Středověký skanzen Villa Nova vyžaduje péči také v zimě. A chystá stavbu stájí i s bytem šafáře

22. únor 2019 10:20
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Skanzen Villa Nova v Uhřínově na Rychnovsku je v těchto dnech pod sněhem

Skanzen Villa Nova v Uhřínově na Rychnovsku je v těchto dnech pod sněhem. A právě ten nejvíc ohrožuje doškové střechy na tamních stavbách. Na místo proto každý den dochází správce areálu Bohumír Dragoun. Při svých pravidelných pochůzkách kontroluje stav střech, odklízí z nich sníh a topí v chatrčích. 

Do středověkého skanzenu se vypravila reportérka Jana Házová. A jdeme pěkně zmrzlými sněhovými závějemi. Ale o stavby se musí pečovat i v zimě.

„Samozřejmě, stavby se musí udržovat. Tedy, když napadne sníh, tak se musí ze střech dostat dolů a občas v těch domcích i zatopit. Prostě práce nekončí tím, že bychom řekli, je zima, máme zavřeno. A celou zimu se tady neobjevíme," říká Bohumír Dragoun.

Ve středověké vesnici skanzenu Villa Nova v Uhřínově nakouknete do života našich předků

Archeoskanzen Villa Nova

Ve skanzenu Villa Nova v Uhřínově položili o víkendu řemeslníci novou doškovou střechu na tzv. zemnici, což je domek zahloubený do země. Prohlédnout si ji můžete spolu s dalšími stavbami ještě během října. Do středověké vesnice na Rychnovsku se vypravila i naše reportérka Jana Házová.

Co se muselo dnes ve skanzenu udělat?
„Dnes to byla taková pohodička, protože nový sníh nenapadl. Takže ráno nakrmit zvířátka, postarat se o ně. Právě jsem zatopil v jednom z domů, aby se trošku prohřál a myšky utekly. Teď už to bude hotové. Můžeme se jít podívat dál. Je to jako do domácnosti."

Míjíme střechu, kde je pouze hřeben pokrytý velkou vrstvou sněhu. Jinak je sníh odstraněný.
„Tohle je rákosový došek a na druhé straně máme žitný došek. To jsou velmi trvanlivé střešní krytiny. Máme tady na odstraňování sněhu takové hrablo. Ale musí se s tím umět pracovat. Nelze to trhat, aby ze střechy létal rákos nebo sláma. Musí se opravdu stahovat jen po povrchu."

Pobyt v dymné jizbě

Před chalupou už voní kouř. Vstupujeme do chatrče, na zemi je udusaná hlína a sláma, v peci praská oheň. Ovšem chybí tu okna.

„Tak samozřejmě, tyto jizby měly malinkatá okénka, která se zakrývala. Ale pozor okénko nade dveřmi musí zůstat otevřené. To je dymné okénko a to musí zůstat odkryté, jinak by se lidé mohli uvnitř udusit. Musí fungovat výměna vzduchu."

Vyšli jsme ven ze stavení a dostali jsme se zpátky na náves. Plánují se tady v letošním roce nějaké nové stavby?

Čtěte takéArcheologické muzeum v přírodě Villa Nova

„V letošním roce máme především dva cíle. Jedním z nich je oplotit areál a druhá takoví věc je, že budeme dělat stáj. Je to velká stavba rozdělená na dvě části, kde dvě třetiny jsou chlévní prostor a jednu část tvoří byt šafáře. Mělo by to uzavřít ten prostor, kde v budoucnu vyroste hospodářský dvůr," dodává Bohumír Dragoun.

Jakmile roztaje sníh, hned začnou ve skanzenu práce. Jako první by měl přijít na řadu plot a během celé turistické sezóny uvidí návštěvníci i stavbu zmíněných stájí.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související