Stezka nosičů na Sněžku, karavany v Malé Úpě a nové sály dvorské nemocnice. NEJ reportáže týdne

9. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vynášení klavíru na Sněžku, v roce 1929

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Vydáme se spolu na jednu krkonošskou stezku po stopách horských nosičů. Bývaly doby, kdy horalé z Velké Úpy tahali plné krosny na Sněžku, nosili sudy s pivem, jídlo i obyčejnou vodu. Před stavbou lanovky na Sněžku totiž neexistoval jiný způsob, jak na vrchol dostat materiál a zásoby, než vyšlápnout nahoru po svých a vynést vše na vlastních bedrech.

"Cítíme velkou úctu k tomuto starobylému řemeslu. Proto jsme historickou stezku obnovili a máme z toho velkou radost," říká Petr Kobr, boudař a člen Horské služby Krkonoše.

Čtěte také

Pokud vlastníte karavan a plánujete vydat se do Krkonoš, nejezděte do Malé Úpy. Tamní radnici došla s karavanisty trpělivost a odmítá dělat z parkovišť kempy. Po letošní zimní sezóně, kdy tam dorazily desítky karavanů, zakázala jejich vícedenní parkování.

Nezávislý starosta Karel Engliš ukazuje na parkoviště, kam se vejde zhruba 200 osobních aut. „Na konci roku, během hlavního silvestrovského termínu, sem najely karavany, protože ubytování bylo uzavřené. Parkovalo tady na 50 karavanů, byla jich celá řada."

Jenže to prý bylo neúnosné. Parkoviště je určené pro jednodenní lyžaře nebo pro hosty, kteří jsou ubytovaní na vzdálenějších chalupách, kam není možné dojet autem.

Čtěte také

V nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem postaví Královéhradecký kraj dva nové operační sály. Financování větší části stavby za celkem 95 miliónů korun potvrdilo zasedání krajského zastupitelstva.

Nové sály si nemocnice zaslouží a hlavně je potřebuje, je přesvědčen radní pro oblast zdravotnictví Zdeněk Fink z HDK.
„Dvůr Králové nad Labem je jedno z největších neokresních měst v naší republice. A ta nemocnice na rozdíl od různých dalších přežila. Má své pacienty, své lékaře a personál, není s tím problém. A operační sály běží na výjimku, což není dobře."

autor: baj
Spustit audio

Související