Teď je důležité mít se na co těšit. U nás je těšení požehnaně, shodli se ředitelé hradeckých divadel
S řediteli dvou proslavených královéhradeckých divadel, tedy Evou Mikulkovou za Klicperovo divadlo, a Tomášem Jarkovským za Divadlo Drak, si před koncem kalendářního roku a téměř v polovině divadelní sezóny povídáme o tom, jak se divadlům daří a jestli si diváci zase našli zpátky cestu na představení.
Jak to vypadá před koncem roku s návštěvnosti, paní ředitelko?
Eva Mikulková: Klicperovo divadlo je na tom tak, že návštěvnost samozřejmě velice poklesla. Od začátku sezóny, kdy jsme mohli začít hrát, tak je ten pokles zhruba na polovinu a není to vůbec jednoduché. Velký problém je s dopoledními představení pro školy. Protože kvůli karanténám, které jsou časté, tak nám školy odříkají na poslední chvíli a potom je pro nás složité nějakým způsobem hrát.
Složitou dobu neseme statečně, diváků chodí méně než dřív. Je ale určitě lepší, když jsou divadla otevřená a lidé mohou přijít.
Tomáš Jarkovský, ředitel Divadla Drak
Tomáš Jarkovský souhlasně přikyvuje. Jak to vypadá v Divadle Drak?
Tomáš Jarkovský: Dopolední představení jsou i u nás velmi důležitou součástí našeho provozu, prakticky jsou to hlavní. A v posledním období to máme opravdu dobrodružné, protože školy nevědí, jestli další den ještě budou v karanténě nebo už ne, jestli přijdou. A pak se to dozvídáme i my. Takže jsme na čekané, kdo vlastně přijde. A měli jsme i my drobnou karanténu v našem divadle, museli jsme na chvíli přerušit provoz. Tedy tu složitou dobu neseme statečně. Je ale určitě lepší, když jsou divadla otevřená a lidé mohou přijít.
Čtěte také
Jakým způsobem si vůbec lidé dnes kupují vstupenky? Dříve hodně stála divadla na předplatném.
Eva Mikulková: Je to velmi znát, protože lidé si začínají kupovat vstupenky teprve 14 dní před představením. A to je dejme tomu pětina, ostatní si pořizují lístky tři dny před představením. Já to samozřejmě chápu, ale u nás je to hodně znát. Předplatné nám šlo hodně dolů a je to pro nás obtížná situace. Finanční ztráty jsou veliké, protože nám se vůbec nevyplatí hrát pro třetinu hlediště. To jsme v podstatě na nule. A když je to ještě méně, tak jdeme do mínusu.
Musíte tedy řešit už i provoz divadla, když se díváte do budoucnosti?
Eva Mikulková: Řešíme to samozřejmě přípravami na velké šetření, protože poslední dva roky jsme dostávali vyšší příspěvek od ministerstva kultury, který se týkal covidu. A následující rok už ten příspěvek půjde zase rapidně dolů. A k tomu ještě samozřejmě inflace, zdražování energií a tak dále. To vše nám hodně zasáhne do rozpočtu.
Čtěte také
V Draku to vnímáte podobně?
Tomáš Jarkovský: Je to vlastně úplně stejné. Stejné podmínky, stejné zdroje financí. Nehroutíme se z toho, ale jsme nachystáni, že nás asi nečekají úplně jednoduchá léta v tomto směru.
Navštěvujete si vzájemně svá představení?
Tomáš Jarkovský: Určitě. Teď jsem tedy nebyl na premiéře Zbabělců, na které se moc těším. Ale chodíme si navzájem do divadla.
Eva Mikulková: Také mám v Draku nějaké resty, naposledy jsem viděla Růženku. Ale chodím tam moc ráda na pohádky. Trošku je někdy problém v tom, že nám vyjde premiéra představení na stejný termín.
Chystáme dvě komediální představení. Doufám, že se diváci zasmějí. Situace je taková, že se lidé chtějí bavit a zapomenout na starosti.
Eva Mikulková, ředitelka Klicperova divadla
Teď byla v Klicperově divadle očekávaná premiéra Zbabělců od Josefa Škvoreckého. Na fotografiích jsem viděl plný sál, paní ředitelko?
Eva Mikulková: Ano, na představení Zbabělci od Josefa Škvoreckého v režii Pavla Kheka bylo plno. To byla dlouho očekávaná premiéra. Hraje tam živá jazzová kapela, to představení je opravdu velice krásné. Mohu všechny pozvat, je to skvělý zážitek a premiéra byla velmi úspěšná.
Čtěte také
Co chystáte do druhé poloviny sezóny v Klicperově divadle?
Eva Mikulková: Teď se začíná zkoušet hra Doma jsem zlato. Je to komedie v režii Honzy Holce. A pak chystáme ještě dvě představení. Orestea v režii Jakuba Nvoty. A poslední představení je Na koho to slovo padne. To je zase komediální věc v režii Michala Vajdičky. Doufám, že se diváci pořádně zasmějí. Situace je taková, že se lidé chtějí víc bavit a zapomenout na starosti, které teď máme asi všichni.
Divadlo Drak má premiéry už za sebou? Na co byste pozval diváky?
Tomáš Jarkovský: Myslím, že je teď důležité mít se na co těšit. My se naštěstí máme na co těšit. Sice těch premiér nemáme tolik jako v Klicperově divadle, ale v lednu tady začne režisér Filip Homola zkoušet inscenaci Expedice má láska, což je takový severský dobrodružný příběh podle skutečné události. Potom budeme s Kubou Vašíčkem dělat v koprodukci s Městskými divadly pražskými Antigonu pro náctileté publikum. Na to se moc těšíme.
Čtěte také
A těšíme se také na společný divadelní festival Regiony. Těšíme se na Gaudeamus Theatrum, které budeme mít na jaře a tentokrát bude hodně otevřené, protože jeho součástí bude asi 15 představení pro veřejnost, zejména pro děti v batolecím věku. Spočítali jsme si, že dnes se rodí děti, které už budou moci přijít na Gaudeamus, protože ten začíná 15. března. Povede to strašně zajímavý belgický lektor, který se právě tomuto divadlu věnuje. Je toho dost, na co se můžeme těšit my i naši diváci.
Celý rozhovor s Evou Mikulkovou, ředitelkou Klicperova divadla, a Tomášem Jarkovským, ředitelem Divadla Drak, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Divadlo Drak má své tradice. Patří k nim ovšem také ochota riskovat a hledat neprobádané cesty
Dnes si budeme povídat o legendárním hradeckém Divadle Drak, které bude mít navíc nového ředitele. Tím byl vybrán Tomáš Jarkovský, který v divadle jako dramaturg pracuje.
-
První, i když náhodou. Světová premiéra Čapkova RUR v Hradci Králové byla před 100 lety díky „omylu“
Uvedení Čapkova RUR dne 2. ledna 1921 Jednotou divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové se shodou náhod stalo světovou premiérou hry, která doslova obletěla svět.
-
Divadelní festival znovu na osm dní obsadil Hradec Králové. 265 představení se těší na své diváky
Červnový divadelní festival, který má v Hradci Králové více než pětadvacetiletou tradici, ohrožovala do poslední chvíle nepredikovatelná vládní opatření a omezení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.