Studenti gymnázia v Novém Bydžově poprvé viděli a slyšeli indického chlapce, kterého si adoptovali
Pomáhat má smysl - zhruba to je v krátkosti poselství, které sebou z indického Bangalore do Česka přivezli koordinátoři projektu Adopce na dálku. Tři významné osobnosti z tohoto jedenáctimiliónového města se vydaly za pomoc poděkovat přímo do novobydžovského gymnázia.
Čtěte také
Tamní studenti se do projektu zapojili a pomáhají jednomu z malých Indů studovat.
Po úvodním ujištění, že studenti rozumí anglicky a nepotřebují překlad, se tři osobnosti z Bangalore - arcibiskup Peter Machado, emeritní arcibiskup Bernard Moras a otec Gabriel Christie, pustily do výkladu. Padala spousta zajímavých a pro mnohé nových informací, málokdo si třeba dokázal představit podmínky v indických školách, kde je ve třídě šedesát až sedmdesát dětí a v jedné budově třeba i dva tisíce studentů.
Novobydžovské gymnázium pomáhá jednomu konkrétnímu, říká profesorka a výchovná poradkyně Lenka Zychová. „Oni mu vždy posílají dopisy a pozdravy.“
Čtěte také
Delegace z Indie sebou vedle informací přivezla i první videopozdrav, studenti vůbec poprvé uviděli toho, koho podporují.
Koordinátor projektu, otec Gabriel Christie, vysvětluje, že právě teď je Jeva Ephraim v důležité fázi svého studia a že se brzy dostane zhruba do stejné třídy, jako jsou právě studenti novobydžovského gymnázia. Indové studentům poděkovali a zopakovali, že každá pomoc - i ta sebemenší - má význam a může změnit osud nejen toho, komu přímo pomůže, ale i jeho rodině.
„Určitě mi to dalo víru, že i já dokáži udělat něco takového. Prostě víc odhodlanosti do budoucnosti,“ říká jedna ze studentek Eva Křečková.
Čtěte také
Posbírat šest a půl tisíce korun na jednu adopci na dálku se na novobydžovském gymnáziu nezdá být problém, na nástěnkách totiž visí i další informace o částkách v řádech desetitisíců, korun, které sami studenti a jejich profesoři posbírali třeba na pomoc postiženým dětem nebo ukrajinským uprchlíkům.
A přemlouvat je není potřeba, říká Lenka Zychová. „Ani ta puberta nepůsobí na to, že by nechtěli pomáhat. Zdá se mi, že v sobě mají kus srdíčka, kdy opravdu chtějí pomáhat.“
Celkově už projekt Adopce na dálku pomohl za téměř 20 let ke studiu více než osmi tisícům indických dětí.
Související
-
Bydžovští středoškoláci smontovali z náhradních dílů funkční tatrovku. Využijí ji krajští silničáři
Středoškoláci z Odborné školy technické a řemeslné v Novém Bydžově složili z kompletní sady náhradních dílů plně funkční nákladní auto, novou Tatru.
-
Archa bydžovská a kapounský kord patří k pokladům sbírek Městského muzea v Novém Bydžově
Archa bydžovská, epitaf Jindřicha Kapouna ze Svojkova, kapounský kord a husitská houfnice - to je zlomek z toho nejcennějšího ze sbírek Městského muzea v Novém Bydžově.
-
Oči dětí, rodičů i prarodičů se rozsvítí v království hraček v Novém Bydžově. A srdce se rozbuší
Dnes si budeme v Českém rozhlase Hradec Králové hrát. Protože vás pozveme do úplně nového muzea, které nedávno otevřeli manželé Stuchlíkovi v Novém Bydžově.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Svobodný svět je na ústupu a naše moralizování nefunguje. Musíme se bránit, tvrdí poradce premiéra
-
Sokolové bojují o ukradené peníze. Policie u asistentky zajistila 11 milionů v hotovosti
-
Po českých silnicích jezdí 18 tisíc sedmnáctiletých řidičů. Policisté s nimi dosud řešili jen osm nehod
-
‚Dělejte si, co chcete, pokud to nebude politika.‘ Vietnamský novinář popisuje cenzuru i popravy