Strašák jménem diabetes mellitus! MUDr. Alena Šmahelová ale ví jak na něj!

10. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy jehla, injekční stříkačka

Radioporadna: Doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D. - koordinátor Diabetologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové - Gerontometabolická klinika - Strašák jménem Diabetes Mellitus neboli úplavice cukrová (cukrovka). Jde o metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi. Zajímavá osobnost je hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině.

Uslyšíte užitečné rady z úst lékařských a dalších odborníků i poutavé vyprávění zajímavých osobností. Naším cílem a přáním je přispět k porozumění a k pochopení vzájemných souvislostí.

Světový den diabetu se slaví 14.11 na počest dne, kdy se narodil objevitel insulinu Frederick Banting.

Po celém světě se pořádají akce pro zvýšení povědomí o všech typech cukrovky a probíhají programy prevence cukrovky 2. typu.

Jde o civilizační chorobu ohrožující enormní množství lidí. Na celém světe je přes 200 milionů diabetiků z toho 770 tisíc registrovaných diabetiku v České republice.

Tento pomalý zabiják zvyšuje riziko srdečního infarktu, mozkové příhody, poškození ledvin, očí a dolních končetin.

Prevence může včas odhalit cukrovku a předejít závažným zdravotním komplikacím.

diabetes
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová