskově rodném domku. Tato prodejní výstava, kterou muzeum každoročně pořádá ve spolupráci s Vyrobeno v Hronově a Fler - kreativní svět, se letos uskuteční v pátek 1. prosince a v sobotu 2. prosince. Podívat se tak můžete na tradiční regionální výrobky, ukázku řemesel i vánočně vyzdobený domek.

Druhou akcí, která proběhne hned o prvním prosincovém víkendu, je Vánoční dílna. Ta se uskuteční v prostorách Staré radnice na náchodském náměstí v sobotu 2. prosince a zaměřená bude na práci s tradičním materiálem, kterým je vlna. Vyzkoušíte si tvorbu různobarevných ozdob způsoby jako je suché plstění jehlou nebo vystřihování a vrstvení filcu či jejich kombinace.

Kromě akcí Muzeum Náchodska chystá také tři vánoční výstavy. První z nich je výstava nazvaná Betlémy Vladimíra Šramara. Jedná se o výstavu více než třicetileté tvorby náchodského řezbáře Vladimíra Šramara, která je uspořádaná u příležitosti autorových sedmdesátých narozenin. K vidění bude více než šedesát betlémů a vyřezávaných reliéfů, které kombinují betlémskou a náchodskou tematiku. Unikátem je betlém vyřezávaný ze silikonové hmoty. Výstava bude přístupná od 1. prosince 2023 do 14. ledna 2024 ve Výstavní síni Muzea Náchodska v Náchodě.

Čtěte také

Zveme vás na tradiční prodejní výstavu Vánoce v Jiráskově rodném domku v Hronově. Letos můžete zavítat v pátek 1. prosince od 10 do 17 hodin a v sobotu 2. prosince od 10 do 15 hodin. Těšit se můžete na tradiční výrobky, ukázku řemesel i vánoční výzdobu domku. Přijďte nasát tu pravou vánoční atmosféru!

Muzeum s vůní perníku. Vánoční výstava PhDr. Dany Holmanové. České Vánoce si bez vůně a chuti perníčků už ani neumíme představit. Zavítejte do provoněného železnického muzea na vánoční výstavu kouzelných perníků, které pro vás navrhla, upekla a nazdobila PhDr. Dana Holmanová z Třebihošti nedaleko Miletína. Její neopakovatelná perníková díla si svou dokonalou krásou a ženskou něhou nezadají s uměleckými díly. Za svou tvorbu, ve které rozvíjí dlouhou českou perníkářskou tradici, získala autorka mimo jiné významná řemeslná ocenění „Nositelka tradic" a „Zlatý kolovrat". Výstava potrvá do 5.1.2024.

Z díla Karla Vika. Městské muzeum a galerie Hořice Vás srdečně zve na jubilejní výstavu díla významného hořického rodáka, která reflektuje proměny vnímání krajiny a významu, který jí přikládáme. Výstava ve Štorchově síni hořického muzea potrvá do 7. 1. 2024.

Jaroslav Prášil: Len - náramky - perle v Muzeu krajky ve Vamberku až do 31.3.2024. Jaroslav Prášil vedl Ateliér přírodních materiálů v rámci Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Lidovým řemeslem je ostatně zaplněna nejen jeho mysl, ale též jeho roubená chalupa v Českém středohoří, kde tráví většinu svého času. Právě tady vznikají jeho paličkované náramky a jiné originální šperky, které jsou na nové výstavě Muzea krajky Vamberk prezentovány. Jeho tvorba byla oceněna na výstavách doma i v zahraničí.

Čtěte také

Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevřelo poslední výstavu letošního roku s názvem Kouzlo hraček. Nostalgická výstava představuje hračky z převážně 2. poloviny 20. století z rodinné sbírky Věry Dvořáčkové a potěší děti i dospělé návštěvníky, kteří jistě rádi zavzpomínají, s čím si jako malí hráli. Kromě panenek, plyšových zvířátek, vláčků, autíček, deskových her i dětských leporel a knížek jsou k vidění i unikátní hračky z 1. poloviny 20. století. Výstava Kouzlo hraček bude k vidění v Lapidáriu Muzea východních Čech v Hradci Králové do 3. března 2024.

Srdečně vás zveme do Krkonošského muzea v Jilemnici do bývalého pivovaru na výstavu Krakonoš - pán Krkonoš. Výstava přibližuje nejrůznější podoby Krakonoše v umělecké a lidové tvorbě a je otevřena do 4. února 2024 od 9 - 12 a pak od 13 - 16 hodin denně mimo pondělí.

V Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov byla zahájena výstava umělkyně Klaudie Hlavaté „Zatmění". Výstava potrvá do 16. prosince. Kurátorem je Radek Wohlmuth. Práce absolventky Akademie výtvarných umění v Praze Klaudie Hlavaté (1992) zaujmou nejen osobním přístupem a silnými tématy se symbolickým přesahem, ale i originální technikou. Jejím základem je koláž, kterou ale tato autorka dokázala povýšit na vyšší úroveň. Nejenže vedle sebe klade fotografie, reprodukce nebo ilustrace, jak je obvyklé, ale zároveň tyto kompozice doprovází vlastními - především kresebnými a malířskými - zásahy. Dalším unikátním prvkem je plexisklo, které tvoří podložku jejích prací. Zvětšuje formát koláží v některých případech až na dva metry a zároveň umožňuje využívat transparentnost nebo naopak hru stínů.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.