Spor města s krajem, kdo zaplatí rozšíření domova pro seniory v Broumově, má nový vývoj

hospic
hospic

Zastupitelé Královéhradeckého kraje budou na svém dnešním jednání hlasovat mimo jiné taky o financování plánovaného rozšíření Domova pro seniory v Broumově. Kapacita tohoto zařízení se má zvýšit o zhruba třicet míst, zatím ale není jisté, kdo to zaplatí.

Královéhradečtí rozhlasáci jsou Ježíškovým vnoučetem. Rozdávali radost v domovech pro seniory

I královéhradečtí rozhlasáci jsou Ježíškovým vnoučetem

Ježíškova vnoučata už vyplnila tisíce přání seniorů po celé republice. Další dárky a zážitky jsou teď ještě na cestě do domovů důchodců. K projektu Ježíškova vnoučata se připojily i regionální stanice Českého rozhlasu. Hradecký tým vyrazil do Dvora Králové, Borohrádku či Hronova. A zábavným programem potěšil také klienty Domova U Biřičky na Novém Hradci Králové, kde se natáčel i vánoční pořad.

„Krajský úřad nám nabízí 1,8 milionu plus DPH na jedno nově vzniklé lůžko, přičemž ze studie, kterou si město zadalo, vychází, že ta potřeba je zhruba 2,7 až 2,8 milonu včetně DPH na jedno nově vzniklé lůžku," tak popsal původní návrh krajského úřadu starosta Broumova Jaroslav Bitnar z Volby pro Broumov.

Pro město by to znamenalo doplatit z vlastního rozpočtu asi 30 milionů korun. Radnice přitom argumentuje, že stávající kapacita 42 lůžek je pro potřeby města dostatečná.
„My si myslíme, že toto rozšíření kapacity řeší problémy kraje a okolních obcí, nikoliv pouze Broumova. A nevidíme tedy důvod, proč bychom měli na nabídku kraje přistoupit."

Péče o seniory (ilustrační foto)

Starosta Bitnar navíc dodává, že pro Broumov bude případné navýšení počtu lůžek znamenat i vyšší výdaje na samotný chod. Také proto trval na tom, že rekonstrukci má kompletně zaplatit Královehradecký kraj.
„Já jsem pevně přesvědčen, že i pokud kraj zaplatí celou rekonstrukci ve stoprocentní výši, pořád je to pro kraj výhodné. Protože takových domovů pro seniory jako je v Broumově má na svém území Královéhradecký kraj minimum. Mám na mysli takové domovy, kde je město zřizovatelem a velmi významnou finanční měrou se podílí na provozních nákladech."

Kraj se snaží dospět s městem k dohodě

Následovalo několik jednání mezi zástupci města a krajského úřadu. Potvrdil je náměstek hejtmana Vladimír Derner z KDU-ČSL. Právě on je na kraji zodpovědný za sociální oblast.
„My se snažíme dospět k nějaké dohodě. Naprosto rozumím městu Broumov, že toto nechce financovat."

Ivanka Devátá má radost, že mohla být v Broumově dárkem od Ježíškových vnoučat

Ivanka Devátá

Ježíškova vnoučata ke konci minulého roku nadělila seniorům v celé republice tisíce dárků. Některé ale nebylo možné rozbalit přímo pod stromečkem, na některé bylo potřeba si chvíli počkat. To je také případ Domova pro seniory v Broumově. Tam si přály dvě dámy, paní Marta a paní Vlasta, setkání se spisovatelkou a herečkou Ivankou Devátou. Nechyběla u toho reportérka Jana Házová.

Rozšíření broumovského Domova pro seniory je ale podle něj nutné a to kvůli zajištění potřeb obyvatel okolních měst a obcí. Nový návrh je proto takový, že Broumov na samotné rozšíření kapacity doplácet nebude, poskytne ale svůj majetek.
„Počítáme s tím, že to bude společná akce města Broumova a Královéhradeckého kraje, kde vkladem města budou jeho nemovitosti."

Návrh už schválila Rada kraje, dnes o něm budou hlasovat krajští zastupitelé.

Spustit audio

Související