Stroj, který zacílí postřik přímo na plevel, se poprvé v Česku představil u Všestar na Hradecku

29. červen 2022 07:22

U Všestar na Královéhradecku se zemědělcům vůbec poprvé v Česku předvedl speciální inovativní zemědělský stroj na postřik polí. Ten je schopný místo plošného postřiku zacílit pesticidy přímo na rostlinu plevele. Zemědělcům by tak v budoucnu mohl snížit spotřebu jedů i hnojiv a ušetřit tak náklady.

Čtěte také

Z kraje cibulového pole se rozjíždí traktor a za sebou táhne široký třídílný vozík. Za ním jsou na rostlinách vidět v suché půdě malá mokrá místa.

„Vidíme, že postřikovač rozeznává, kde jsou plevely v porostu cibule, a jen tam pustí postřik onoho přípravku, který plevel hubí,“ ukazuje obchodní ředitel společnosti Leading Farmers, která stroj do Česka ze Švýcarska přivezla, Václav Jirka.

Na zadní části stroje jsou vidět jednotlivé trysky vzdálené od sebe jen pár centimetrů. Zbytek technologie pracuje pod krytem.

Čtěte také

Loïc Wüthrich ze Švýcarské výrobní společnosti Ecorobotix proto nadzvedává jednu část vleku a ukazuje ji zespodu. „Vidíme různé čočky několika kamer - dvě kamery snímají celý prostor, ze kterého si program vytvoří 3D model půdy pod sebou a zacílí tak daný postřik právě na tu jednu rostlinu. Třetí kamera dělá běžné fotografie, ze kterých je pak software schopný rozeznat, o jakou rostlinu se jedná.

„Zjednodušeně - stroj lze použít dvěma způsoby. Buď postříká vše, kromě dané kulturní plodiny a zahubí to. Nebo naopak například hnojivo nebo postřik proti houbám zacílí právě jen na danou kulturní plodinu. Jednoduše se postřik dostává přesně tam, kde ho zemědělec potřebuje.

„Šetříme tím postřikovou kapalinu, šetříme tím hlavně životní prostředí, protože množství pesticidu, který jde na půdu, se tak velmi razantně omezí, o víc než polovinu, popisuje Václav Jirka.

Celý proces dokáže stroj dělat při maximální rychlosti 7 km/h.

Čtěte také

Předvádění postřiku přihlíží také zemědělec z nedalekých Chaloupek u Hradce Králové David Smetana. „Dostupnost chemických látek se nám snižuje a ceny rostou, takže budeme asi muset tímto směrem jít. Těch možností je víc, buď tohle, co je taženo za traktorem, nebo aby to bylo samochodné a tak dále.

„Neříkám, že bych to pořídil hned příští sezónu, protože jsem menší hospodář, ale rád to uvidím někde v praxi. Ovšem samozřejmě je to budoucnost, kam směřujeme, dodává David Smetana.

Tento konkrétní stroj nyní odjede na další předvádění na Moravu a pak zpět do Švýcarska. První stroj v ostrém provozu by se mohl na českých polích objevit ještě letos.

autoři: Jakub Vik , baj
Spustit audio

Související