Strážníci městských policií jsou v první linii, většina z nich ale stále není očkovaná proti covidu
Příslušníci městských policií patří mezi profese kritické infrastruktury, při rozdělování vakcín proti covidu se na ně ale zapomnělo. Alespoň to sami strážníci tvrdí. Ti z Královéhradeckého kraje ale po dlouhém čekání vakcínu dostanou. Podrobnosti zjišťoval reportér Václav Plecháček.
Strážníky při jednání se státem zastupuje Unie bezpečnostních složek a ta před pár dny poslala dopis ministru zdravotnictví. O co v něm jde?
Zástupci unie požadují odpovědi na několik otázek, například kdy dojde k plošnému očkování strážníků obecních a městských policií, a nebo to, kdo bude za očkování zodpovědný.
Čtěte také
Strážníci upozorňují na to, že prakticky každý den při službě přichází do kontaktu s mnoha lidmi, kteří mohou být nakažení koronavirem, podobně jako třeba státní policisté nebo záchranáři.
Jenže na rozdíl od těchto dvou zmiňovaných profesí pro strážníky žádná celostátní strategie neexistuje. Strážníci přitom například vozí lidi pod vlivem alkoholu na záchytku, pomáhají třeba i s transportem imobilních osob.
Nemají přitom ale přístup do databáze hygienických stanic a tím pádem netuší, jestli daný člověk není aktuálně nakažený.
Někteří strážníci v Královéhradeckém kraji už ale očkování dostali. Jak je to možné?
Na tuhle otázku není snadná odpověď. Pravda je, že například strážníci v Broumově, Dvoře Králové nad Labem nebo Trutnově už vakcínu dostali.
Čtěte také
Podle toho, co jsem zjistil, je nemocnice v těch městech evidovaly jako náhradníky a strážníci tak dostali zbytkové dávky, pro které v tu chvíli nebylo využití.
Naopak třeba strážníci v Náchodě, Jaroměři nebo Novém Městě nad Metují zatím museli čekat. Právě dnes ale mohou první z nich na očkování zamířit, rozhodl o tom krajský koordinátor očkování Jaroslav Malý.
On sám mi říkal, že nechápe, proč o očkování strážníků už dřív nerozhodl stát. Podobně mluví i samotní strážníci. Ti tvrdí, že si stát a kraje mezi sebou problematiku přehazují jako horký brambor, tohle je doslovná citace z dopisu Unie na Ministerstvo zdravotnictví.
Jak na kritiku reaguje stát?
Na zmiňovaný dopis odborové organizace Unie bezpečnostních složek směřovaný ministru zdravotnictví podle zástupců Unie zatím reakce nepřišla.
Odpovědí z Ministerstva zdravotnictví na své otázky jsem se zatím nedočkal ani já.
Dotazy jsem současně poslal také na Ministerstvo vnitra. Tam mi odpověděli, že by očkování strážníků měli zajistit krajští organizátoři. Právě to se teď tady v Královéhradeckém kraji stalo. Jinde po republice ale zástupci krajů tvrdí, že kraje nejsou zřizovateli městských a obecních policií a odpovědnosti se zříkají.
Související
-
Koordinátor očkování proti covidu: Chceme celý „peloton“ dostat v pořádku do cíle. Vítěz nerozhoduje
Jaká je naše očkovací strategie, o tom si budeme povídat s koordinátorem očkování proti covidu-19 v Královéhradeckém kraji, profesorem Jaroslavem Malým.
-
Kraj má plán další fáze očkování proti covidu. Od dubna chce očkovat přes 160 tisíc vakcín měsíčně
Na konci července by mohlo být v Královéhradeckém kraji podle plánů hejtmanství oočkováno proti covidu přes 300 tisíc lidí. Aplikovat je budou očkovací centrai praktici.
-
Očkování proti koronaviru v kraji pokračuje. Kromě lékařů v nemocnicích už očkují i někteří praktici
Alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru dostalo v Česku už téměř půl milionu lidí. Asi polovina z toho je po aplikaci druhé dávky. Vyplývá to u údajů kraje.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Švédsko má tanky, Finsko vojáky a Dánsko roky zkušeností. Jak ruská hrozba sbližuje severské státy
-
Problematický obsah a paradoxní reklamace. Zákazníci si stěžují na e-shopy se ‚ztracenými‘ balíky
-
Do Varů zamíří zrestaurovaní Homolkovi. Vizuál 59. ročníku festivalu ponesou snímky objetí
-
‚Stát selhal.‘ Soud ‚přelomovým‘ rozhodnutím uznal, že Česko shromažďuje data z mobilů protiprávně