Textilka Textonnia z Hronova končí, práci ztratí 195 lidí

Příze

Ztrátová textilní společnost Textonnia Czech z Hronova na Náchodsku ke konci dubna ukončí výrobu a bez práce zůstane 195 lidí. Firma, která vyráběla syntetické tkaniny a příze, má tkalcovnu v Hronově a přádelnu v Červeném Kostelci. Firma patří tchajwanské společnosti Hualon. Textonnia je další textilkou v hradeckém kraji v existenčních problémech. V minulých dnech soud poslal do konkurzu textilku Texlen Trutnov, v únoru zkrachovala Tiba Dvůr Králové nad Labem. Loni v dubnu skončila v konkurzu textilka Tepna Náchod.

Náchodský úřad práce míní, že lidí z Textonnie práci najdou. "Zvládli jsme ukončení provozu v Tepně a věřím, že se podaří nalézt zaměstnání i pro lidi z Textonnie," řekl ředitel Úřadu práce v Náchodě Michal Pejskar. Výhodou lidí z Textonnie podle něj je, že jsou zvyklí pracovat ve vícesměnných provozech a za nízké platy.
"Vedení firmy nás informovalo, že pokud budou mít zaměstnanci zaměstnání, mohou ukončit pracovní poměr dohodou," řekl Ivan Horvat z úřadu práce. Na Náchodsku je míra nezaměstnanosti na podprůměrných 5,7 procenta. Bez práce ke konci února v okrese bylo 3400 lidí.
Textonnia Czech podle informací ČTK v roce 2005 prohloubila ztrátu na 270 milionů korun z předchozích 107 milionů korun. V červených číslech je společnost trvale od roku 2000 a od té doby vykázala souhrnnou ztrátu 553 milionů korun. Tržby firmy v roce 2005 činily 914 milionů korun.
Textonnia Czech vznikla v roce 1995, kdy koupila majetek zkrachovalé textilní společnosti Cottex Hronov. Základní kapitál Textonnie činí 1,3 miliardy korun.