Syndrom vyhoření rozpoznejte včas, než vás pohltí! Naučte se také ve svém životě říkat NE
Psychiatr a sexuolog MUDr. Jan Zbytovský v naší radiopradně na téma: syndrom vyhoření a jak mu čelit.
Co je syndrom vyhoření?
Vyhoření se týká zejména oblasti práce a je typické citovým a mentálním vyčerpáním. Často jde o důsledek dlouhodobého stresu a týká se nejvíce lidí, kteří pracují s jinými lidmi. Od deprese nebo prosté únavy se syndrom vyhoření liší hlavně tím, že se vztahuje výhradně na onu krizovou oblast a jeho součástí jsou pochybnosti o smyslu dané práce.
Jev vyhoření je nejspíš stejně starý, jako sama lidská práce, nicméně jeho název pochází až z roku 1974 od amerického psychoanalytika Herberta J. Freudenbergera. V USA je mimochodem syndrom vyhoření uznáván jako nemoc z povolání.
Jaké jsou typické příznaky vyhoření?
Patří sem tedy celá řada projevů: z oblasti emocí (sklíčenost, popudlivost, bezmocnost), postojů (nechuť, cynismus, zapomínání, nesoustředěnost) a mezilidských vztahů (snížená ochota pracovat s lidmi, stažení se, soukromé konflikty). Svou daň si syndrom vyhoření vybírá také v tělesné rovině - časté jsou potíže se spánkem, jídlem, člověk se snadno unaví, může mít vysoký krevní tlak.
Kdo je ohrožen syndromem vyhoření?
Nejčastěji se s vyhořením setkají ti, kdo pracují s lidmi - příkladně lékaři, zdravotní sestry, učitelé, psychologové, právníci, policisté, telefonní operátoři a další. Nevýhodou je přílišné počáteční nadšení do práce, perfekcionismus, workoholismus, málo přátel, neschopnost odmítat další a další úkoly a špatná organizace času.
Jak se vyhoření zbavit?
Syndrom vyhoření má pozadí v osobnosti člověka, takže je vždy dobré začít u sebe: zrevidovat si své přednosti a rezervy, dále plány, ambice, možnosti i žebříček hodnot. Rozvinutý syndrom patří do rukou psychologa, případně psychiatra. Pomoci může dlouhá dovolená a změna místa nebo profese.
Jak pokud možno vůbec nevyhořet?
Abyste věděli, proti čemu se bránit, musíte mít informace. Dále pomůžou zdravé a četné vztahy s druhými lidmi, dobrá organizace práce, umění strávit příjemně svůj volný čas a také například schopnost říkat „ne“.
Související
-
Psychiatr radí: MUDr. Jan Zbytovský - Černobílé vidění světa ...
Radioporadna - MUDr. Jan Zbytovský - psychiatr a sexuolog radí - Černobílé vidění světa - nic v životě není černobílé - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Čes...
-
Macecha versus jeho potomci. Lze si děti koupit? Psychiatr...
Radioporadna: MUDr. Jan Zbytovský, psychiatr a sexuolog radí. Macecha versus jeho děti. Jak se chovat v „náhradní rodině"? Lze si děti koupit? Kde jsou hranice? Za...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.