Stále víc dětí si buduje poruchy příjmu potravy tím, že se snaží vyhnout všemu, co může být nezdravé

14. červenec 2021

Které děti jsou k poruchám příjmu potravy nejnáchylnější? Je poruchou i obezita? A je nějaká prevence pro děti dostupná online? Nebezpečné jídelní chování se podle odborníků často dědí a anorexie může mít svůj počátek i ve vegetariánství.

PhDr. Kristýna Červená, psycholožka z Pedagogicko-psychologické poradny, hovoří v naší radioporadně na téma: poruchy příjmu potravy u dětí.

Čtěte také

„U menších dětí pozorujeme často něco, čemu říkáme vybíravost, kdy dítě odmítá nějakou potravinu, která je z pohledu rodičů pro jeho vývoj důležitá. Doporučujeme jídlo nabízet, ale netlačit na pilu,“ radí psycholožka. Vybíravost podle ní často sama ustoupí.

Přesto dětí a dospívajících s poruchami příjmu potravy, nejčastěji s anorexií, přibývá a jejich léčba je během na dlouhou trať.

I když dobře spolupracuje celá rodina, anorexie se léčí průměrně pět až šest let. Nemoc se často vrací a rodinu může provázet i dekády. Karlova univerzita v Praze vydala online dostupnou příručku pro učitele, rodiče i přátele nemocných dětí.

PhDr. Kristýna Červená ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Řešíte-li správnou výživu nebo stravovací návyky, můžete se také obrátit na nutriční poradny Centra Anabell. Odborníci na nemoci ve spektru poruch příjmu potravy jsou vám k dispozici na telefonní lince i při poradenství.

Čtěte také

Psycholožka také varuje před přílišnou pozorností věnovanou tomu, co a kdy jíme, a před váhovými a výkonnostními mobilními aplikacemi.

„Dospívající si tam často nastaví váhu nebo energetický výdej, které jsou pro ně nezdravé, a tabulkami aplikace se pak týrají,“ popisuje. Upozorňuje, že u většiny aplikací neexistuje žádná „záchranná brzda“, a připouští, že jim budou muset odborníci na poruchy příjmu potravy věnovat v budoucnu větší pozornost.

Celou radioporadnu s PhDr. Kristýnou Červenou o poruchách příjmu potravy u dětí si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související