Stachelberg, největší dělostřelecká tvrz v Čechách, se už těší na své první letošní návštěvníky

29. květen 2020 12:21
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stachelberg, největší dělostřelecká tvrz v Čechách - nouzový východ

O víkendu se návštěvníci poprvé podívají do tvrze Stachelberg na Trutnovsku. Objekt bude přístupný v obvyklých časech, i když s určitým omezením. Oficiálně začne fungovat i nově vybudovaný nouzový východ. 

„Pojďte dál. Prakticky jste asi prvním oficiálním návštěvníkem nového nouzového východu z tvrze," říká Pavel Holzknecht, předseda Občanského sdružení Stachelberg.

Čtěte také

Vstupujeme tedy do Stachelbergu doslova z druhé strany. Je tu tma, takže se musí rozsvítit. A díváme se do obrovské hloubky. Je to jedenáct pater jako u hlavního vchodu?
„Dnes je to už samozřejmě víc, protože tato šachta je hlubší, má téměř čtyřicet metrů. Tedy jsme o nějakých pět až šest metrů hlouběji. A teď nás čeká cesta dolů."

A už jsme dole. Ocitli jsme se v chodbě, které vlevo vede kam?
„Vlevo chodba nevede nikam, to je místo pro obsluhu výtahu. A na druhou stranu vede chodba, která ještě prakticky nepoznala kroky návštěvníků."

Čekáme, kdy narazíme na nějakou vodu. Protože když jsme naposledy šli z druhé strany, tak tyto prostory byly zatopené.

Stachelberg, největší dělostřelecká tvrz v Čechách - nouzový východ

„Na vodu zde už prakticky narazíte jen v záchytné jímce, protože tam je svedeno celé podzemí. Tedy ono jezero, na které jsme tu byli zvyklí, už zde dnes nenajdete."

Dělostřelecká tvrz Stachelberg
byla v letech 1937 a 1938 budována jako součást stálého československého opevnění. Nachází se na východním výběžku Krkonoš v blízkosti Rýchorského pralesa nad obcí Babí mezi městy Trutnov a Žacléř.

„Můžeme ještě kousek popojít a dostaneme se na takzvanou hlavní galerii, to je taková tepna každé tvze. A tady většinou bývalo přes metr vody. Dokonce bylo i období, kdy to zde bylo zatopeno až po strop. Návštěvníci to uvidí, protože strop je úplně černý, protože podzemní jezero tady bylo opravdu několik desetiletí."

Čtěte také

Teď stojíme na dlažbě. Když jsme sem ovšem přicházeli, tak jsme kráčeli po štěrkové cestě. Ještě vidíme opřené lopaty u stěny. Bude se tedy ještě něco dodělávat?

„Kolegové na štěrkové lože kladou dlaždice a tím dělají chodník odolnějším a také pohodlnějším pro návštěvníky. Ale je už je v názvu, jedná se o nouzový východ. Tedy bude se používat pouze v době, kdy by bylo nutné lidi evakuovat jiným způsobem než do tvrze přišli," dodává Pavel Holzknecht.

O tomto víkendu tedy bude Stachelberg v tomto roce otevřen poprvé. Od června budou moci lidé tvrz navštívit vždy od čtvrtka do neděle.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související