Štikovská rokle v Nové Pace patřila jedinému závodu seriálu mistrovství Evropy autokrosařů u nás

10. červenec 2024 07:54

Populární autokrosová trať ve Štikovské rokli u Nové Paky má za sebou další závod mistrovství Evropy. Podívat se na něj přišlo téměř deset tisíc diváků, kteří si možná často ani neuvědomili, kolik práce dá takový závod připravit. Organizátoři se zapotili i proto, že se na startu letos objevilo rekordní množství startujících.

„Přichystat pro 155 jezdců, pro každého, prostor zhruba 13 krát 8 metrů, aby měl elektřinu, aby se dostal k sociálnímu zařízení, tak to pro nás byly opravdu nervy,“ popisoval předseda novopackého autoklubu Bohumil Kužel, že připravit vše tak, aby bylo spokojeno nejen 155 jezdců a jejich početné týmy, nebylo vůbec jednoduché.

Připravit závod mistrovství Evropy vyjde na více než 4 miliony korun, které se jen ze vstupného nevrátí. Přispět musí kraj, město, Národní sportovní agentura i sponzoři.

O to, aby všechno šlapalo, se starají desítky lidí

„Celkově se na pořádání závodů zúčastňuje kolem 170 lidí, kteří musí být ve správný čas na správném místě, usmívá se Bohumil Kužel. Plus k tomu ještě technika. „Jeden velký buldozer, dva grejdry, tři válce. Máme tady šest odtahových traktorů, dva rychlé odtahy offroadové, máme tady dva zametací a čtyři kropicí vozy.

Čtěte také

Jezdcům se novopacká trať obvykle zamlouvá, má unikátní čtyřicetimetrové převýšení, zatáčky vedou za horizont a diváci mají ze strání vše jako na dlani.

Podle zkušeného autokrosaře Václava Fejfara, pro kterého je Štikovská rokle domácí tratí, to ale přináší také různá úskalí. „Je to na skále, takže to upravovat pomocí válců je dost složité. Pak přijde třeba nějaký déšť a tu zeminu to spláchne dolů, takže se to musí znovu pomocí buldozerů dostat nahoru. Je tady opravdu náročné trať správně připravit.

I před letošními závody bylo zapotřebí ještě několik věcí upravit. „Nahoře jsme dělali trojitá svodidla, protože tam byly jen břehy a to se komisařům FIA nelíbilo. Bylo to hodně složité, protože tam byla zase skála, musela se odkrývat zemina a vrtat podloží. Zabetonovat a upevnit. Pak vše našroubovat a natřít, upravit terén. Ale to nebylo jen tohle, ještě hromada dalších věcí.

Čtěte také

O to víc pak mrzí, když po sportovně vydařené sobotě přišel vytrvalý déšť, který na nedělní finále trať doslova zničil. I přes veškerou snahu se ji tentokrát nepodařilo udržet ve stoprocentním stavu.

„Jen tu techniku dostat do těch velkých kopců, aby do toho někdo odvážný sedl a tu trať tam s tím opravoval, to je opravdu veliké úsilí a velká oběť, ocenil Václav Fejfar snahu organizátorů.

Řada jezdců tentokrát odjížděla ze Štikovské rokle se smíšenými pocity. Protože na deštěm zničené trati hodně trpěli. Příští rok se ale budou jistě zase vracet rádi. Tato trať u Nové Paky na Jičínsku je mezi autokrosaři totiž opravdu hodně populární.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související