Staročeský houbový kuba (od Ing. Barbory Hernychové)

Suroviny: 500 g velkých ječných krup, 50 g sušených hub, 3 cibule, 3 stroužky česneku, máslo (sádlo), olivový olej, sůl, pepř, kmín, majoránka

Postup:
Kroupy uvaříme v osolené vodě s trochou olivového oleje. Po 30 minutách je zrno akorát uvařené a zároveň stále křupavé. Po uvaření necháme asi 5 minut dojít a pak scedíme. Na másle zpěníme cibulku, přidáme česnek, sůl, kmín a podusíme předem uvařené sušené houby. Zapékací mísu nebo jinou vhodnou nádobu vymažeme máslem (případně sádlem). Do mísy vložíme kroupy a promícháme s olivovým olejem. Poté vmícháme směs hub s cibulkou a česnekem a ještě dochutíme solí, pepřem a majoránkou. Povrch poklademe plátky másla či pokropíme rozpuštěným sádlem a asi 25 minut pečeme. Podáváme nejlépe s kysanou zeleninou (pickles), která chuťově pokrm výborně doplní.

autor: Jana Házová

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.