Sourozenci z Broumovska skončili v diagnostickém ústavu. Doplatili na neshody rodičů

Zástupci Českého helsinského výboru, organizace na ochranu lidských práv, protestují proti umístění dvou dětí v diagnostickém ústavu v Hradci Králové. Sourozenci ve věku 7 a 12 let totiž žijí u Broumova a na několik týdnů nebo i měsíců tak budou vytrženi ze svého běžného života. Žádné kázeňské problémy přitom neměli, doplatili na neshody svých rozvedených rodičů.

Umístění sedmileté dívky a dvanáctiletého chlapce do diagnostického ústavu 70 kilometrů od jejich domova je podle okresního soudu nutné, jinak by mohl být ohrožen jejich osobnostní vývoj.

„Rozhodnutí soudu nás překvapilo, ale nechci ho komentovat, protože nemám informace, které soud k tomu rozhodnutí vedly,“ říká ředitel broumovského gymnázia, kde dvanáctiletý chlapec studuje.

Většina pedagogů gymnázia podepsala petici, ve které hodnotí rozhodnutí soudu jako nevhodné, a to především kvůli vzdálenosti ústavu od bydliště obou dětí.

„Napadl nás třeba dětský domov v Broumově, klokánek nebo dočasná pěstounská péče – prostě cokoli, co by ty děti takhle neodřízlo od jejich běžného života,“ vysvětluje organizátorka petice Šárka Rambousková.

Gymnázium předalo škole v diagnostickém ústavu učební plány. Chlapec by tak měl držet krok se svými broumovskými spolužáky.

Za rozhodnutím stojí neshody rodičů

Podle vedoucího odboru sociálně právní ochrany dětí v Broumově Miloše Andrše jiná možnost než umístit děti do ústavu nebyla. Případ je velmi složitý a svým způsobem výjimečný, hlavní roli v něm totiž hrají spory obou rodičů.

Sourozence sice měla po rozvodu v péči matka, od března ale na svou žádost bydleli u otce.

„Tady vlastně dochází k nějakému psychickému ovlivňování, v podstatě až psychickému týrání. Není to ze dne na den, případem se zabýváme dva roky a rodičům jsme nabízeli několik řešení, ale nesetkalo se to s úspěchem,“ tvrdí Andrš.

Jedním z návrhů broumovské sociálky bylo, aby si rodiče o situaci promluvili s odborníky. Na to ale přistoupila jen matka.

„Nemohu se k tomu bohužel moc vyjadřovat. Podle pokynů policie jsem vázána mlčenlivostí, bývalý manžel je totiž vyšetřován z trestného činu týrání svěřené osoby a já v té kauze vystupuji jako svědek,“ přiznává.

Otec se proti rozsudku odvolal

Jako matka se prý jen těžce smiřuje s tím, že děti skončily v ústavu. Na druhou stranu ale věří, že se odborníkům podaří napjaté vztahy mezi ní, bývalým manželem a teď už i dětmi alespoň trochu napravit.

„Je hrozné vidět, jak se ten láskyplný vztah, který jsme s dětmi měli, změnil na zavržení, nenávist a vlastně z jejich strany i na naprostý obrat ve vztahu ke mně.“

V diagnostickém ústavu jsou děti zatím na základě předběžného opatření, proti kterému se otec odvolal. Pokud s odvoláním neuspěje, mohou sourozenci v Hradci Králové strávit i několik týdnů nebo měsíců.