Statek U Stašků ve Stanovém. Kraj mezi Krkonošemi a Jizerskými horami je plný nádherných zákoutí

4. červenec 2021 08:46

Rodiště spisovatele Antala Staška má v literárním místopisu i v seznamu kulturních památek severovýchodu Čech významné místo. Statek „U Stašků" ve Stanovém u Semil je jedinečnou ukázkou podkrkonošské lidové barokní architektury. 

Čtěte také

Svědectvím o tom, jak žili naši předkové, jsou i obrázky na skle etnografky a malířky Jany Sojkové - a ty budou po celé léto zdobit místní galerii. S jejich autorkou, a také s Marcelou Poloprudskou ze Spolku Antala Staška, posílá pozvání redaktorka Eliška Pilařová.

Na půdě statku U Stašků ve Stanovém je krásná galerie.
„Jsme rádi, že ji máme. Odkryli jsme hambalka a vše jsme vyčistili. Vždy, když tu o víkendech v červenci a srpnu provádíme, tak tady máme takzvanou sezónní galerii. Která obec ji má?"

Už jsem zde viděla výstavu keramiky i litografie, ale to, co se tu představuje nyní, obrázky na skle Jany Sojkové, je k onomu starému trámoví opravdová krása.
„Také podle mne je to nejlepší výstava, která tu za těch pět let byla. Snoubí se to úžasně a já jsem nadšená. Ta podmalba na skle je jedním slovem úchvatná."

Čtěte také

Na obrázcích Jany Sojkové je vidět, nakolik lidové umění splývá s naivním uměním. Ostatně obrázky na skle se darovávaly pro štěstí. Vždy když potřebuji rychlou dávku dobré nálady, tak se dívám na ty její lvy s Danielem v jámě lvové, na anděly v Jákobově snu, jak lezou po žebříku do nebe. Nebo jak svatý František káže rybám a ony na něj zírají z vody.

Protože Jana Sojková dodržuje děj biblických příběhů, ale vkládá do nich neuvěřitelný humor.
„Je to opravdu špička. I na popiskách je krásně vysvětleno, jaký má svatý atributy a proč je vlastně svatý. Takže to není jen pohlazení po duši, ale je to i poučení, protože paní doktorka Sojková je etnografka."

Půda plná příběhů

Ale nejen to. Tady návštěvníci také dozvědí, jaká je to vlastně technika podmalba na skle. Nejdřív malíř nakreslí kontury, ale musí mít na poměti pravou a levou, protože maluje na rub skla.

Takže i písmo musí být zrcadlově obrácené.
„Zdá se to jako jednoduchá věc. Nakreslíte, obkreslíte a vybarvíte."

I samotná instalace se podobá tomu, jak bývaly tyto obrázky umístěny ve svatých koutech.
„Ano, akorát, že ve svatých koutech byl jeden obrázek vedle druhého, případně i v několika řadách nakloněné tak, aby vzhlížely na stůl, kde se rodina scházela."

Ve statku U Stašků ve Stanovém vzhlížejí na návštěvníky galerie.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související