Stát patrně získá poslední pozemek pro D11 bezplatně

9. leden 2012

Po 17 letech se zřejmě podaří státu vyřešit spor o poslední pozemek na dostavbu dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové. Ministr dopravy Pavel Dobeš a Ředitelství silnic a dálnic přistoupili na návrh právního zástupce majitelky pozemku Jaroslavy Štrosové na bezúplatný převod jejího pozemku státu.

David Štros na jednání navrhl celkem tři varianty řešení: buď jeho matka Jaroslava Štrosová svou polovinu pozemku převede druhé spolumajitelce Ludmile Havránkové nebo pozemek daruje státu, když se mu podaří získat od paní Havránkové vzdání se předkupního práva.

To se podle ministra dopravy Pavla Dobeše ještě během odpoledne podařilo získat, a darovací smlouvu tak chce jeho rezort podepsat co nejdříve. David Štros rozhodnutí dlouho zvažoval. Důvodem darování pozemku je hlavně únava a nechuť z letitých tahanic se státem.

Třetí varianta pak byla cesta soudní. To ale ministerstvo odmítá.

Do dnešního dne je vyřešená pouze směna a prodej pozemků s farmářkou Havránkovou. Smlouvu, tehdy na směnu pozemku, už byla paní Štrosová připravená podepsat v roce 2010. Tehdy z toho ale nejen její vinou sešlo. Stát pak Štrosovým nabízel nejdřív 200 tisíc korun, potom 600 tisíc korun. Oni ale chtěli víc a proto se stále nedařilo nalézt shodu.

Tento zhruba čtvrthektarový pozemek je podle ministra Dobeše poslední, který je potřeba k dostavbě zhruba tříkilometrového úseku dálnice do Hradce Králové.

V průběhu letošního roku na pozemcích pod plánovanou dálnicí začne geologický a archeologický průzkum. Samotná stavba, včetně křižovatky se starou silnicí číslo 11, se má začít stavět v letech 2013 až 2014. Chybět by neměly ani potřebných zhruba 1,5 miliardy korun, které jsou alokované na účtech Státního fondu dopravní infrastruktury.

Stát patrně získá pozemky pro D11 zadarmo
autoři: psp , Michaela Vydrová
Spustit audio