Starost i radost. Hostitelská rodina má pro zahraničního studenta postel, místo u stolu i v srdci
Napadlo vás někdy vzít si do rodiny třeba na rok studenta z nějaké jiné země? Stát se takzvanou hostitelskou rodinou? Zajímalo by vás, jaké to asi je? Zveme vás na malou návštěvu do jedné hostitelské rodiny ve Rtyni v Podkrkonoší.
Ano, jsou to starosti, ale i radosti. Hoštění zahraničního studenta je odvážným rozhodnutím pro život celé rodiny, ale také úžasnou příležitostí naučit se toleranci a komunikaci s člověkem, který pochází často ze země s velmi odlišnými kulturními tradicemi, prohloubit si znalosti o kultuře a životě jeho rodné země a sdílet vlastní kulturu a hodnoty.
Přivítejte svět u sebe doma. Našel by u vás na rok zázemí středoškolský zahraniční student?
Představíme vám takzvaný mezikulturní AFS program. Pokud si žijete poklidně a občas vám připadá, že by to chtělo trochu nějakého dobrodružství, tak může stát AFS, což je program takzvaných hostitelských rodin, za úvahu. Pomozte zahraničnímu studentovi v cestě za jeho snem poznat svět. Poznejte novou kulturu a sdílejte s ním vaše zvyky a tradice.
AFS je mezinárodní nevládní a nezisková společnost, která organizuje a podporuje takové mezikulturní pobyty a vzdělávání, a díky ní se také do Čech na roční studijní pobyt dostala studentka Margherita z Itálie.
Postel, místo u stolu a především místo v srdci jí nabídla hostitelská rodina paní Marcely Melicharové ze Rtyně v Podkrkonoší, kterou s mikrofonem navštívila Romana Pacáková . A nejprve se Margherity zeptala, jestli uměla trochu česky, když přijela do České republiky.
Osmnáctiletá italská studentka Margherita pochází ze Sardinie. Jejím domovem je tedy nádherný věčně zelený ostrov na jihozápadě Itálie, kterému se právem říká evropský Karibik. Pyšní se panenskou přírodou, dlouhými písčitými plážemi a mořem v barvě smaragdů. Přesto je ze života v malém podkrkonošském městečku nadšená. V České republice je od léta, v září loňského roku začala studovat na Střední zdravotní škole v Trutnově.
Když přijela, neuměla česky ani slovo, stejně jako její hostitelská rodina neuměla italsky. Bylo to těžké. Domluvili se mezi sebou trochu anglicky, hlavně však pomohly „ruce a nohy“ a především velká snaha na obou stranách. Ve škole ji spolužáci také rychle přijali mezi sebe a dnes Margherita mluví česky velmi dobře.
Žije s námi dívka Sára z Belgie a je to super. Jsme hostitelská rodina!
Pozvání do Českého rozhlasu dnes přijala rodina Janských, která není úplně tradiční rodinou. Je to takzvaná hostitelská rodina. Je tady táta Ondřej Janský a s tím Sára z Belgie a její kamarádka Leticia z Brazílie.
Nejvíce ji okouzlila Praha, sníh, který viděla poprvé v životě, zážitky na školním lyžařském kurzu v Orlických horách a taneční, které se svými spolužáky prožila. Naučila se všechny společenské tance, i polku a mazurku a byla s rodinou několikrát i na plese. Protože v Itálii nic takového jako kurzy tance a společenské výchovy nemají, má z toho velkou radost a spolužákům ze zdravotní školy slíbila, že určitě přijede na jejich maturitní ples.
Margherita se vrátí do Itálie v červnu. Už teď je smutná, že se blíží loučení. S rodinou Melicharových se velmi sblížila a bude se jí stýskat. Především po mladší „české“ sestře Julii. Už se spolu domluvily, že Julie přijede v budoucnu zase na oplátku na zkušenou na Sardinii.
A paní Marcela Melicharová, jejíž rodina před Margheritou hostila už tři zahraniční studenty, se zase bude těšit na další.
Související
-
Z Japonska bych k nám přenesl pokoru lidí. Abychom víc respektovali jeden druhého
Antonín Kobliška studuje navazující magisterský obor Fyzikální měření a modelování na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové.
-
14 mláďat a 800 proškolených studentů. To jsou úspěchy v projektu na záchranu antilop Derbyho
Safari Park Dvůr Králové je významně zapojen do aktivit spolku Derbianus Conservation, jež se snaží v Senegalu zachránit před vyhynutím západní poddruh antilopy Derbyho.
-
Naši vojenští lékaři vyjíždějí do světa a tam pomáhají. Dělá to dobré jméno republice i armádě
V Hradci Králové se uskuteční již 4. ročník největší konference v České republice, která se věnuje problematice poskytování zdravotnické péče ve válečných zónách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.