Telátko afrického skotu dahome narozeno ve Dvoře Králové

23. září 2010

V Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se narodilo první telátko domorodého afrického skotu dahome. Jedná se nejen o první mládě tohoto plemene narozené ve dvorské ZOO, ale zřejmě i v celé republice. Sameček, který dostal jméno Fík, vážil 14 kilogramů, záhy se postavil na nohy a od té doby se má se čile k světu. Každý den vyráží se svou maminkou Florou a otcem Fridolínem do venkovního výběhu, kde ho mohou obdivovat návštěvníci. Plemeno je zajímavé především svou velikostí: patří k vůbec nejmenším představitelům svého druhu, dospělí jedinci dorůstají velikosti jen kolem 100 centimetrů v kohoutku.

Jinak se však nijak neliší od svých větších příbuzných, zvířata mají stejné proporce, stejné rohy i podobné projevy jako běžné krávy. Jen zbarvení mají na rozdíl od českých stračen převážně celočerné.
Dahome pocházejí z někdejšího království Dahome, dnešního Beninu. Zatímco ve své vlasti jsou čím dál vzácnější, evropští chovatelé nalézají v miniaturních kravičkách překvapivé zalíbení. Ačkoliv dobře vědí, že od nich nemohou očekávat významnou produkci mléka (to postačí sotva pro vlastní mláďata) ani jiné hospodářské výnosy, jejich chov berou jako chovatelskou zajímavost a také možnost, jak ekologicky obhospodařovávat pastviny. ZOO Dvůr Králové je chová od roku 2006.
Dahome sice pocházejí z horké Afriky, ale dokázaly se velmi dobře přizpůsobit našemu klimatu, takže problém jim nečiní ani pobyt venku za mrazivých dní. Pokud zatoužíte spatřit "nejmenší kravičky světa", jak jsou někdy nazývány, na vlastní oči, můžete se za nimi vypravit do ZOO Dvůr Králové kdykoliv, třeba i uprostřed zimy.

Spustit audio