Šťastný konec má dlouholeté čekání hasičů v Horním Maršově v Krkonoších na nové dopravní auto

26. prosinec 2020 09:54
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hasiči z Horního Maršova mají nové zásahové vozidlo

Velmi rychle se osvědčilo nové dopravní auto hasičů v Horním Maršově v Krkonoších. Na dobře fungující dodávku čekali marně několik let. Hasiči, kteří například zvítězili v anketě o nejlepší dobrovolnou jednotku na východě Čech, přitom mají desítky výjezdů ročně. Vlastní také automatický externí defibrilátor a tak je záchranka posílá třeba i k lidem se srdeční zástavou. Staré a nespolehlivé dopravní auto jim dosloužilo loni na jaře, od té doby žádné neměli.

„Bohužel jsme byli nuceni vyřadit náš dopravní automobil z integrovaného záchranného systému. Auto bylo téměř každý měsíc v opravě," říkal na jaře 2019 v garáži velitel hasičů v Horním Maršově Tadeáš Hlinka.

Čtěte také

V té době už několikrát jeho jednotka žádala generální ředitelství hasičů o dotaci na nové auto, vždy ale neúspěšně. Povedlo se až letos.

Dodávku mají v provozu od začátku prosince a pravidelně ji využívají. Právě se vrátili ze zásahu.
„Likvidovali jsme popadané stromy. Automobil už absolvoval sedm výjezdů a už se ukázalo, že i tato malá dopravní auta mají svůj význam. Nemusíme na vše tahat velkou dopravní cisternu, která je neohrabaná, má velkou spotřebu. Jsme za tento malý dopravní automobil moc rádi."

Právě u nového vozu stojíme. Sbor dobrovolných hasičů Horní Maršov, svítivě červená reflexní barva.
„Relativně je v tomto kufru uloženo nějaké páčidlo, hasicí přístroje, v kabině máme po ruce zdravotnický batoh, ve kterém je také uložen také AED, tedy automatizovaný externí defibrilátor. Zkrátka lidem to může pomoci. Byl to boj a běh na dlouhou trať. Ale podařilo se a to je důležité."

Čtěte také

„Konečně jsme se dočkali. Ono se říká, že my to máme jako takovou hračku. Ale po necelém měsíci provozu se ukázalo, že to není hračka pro hasiče, ale pro celé okolí. Protože jsme schopni se s ní dostat všude rychleji a bezpečněji. Prostě práci nám to usnadňuje," uzavírá velitel hasičů v Horním Maršově Tadeáš Hlinka ve chvíli, kdy přichází další výzva pro jeho jednotku.

Nová dopravní auto tak má další výjezd.

Dodejme, že dodávka stála zhruba milion 700 tisíc korun, z toho milion zaplatila obec, zbytek pak dotace od Královéhradeckého kraje a generálního ředitelství hasičů.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související