Strážci KRNAP chtějí na zimu sundat ochranné sítě na vrcholu Sněžky. Počasí už ale bylo proti
Strážci Krkonošského národního parku chtějí sundat mechanické zábrany na vrcholu Sněžky. Ty dosud chránily vzácné alpinské trávníky před bezohlednými turisty. Na hřebenech hor už je ale zimní počasí. Jak náročná práce strážce národního parku teď čeká, to zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.
Čtěte také
Skupina strážců se sešla na pracovišti v Peci pod Sněžkou a dosud čekali, jaká bude aktuální předpověď počasí. Ta sice nevypadá úplně špatně, ale na vrcholu Sněžky je momentálně šest stupňů pod nulou a leží tam 20 až 25 centimetrů sněhu. A ochranné sítě jsou tak namrzlé.
Pracovníci národního parku se tedy rozhodli, že se na Sněžku vydají, ale je pravděpodobné, že sítě dnes sundávat nebudou. A vypadá to, že nejspíše na vrcholu naší nejvyšší hory zůstanou ochranné sítě po celou zimu, protože odstraňovat je v tomto namrzlém stavu je už podle jejich slov v podstatě už ani nejde.
Proč se sítě na Sněžce před zimou sundávají? A proč letos pracovníci parku s jejich zazimováním vyčkávali?
Je to pochopitelně z důvodu počasí. Na hřebenech Krkonoš totiž v zimě panuje opravdu velmi drsné klima. Ať už je to silný mráz či vítr.
Čtěte také
A právě přírodní živly by mohly ochranné sítě poničit. Je ale nutné je sundat nejlépe ještě suché, nebo je pak pořádně vysušit, aby mohly být přes zimní měsíce uskladněny.
České vedení národního parku ale letos vyslyšelo prosbu polských kolegů, protože v Polsku byl 11. listopadu státní svátek, kdy se slavil Den nezávislosti a čekalo se, že na Sněžku vyrazí ještě hodně polských turistů. Proto polský národní park chtěl, aby ochranné sítě na Sněžce ještě zůstaly a chránily přírodu.
Ale protože už na vrcholky Krkonoš dorazilo pravé zimní počasí, bude už nyní komplikované sítě odstranit. Jednou z variant tedy je, že opravdu na Sněžce zůstanou přes celou zimní sezónu.Čtěte také
A plní mechanické zábrany svou funkci? A jak jinak je ještě vrchol Sněžky chráněný?
Podle mluvčího Správy KRNAP Radka Drahného ochranné sítě plní svoji funkci dobře. A díky těmto mechanickým zábranám jsou lépe chráněny vzácné alpinské trávníky na vrcholku Sněžky.
Správa Krkonošského národního parku také v minulých dnech dokončila revitalizaci celého vrcholku naší nejvyšší hory za 22 milionů korun. Dělníci konkrétně osadili nerezové zábrany a instalovali desítky mobilních laviček. A také opravili přístupové chodníky.
Dále jsou opravené i informační cedule, na nichž lidé získají informace o tom, v jak vzácné přírodní lokalitě se nacházejí. A byly opraveny také vrcholové vyhlídky.
Související
-
„Lidi neblázněte, příroda neunese všechno!“ S počtem návštěvníků Krkonoš roste i počet přestupků
Epidemiologická opatření, pochmurný podzim a inverzní počasí. Kombinace těchto faktorů způsobila, že se uplynulý víkend zapsal mezi nejproblematičtější dny v Krkonoších.
-
Vrchol Sněžky má velikost půlky fotbalového hřiště. Přitom ho navštíví až 10 000 lidí za den
Krkonošský národní park tvoří chráněné území nalézající se na geomorfologickém celku Krkonoše v severní části České republiky. Z velké části leží v okrese Trutnov.
-
Na vrchol Sněžky stále míří proudy turistů. Kolik lidí se na nejvyšší českou horu denně dostane?
Sněžka je po desetiletí možná nejlákavější turistický cíl v Česku a v Krkonoších určitě. Na vrcholu bývá často plno a fronty u lanovky v Peci pod Sněžkou bývají na hodiny.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odměňování lidí placených státem se musí dramaticky změnit, plánuje ministr financí
-
Návrat z prázdnin do práce a do školy. Případů covidu přibývá, překvapit může rizikové pacienty
-
ONLINE: ‚Když jsme odcházeli, všechno hořelo.‘ Rusové postupují východem Ukrajiny
-
Lékaři by k 31. říjnu měli dát výpověď z přesčasových hodin. Vyzvaly je k tomu odbory a komora