Španělský Učitel roku na Náchodsku. Jeho netradiční přístup k dětem přebírají kantoři po celém světě
Jak se děti učí ve Španělsku a jak v Česku? Podle španělského Učitele roku jsou rozdíly obrovské. Javier Cachón Zagalaz se věnuje především psychodidaktice a psychomotorice, jeho výukové metody jsou temperamentní, kontaktní a velmi interaktivní. Své zkušenosti během několikadenní návštěvy předal učitelům v Náchodě, Červeném Kostelci a Broumově.
Učitel Javier Cachón Zagalaz z Univerzity Jaén momentálně ukazuje na jednom z workshopů na Broumovsku skupince učitelů, jak funguje školství ve Španělsku. Stihl už poznat rozdíly mezi naším a španělským školstvím?
„Ve dvou školkách, které jsem tady už navštívil, tak jsem viděl, že máte mnohem víc prostředků a pracovních materiálů pro děti. Tohle jsem ve Španělsku zatím nikde neviděl."
V čem spočívá jeho výuka?
„Zabývám se především tím, abych zlidštil edukativní proces. K dětem přistupuji individuálně, podle toho, jakou mají mentální úroveň dozrání. Ale nejdůležitější je lidský přístup."
Čtěte také
Vidím tady krabici s nejrůznějšími předměty. Můžeme se do ní podívat?
„Když mne zvou třeba na nějaký kongres, tak se ptají, co budu potřebovat. Říkají si, kolik to bude stát peněz a kde to budou všechno shánět. A potom se diví, že mi stačí lepící páska, noviny, kolíček na prádlo, šňůrka, prostě věci, které najdete v každé domácnosti."
Za překladem stojí Lukáš Krčál. Posunujeme se dál, je tu s námi také jedna z učitelek v mateřské škole, Klára Skleničková.
„Musím se přiznat, že když jsem dostala nabídku, aby Javier navštívil naši školku, tak jsem znejistěla. Ale vše jsme si skvěle užili a byl to opravdu báječný zážitek."
Jak děti reagovaly?
„Byly trošku ostýchavé, ale vzhledem k tomu, jaké byly aktivity, tak to bylo opravdu spontánní a neskutečně veselé. Přitom jsme zjistili, jak je vlastně jednoduché zapojit do výuky běžné domácí věci. Co vše se na nich dá vyzkoušet a procvičit."
Čtěte také
Přešli jsme ke Kláře Dundrové, která doslova zažila Javiera na vlastní kůži, jak se říká. Studovala ve Španělsku a učil ji na univerzitě. Jak vypadá jeho výuka?
„Je úplně jiná než u nás. Bylo to velmi interaktivní, ačkoliv se jednalo o didaktiku tělocviku. Bylo nás tam asi 120 a bylo to neuvěřitelné. Měli jsme tenisový míček se kterým jsme si dvě hodiny hráli. Stali jsme se dětmi a moc nás to bavilo. Bylo vážně úžasné, jak my, dospělí lidé, jsme se dokázali rozvíjet pomocí obyčejného tenisového míčku," usmívá se Klára Dundrová.
Z České republiky se Javier Cachón Zagalaz vrací zpátky do Španělska, kde ho čeká další série přednášek.
Související
-
Kladivo, rašple, pila a další nářadí. To jsou hračky dětí...
Jsou jim teprve čtyři roky a už se učí základům fyziky. A to pod vedením bývalého fyzikáře Jaroše Stříbrného, který nyní v mateřské škole Komenského ve Vrchlabí půs...
-
Matěj Břeský pomáhá postiženým dětem v Africe: Vadí mi, že nemají stejné možnosti jako caparti u nás
Africe pomáhá záchranář z Jičína Matěji Břeský. Místo, aby jel někam na pěknou a drahou zahraniční dovolenou, tak raději našetří peníze a pomůže nemocným dětem v Tanzanii.
-
Jan Hábl: Komenský byl člověkem velkého srdce. Stále pomáhal druhým bez ohledu na osobní prospěch
Dnes si připomeneme nadčasový odkaz Jana Amose Komenského. 15. listopadu 2020 uplyne 350 let od úmrtí učitele národů. A při té příležitosti vznikl i projekt Komenský 2020.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česko by už v březnu mělo obdržet první dvě houfnice Caesar. Objednaných má 62
-
Fiala si nemůže dovolit zbavit se ani Černochové, ani Řehky, říká o sporu na obraně Fendrych
-
Ceny energií klesnou. Elektřina může zlevnit o desetinu, plyn o 8,5 procenta, odhaduje regulační úřad
-
ONLINE: Ve válce proti Ukrajině padlo už více než 80 tisíc ruských vojáků, zjistila média