Speed Maraton. Dopravní policisté měří rychlost na desítkách míst v celém Královéhradeckém kraji

21. duben 2021 09:49
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Měření rychlosti

Řidiči v celé republice včetně Královéhradeckého kraje potkávají od rána na silnicích víc hlídek dopravních policistů než obvykle. Začal další ročník takzvaného Speed Maratonu, během kterého policie měří rychlost na stovkách míst v celé zemi. 

Vloni přistihly hlídky při překročení rychlosti přes 1700 řidičů. Letošní výsledky budeme znát až zítra, na jeden z měřených úseků se ale vydáme už teď, a to za reportérem Tomášem Lörinczem.

Čtěte také

Jsem v Černilově, na jednom z důležitých dopravních tahů ze severovýchodu kraje do Hradce Králové. Hlídka tady byla od 8. hodiny a teď se právě přesouvá na další stanoviště.

Na řidiče v Černilově čekala ta v uvozovkách záludnost, že tu nestála klasická hlídka s označeným policejním autem, ale příslušníci s civilní octávií. Ti nebyli zdaleka tak viditelní. A to samozřejmě přineslo své ovoce.

Většinu času, který hlídka v Černilově strávila, tak řešila přestupky. Největšímu závodníkovi mezi řidiči naměřili policisté v obci 89 kilometrů v hodině, po odečtu možné chyby v měření to bylo 86 km/h. Tedy těsně pod hranicí, kdy by už dotyčný přišel o řidičský průkaz.

Speed Marathon 2019 v Královéhradeckém kraji

Za pouhou hodinu zde hlídka přistihla čtyři rychlá vozidla. Vzhledem k tomu, než se přestupek vyřeší a sepíše, tak to trvá nějakou chvíli, je jasné, že o mnoho efektivnější pobyt hlídky v Černilově ani být nemohl.

Na kolika místech v Královéhradeckém kraji policisté dnes měří a jak dlouho letošní Speed Maraton potrvá?

Do terénu se u nás v kraji vydalo celkem patnáct hlídek a každou z nich čeká několik stanovišť, celkem se bude měřit na desítkách míst - přesné číslo se v téhle chvíli zatím říct nedá, ale mělo by to být kolem osmdesáti míst.

Policisté budou místa střídat, na každém stráví přibližně hodinu a pak se přesunou jinam. Speed Marathon končí o půlnoci.

Čtěte také

A kde se s hlídkami můžeme setkat? Prakticky kdekoli, letos policisté měří na silnicích prvních, druhých i třetích tříd, v obcích i mimo obce, a také na dálnici.

Má taková akce podle policie smysl, když jsou o ní řidiči předem informováni a mohou si i přesně zjistit, kde a kdy hlídky budou stát?

Podle policistů smysl má, ostatně už jsme říkali, že jen vloni rychlost porušilo přes 1700 řidičů a hlídky odhalily celkem téměř 2300 přestupků včetně alkoholu za volantem nebo nevyhovujícího technického stavu vozidla.

Takže i když řidiči vědí, stejně si někteří nedají pozor a právě pokuta může v takových případech fungovat do budoucna i jako preventivní připomínka toho, že porušování předpisů sebou může nést následky.

Letos jde o šestý ročník Speed Maratonu a přestupků je pořád hodně, takže podle policistů určitě stojí za to na silnicích kontroly provádět.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související