Tancem proti koroně, covid-19 na Trutnovsku a unikátní léčba ochrnutí. NEJ reportáže týdne

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tancem k lepší náladě a k odreagování se od každodenních  stresů

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Tancem k lepší náladě a k odreagování se od každodenních stresů. I to byla motivace pro natočení pětiminutového videoklipu s tančícími lékaři, zdravotními sestrami a pacienty z Oblastní nemocnice v Jičíně. Mohli se tak alespoň na pár minut oprostit od všeho, co teď zažívají, a povzbudit i diváky.

Hlavním iniciátorem nácviku i natáčení, které se odehrávalo ve volném čase zdravotníků, byl kardiolog jičínské nemocnice Radek Válek. O tanečním videu si s ním podívala redaktorka Vlaďka Wildová.

Čtěte také

Koronavirová situace na Trutnovsku je stále velmi vážná. Podle nejčerstvějších údajů hygieniků je tam aktuálně 2224 lidí pozitivních na koronavirus - nemocný je tedy zhruba každý třiapadesátý člověk z regionu. A na hranici svých kapacit je proto i trutnovská oblastní nemocnice.

Hygienici se stále snaží přijít na to, co může být hlavní příčinou situace na Trutnovsku. Výsledky ze Státního zdravotního ústavu, kde dál zkoumají odebrané vzorky, by měly potvrdit nebo vyvrátit výskyt takzvané Brigity, tak je pojmenovaná nakažlivější britská mutace koronaviru.

Čtěte také

Nová léčba na nervová ochrnutí aplikovaná ve státních léčebných lázní Janské Lázně kombinuje akupunkturu s elektroléčbou a dostupná je i přes velký zájem ze zahraničí pouze v České republice. Lékař Peter Olšák metodu sám vyvinul, v Janských Lázních ji aplikuje několik týdnů.

S trochou nadsázky se dá říct, že léčebný postup připomíná startování auta pomocí startovacích kabelů. „Je to vlastně něco podobného. Akorát že typ elektrického proudu je tam trošku jiný." Peter Olšák metodu v Janských Lázních aplikuje několik týdnů. Jedním z pacientů je právě dvouletý Vašek, na tuhle léčbu už si zvyknul. „Vašík už nám říká, že se v ruce něco děje. Kdybych takový proud pouštěl do těla vám, tak si myslím, že byste mě úplně nepochválil. Teď jsme už na 20 miliampérech."

autor: baj
Spustit audio

Související