Stále víc obcí na Trutnovsku trápí rychle jedoucí řidiči. Starostové tak volají po instalaci radarů

7. únor 2024 10:19

Řidiči překračující rychlost, chodci v nebezpečí. To jsou důvody, proč stále víc obcí na Trutnovsku volá po zavedení měření rychlosti. Kde je situace nejhorší, to zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

Čtěte také

Na základě měření a sledování vybrali odborníci celkem 12 úseků. V první fázi půjde zatím o čtyři z nich. Velké problémy s rychle jedoucími řidiči mají například v Dolní Branné. Silnice leží na hlavním dopravním tahu do Krkonoš a doprava je tam podle radnice opravdu velmi hustá.

Podle nezávislého starosty Dolní Branné Josefa Jiránka prý není výjimkou, že někteří řidiči jedou v obci i rychlostí překračující 100 kilometrů v hodině. Další úseky jsou potom v obci Lánov, v Horním Vrchlabí a v Rudníku. Právě tyto obce by se radarů dočkat měly.

Kontrolovat a měřit rychlost jezdí do obce dopravní policisté a strážníci. Má jejich přítomnost nějaký efekt?

Čtěte také

Starostové, se kterými jsem mluvila, mi řekli, že efekt to má. Jenže bohužel jen několik málo minut. A to z toho důvodu, než se, řekněme, rozkřikne, že jsou v obci policisté a měří rychlost. V tu chvíli najednou začnou všichni jezdit velmi opatrně a ohleduplně.

Navíc v těchto obcích často chybí také chodníky. V blízkosti komunikací se nacházejí i školy, takže se tam pohybuje mnoho dětí. A jejich bezpečnost je právě jednou z priorit. Z toho důvodu se také starostové obracejí na obec s rozšířenou působností, tedy na Vrchlabí, která měřící radary zařizuje a čeká na požehnání dopravním inspektorátem. Aby mohla začít instalace radarů.

Jak se změnila situace v obcích, kde už radary jsou? Zklidnila se tam doprava?

Čtěte také

Podle oslovených radnic k tomu časem došlo. Chvíli ovšem trvalo, než si řidiči na radary zvykli. Tedy ze začátku pokuty padaly, ale pokud někdo jezdí těmito úseky častěji, tak už tam nyní dává nohu z plynu a zpomaluje. Protože pokuty samozřejmě nikdo platit nechce.

Jedná se například o Nemojov, Dvůr Králové nad Labem a Zálesní Lhotu. Doprava se v těchto místech podle starostů zklidnila. Problém samozřejmě může nastat u řidičů, kteří těmito místy projíždějí poprvé. U těch k překročení rychlosti může dojít.

Ale ve čtyřech zmíněných obcích, kde by měl být radar instalován, doufají, že by se situace na silnici měla uklidnit. Instalace by měla proběhnout během června a července. Ale kdy dojde k efektu zklidnění dopravy, to ukáže až praxe.

Spustit audio

Související