Speciálně upravené záhony, skleník, odpočinková zóna. To je terapeutická zahrada vrchlabské diakonie

28. duben 2023 21:10

Diakonie Vrchlabí otevřela nově upravenou terapeutickou zahradu. O její vylepšení se společně s pracovníky diakonie postarali i samotní klienti, tedy lidé se zdravotním i duševním onemocněním. Ti v zahradě pěstují ovoce, zeleninu nebo květiny, práce je pro ně terapií na čerstvém vzduchu. Na prohlídku zahrady se vydala redaktorka Kateřina Kohoutová.

Se dvěma klienty vrchlabské diakonie právě stojíme u jablůňky. „Všichni dohromady jsme to tady sázeli," říká Jára. Jak to bylo pracné? „Museli jsme vykopat díru, pak jsme to tam zasadili, dali trošku hlíny a nakonec zalili vodou."

Čtěte také

Samotná jablůňka stojí u vstupu do terapeutické zahrady. A my se teď přemístíme do další části. Vidíme tady keříky. Každý z klientů si poznává ten svůj, který zasadil. „Ty ho máš támhle, ten červený. Tenhle je můj."

Teď jsme u několika vyvýšených záhonů. „Vysadili jsme tam jahody."

Společně s námi tady na prohlídku dohlíží průvodkyně zahrady Jitka. „Tohle je starověká zavlažovací nádoba a my ji tu máme hlavně proto, když klienti sami zalévají, tak nevědí, přesně kolik. Kdežto tady uvidí, není voda, doleji a zalévám. Mám krásně zalito."

Teď přicházíme k bylinkám

Pažitka už krásně vyrostla. Tak ji ochutnáme. Jaká je? „Je dobrá."

„Tady máme vrbový altán, ve kterém jsou přes léto umístěny lavičky. Sedíme tam a povídáme si," vysvětluje Jitka.

Čtěte také

Přesunuli jsme se do poslední části zahrady. „Zde je skleník, speciálně upravený na práci handicapovaných lidí. To znamená, že má dva vstupy. Jednou stranou vjedou na vozíku a aniž by se museli jakkoliv otáčet, druhou stranou vyjedou. Záhony jsou udělány jak nízké, tak i vysoké."

„Tohle je pro okurky a tady budou rajčata. Největším přínosem je to, že se klienti dostanou k činnostem, které si nemají možnost ve svém běžném životě vyzkoušet. A také se dostanou hodně ven," dodává Jitka.

Do terapeutické zahrady Diakonie Vrchlabí jsou zváni v podstatě všichni. „Ano, budeme rádi, když se tu bude veřejnost potkávat s našimi klienty. Aby návštěvníci věděli, že jsou to lidé, kterých se vůbec nemusí bát."

Spustit audio

Související