Tip na víkend: Adventní koncert, Putování za kamennými kříži, Plechová abstrakce i Vánoční variace

25. listopad 2021

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Čtěte také

Ve středu 24. listopadu byla v Městském muzeu v Hořicích slavnostně zahájena výstava Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší. Připravena je ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici a věnovuje se drobným kamenným památkám ve tvaru křížů, křížových kamenů apod. , které jsou po staletí součástí naší kulturní krajiny. Výstava ve Štorchově síni potrvá do 27. února 2022.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Česká Skalici - Malé Skalici se v neděle 28. listopadu od 15:00 hodin uskuteční 1. Adventní koncert. Účinkuje MUSICA DA CAMERA BRNO, sbormistři Martin Franze a Lukáš Sotolář. Klavírní doprovod - Dada Klementová. Sólové party přednesou Martina Fialová / soprán a Kateřina Korcová / alt.

Čtěte také

Galerie výtvarného umění v Náchodě připravila od 20. listopadu 2021 až do 9. ledna 2022 Náchodský výtvarný podzim - 38. ročník přehlídky umění regionu. Výstava je založena na principu salonu výhradně pro žijící výtvarníky poměrně velkého území - oblasti Náchodska, Jaroměřska, Broumovska, Trutnovska i části Rychnovska. Pozvaní mají svou existencí či životními peripetiemi vazby k takto vymezenému regionu severovýchodních Čech.

Náchod dostal dar - mecenášské dary Ivony a Dagmar Tláskalových. Na základě zájmu veřejnosti je do 9. ledna 2022 v Broučkově domě na Masarykově náměstí čp. 18 v Náchodě ke zhlédnutí výstava těch nejzajímavějších darů od mecenášek města Náchoda - sester Ivony a Dagmar Tláskalových.

Čtěte také

Vánoční variace. Historické a současné vánoční ozdoby představuje výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové až do 6. února 2022. Uvidíte vánoční ozdoby ze sbírky Věry Dvořáčkové a také různorodou tvorbu současných výrobců z oblasti severovýchodních Čech. Zároveň se také ohlédnete za tradicí výroby vánočních ozdob z různorodých materiálů. Návštěvníci uvidí ozdoby z papíru, vaty, leonského drátu, skleněného vlákna, vosku i tradičního skla. Produkce foukaných skleněných ozdob současných firem je zaměřená na moderní a designové dekory, netradiční zpracování, působivé barevné kombinace i tradiční vzory ve stylu retro.

Čtěte také

V Galerii U Přívozu v Hradci Králové je až do 15. prosince přístupná výstava Martina Veselého s názvem Plechová abstrakce. Martin Veselý je necelých deset let fotoreportérem. Každodenně přináší do českých médií portréty významných osobností, reportáže z kultury, politiky, sportu a aktuálních událostí ve východních Čechách. Plechová abstrakce je pro něho druhým rokem útěkem z reality až k vesmírným rezatým obrazcům na plechu vytvořených za několik let přírodou. Fotografováním plechů chce autor nevšedně ukázat všední objekty, které jsou lidmi takřka bez povšimnutí opomíjeny.

Výstava Umění napodobit umění v Galerii moderního umění v Hradci Králové, která je přístupná až do 27. února 2022, naučně-populární formou představuje fenomén originálu uměleckého díla a jeho nejrůznější napodobeniny od kopií až po záměrná falza. Zkoumané období je vymezeno od první poloviny 20. století do současnosti. Výstava je metodicky rozdělena do šesti hlavních částí, a to dle zvolené techniky, postupu či způsobu vytváření falz. Jednotlivé oddíly jsou zastoupeny soubory obrazů, kreseb, grafických listů a plastik, ale také fotografiemi, konceptuálními díly a novými médii.

Čtěte také

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují přichystalo až do 28. února 2022 výstavu s názvem Fenomém Dakar. Výstava potěší hlavně milovníky těžkých rallyových strojů. Představí modely kamionů, které absolvovaly legendární Rallye Paříž-Dakar. Je téměř až neuvěřitelné, že v České republice od roku 1987 vznikly více jak dvě stovky modelů závodních kamionů. Nejen značek Tatra a LIAZ, které samozřejmě početně vedou, ale třeba MAN, Kamaz, Perlini, Iveco či Ginaf.

V Centru celoživotního vzdělávání v Knihovně města Hradce Králové se koná až do 22. prosince výstava s názvem Podzimní a adventní čas se Spolkem lidové tvorby. Na ní mohou návštěvníci najít inspiraci pro podzimní, adventní i vánoční výzdobu z rukodělných technik, které se vyučují na kurzech Spolku. Paličkování, malba na hedvábí, perníčky, quilling, korálkové ozdoby, kůže, frivolitky, betlém ze šustí, batika, drátování, plstění, háčkování atd.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.