Správa KRNAP chystá nová opatření na vrcholu Sněžky. Co se na naší nejvyšší hoře objeví?
Turisty na vrcholu Sněžky čekají nová opatření, se kterými přichází Správa Krkonošského národního parku. Důvodem je stále rostoucí návštěvnost naší nejvyšší hory a hlavně bezohlední lidé.
Ochránci přírody chtějí na Sněžce nainstalovat mechanické zábrany a místo budou každý den hlídat strážci. Co bude jejich hlavním úkolem? To zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.
Čtěte také
Strážci přírody budou turistům rozdávat informační letáky a to už jak na dolní stanici lanovky, tak i na samotném vrcholu Sněžky. Tam všichni získají informace, aby věděli, že se pohybují v nejchráněnější lokalitě Krkonoš.
Ale strážci budou hlavně také přímo na vrcholu naší nejvyšší hory dohlížet na to, aby se turisté opravdu pohybovali pouze tam, kde mohou. To znamená, aby nepřelézali různé zábrany, nerozbalovali deky na horských půdách nebo na kamenech, kde nemají vůbec co dělat. Tedy strážci budou na vrcholu Sněžky každý den za každého počasí a to od rána do večera. Tak to dosud nebylo.
Upraví se vyhlídky a přibude míst na odpočinek
Na vrcholu naší nejvyšší hory se tedy objeví mechanické zábrany, co si pod tím máme představit?Čtěte také
Každý, kdo na vrcholu Sněžky už byl, tak ví, že se tam nachází řetězové zábrany. A kolem nich nainstalují strážci přírody sítě, které budou mnohem vyšší. A to zejména z toho důvodu, aby lidé neměli možnost kovové řetězy přelézat.
Navíc na Sněžce přibydou desítky nových laviček. To proto, aby si návštěvníci měli kam sednout a odpočinout. Dosud se lidé podle strážců často vymlouvají, že si nemají kam posadit a odpočinout si. Proto také rozbalují různé deky a podložky v místech, kde je zákaz vstupu. To by mělo novými opatřeními skončit.
Čím je vrchol Sněžky unikátní?
Jde o jedno z nejvíc chráněných míst v České republice. Jeho návštěvnost však stále stoupá a horská příroda tím podle strážců trpí.
Na vrcholu naší nejvyšší hory se vyskytuje například rozrazil chudobkovitý či pampeliška horská, ty rostou právě pouze v těchto místech.
A co se týká zvířecí říše, tak se v okolí Sněžky nachází například lindušky a pěvušky, žijící pouze v nejvyšších partiích Krkonoš.
Související
-
Šlapáci v Krkonoších. Výročí počátků horské turistiky i železnice. Za vším hledej hraběte Harracha
Český rozhlas Hradec Králové si dnes připomene dvě zajímavá výročí, která souvisejí s Krkonošemi. Kdo jiný nám o nich může zasvěceně povědět než historik Jan Luštinec.
-
Není zvěř jako zvěř! Odpadky jako invazivní druhy v přírodě. V Krkonoších jim „vyhlásili válku“
V loňském roce navštívilo Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo téměř 3,8 milionu lidí. To dokazuje, že příroda Krkonoš je stále lákavější cílovou destinací.
-
Sněžka spojuje dva národy. Města Karpacz a Pec pod Sněžkou mají společný projekt Herní krajina
Pec pod Sněžkou začala budovat naučnou stezku v podobě herní krajiny. Vzniknout má u Portášovy boudy nad Velkou Úpou a středisko doufá, že přitáhne hlavně rodiny s dětmi.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka