Současný důchodový systém je postavený tak, že je víc pracujících než důchodců. To se ale brzy změní

19. září 2023

Vláda Schválila důchodovou reformu. Už je jasné, komu se vyplatí předčasný důchod, kolik budou senioři brát a také jaké jsou změny v penzijním spoření. Na to konkrétně se dnes zaměříme v naší radioporadně, kde jsme přivítali finančního poradce Petra Koštejna. Poradí vám, kolik spořit, kdy začít, na co si dát pozor, pro koho mají investice na stáří nesmysl.

Penzijní spoření je velké téma současnosti, protože mnozí mají obavy, jestli vůbec nějaký důchod dostanou, protože všichni si nespoří.
Převážně to dosud dělala starší generace, mladí lidé na důchod zatím moc nemyslí. Ono je to dané také tím, že v podstatě reklamy nebo média se důležitostí tohoto tématu věnují více až teď v posledním roce, což konkrétně souvisí se současnou ekonomickou situací.

Petr Koštejn ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Ale není to tak, že by spořilo málo lidí, ale spoří si málo peněz a příliš opatrně? Proto hrozí, že pro některé bude stáří chudé?
S tím souhlasím. Je to také hlavní důvod, proč vláda dělá to, co dělá. Chce zvýšit podíl toho, kolik si dnešní pracující dávají nebo připravují na důchod. A zároveň chtějí přimět i mladší lidi, aby si začali něco spořit. Nejdůležitější je, že důchod je dnes ještě nějakým způsobem od státu k dispozici, ale pravděpodobně do budoucna to bude velmi tristní.

Je perspektiva, že bude pracujících a důchodců jedna ku jedné. A to systém neutáhne. Tím pádem se musí změnit a otázka zní, kdy a jak.
Petr Koštejn, investiční specialista

Takže doporučujete vymanit se z některých myšlenkových stereotypů a být odvážnější? Možná se ale někdo bojí, že stát, pokud mu dojdou peníze, tak nám stejně příspěvky ke spoření nebude dávat.
To je samozřejmě riziko, že stát vždy sáhne do těchto produktů, které nějakým způsobem zvýhodňuje. Proto by to neměl být vždy jediný způsob, kterým se člověk na důchod připravuje. Důležité je v tomto kontextu projít si demografii, protože se jedná o to, že současný důchodový systém je stavěný tak, že je méně důchodců a více pracujících.

Čtěte také

Ovšem díky průměrnému zvyšování dožití a zároveň tomu, že se snižuje porodnost, tak těch pracujících postupně ubývá a před nedávnem to byli ještě zhruba tři pracující na jednoho důchodce, což ten systém průběžně ufinancuje. A už to začíná být kolem dvou pracujících na jednoho důchodce a do budoucna je tam perspektiva, že to bude spíše jedna ku jedné.

A to prostě ten systém neutáhne. Tím pádem se musí systém změnit a otázka zní, kdy a jak se změní. Každopádně ta změna bude bolestivá pro lidi, kteří spoléhají na to, že jim stát dá důchod v takové podobě, jako je dnes. Proto stát nyní řeší způsob spoření na důchod, aby lidé začali nad tím přemýšlet a minimálně, aby v rámci státní podpory, si tam něco ukládali.

Celou radioporadnu o změnách v důchodovém spoření s finančním poradcem Petrem Koštejnem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související