Stovku oslavila Jitka Domáňová z Náchoda. Optimismus a energii má ale pro všechny na rozdávání

17. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Paní Jitka Domáňová se synem Ladislavem a snachou Irenou

Zveme vás na krátkou návštěvu do Náchoda za dámou, která oslavila v plné svěžesti své 100. narozeniny. Gratulanti si u oslavenkyně paní Jitky Domáňové doslova podávají dveře už několik dní a přidala se k nim i redaktorka Romana Pacáková, která paní Jitku navštívila v jejím bytě v náchodském Domově Harmonie. 

Na otázku, jaké to je, dožít se stovky, paní Jitka odpověděla věcně, že žije docela normálně, jen se jí zdá, že je jí v těchto dnech věnováno zbytečně moc pozornosti. Dlouhověkost prý mají v rodině.

Sokolské heslo: ve zdravém těle zdravý duch!

Paní Jitka Domáňová se narodila 10. června 1919 na Žernově. Chodila na obecnou školu na Žernově a pak na měšťanskou školu v České Skalici. Jak bylo tehdy obvyklé, po škole začala pracovat s rodiči na jejich hospodářství. Na Žernově se paní Jitka zapojila do Sokola, od svých 15 let byla náčelnicí.

Hedvika Trutnovská se narodila za císaře Franze Josefa a pamatuje všech 11 prezidentů republiky

Hedvika Trutnovská, která se 11. února dožije 107 let, spolu s redaktorkou Blankou Malou

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které mají vliv na dlouhověkost je podle vědců genetika, bez ohledu na to, co jíte a kolik kilometrů uběhnete. V nové studii identifikovali vědci některé z genů, zodpovědné za dlouhověkost a doufají, že nám výsledky pomohou lépe porozumět, proč a jak se někteří lidé dožívají sta a více let. 

V roce 1941 se provdala do Náchoda za pana Ladislava Dománě, narodila se dcera Jitka a když se rodina přestěhovala do Dobrušky, rozrostla se o syny Ladislava a Milana.
Po návratu do Náchoda paní Jitka vystudovala zdravotní školu a pracovala na různých pozicích ve zdravotnictví až do svého odchodu do důchodu.

Svůj volný čas věnovala hlavně rodině a také přátelům z pěveckého sboru Hron, kde s manželem působili mnoho let.

V roce 1978 paní Jitka ovdověla a vrátila se do rodného domu na Žernově. Zde se starala o svého otce, věnovala se sedmi vnoučatům a hlavně práci na zahrádce, aktivně se účastnila sousedského života.

Jitka Domáňová z Náchoda oslavila své 100. narozeniny

Když jí bylo 80 let, předala starost o rodný dům dceři a svůj nový domov našla v penzionu Harmonie v Náchodě, kde ve svém bytě žije už dvacet let. Po návratu do Náchoda paní Jitka Domáňová ještě 15 let jezdila na kole do sokolovny cvičit a jak říká, byla to pohoda.

Protože celý život cvičila, fyzicky pracovala, zajímala se aktivně o dění kolem sebe i ve světě, a také každý den začínala písničkou, ve svých 100 letech je velmi vitální a optimismus a energii by mohla rozdávat.

Těší se z návštěv svých dětí, vnoučat i pěti pravnoučat. Jediné, co jí trošku trápí, je postupné slábnutí zraku, protože to ji omezuje v pohybu a nemůže tak dobře číst, dělat ruční práce a luštit oblíbené křížovky.

Paní Jitka Domáňová slaví 100. narozeniny

Velká rodinná oslava 100. narozenin paní Jitky Domáňové se konala v jejím rodném Žernově.

Přejeme pevné zdraví a ještě mnoho pěkných dní s Vašimi nejbližšími, paní Jitko!

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?