Současná vedra mění režim a program zařízení, kam dochází ti nejmenší, tedy v jeslích a školkách

21. červen 2021 09:51
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Děti v jeslích

Vedení některých jeslí a mateřských škol na Trutnovsku mění kvůli vlně veder denní režim a program dětí. Hlavním cílem je uchránit nejmenší před nejvyššími denními teplotami a předejít případným zdravotním komplikacím. Ve vrchlabských městských jeslích zjišťovala podrobnosti reportérka Kateřina Kohoutová.

Čtěte také

Ve třídách a hernách vrchlabských městských jeslí je už hodně živo. Děti si hrají, mají neustále k dispozici pití, přičemž pracovnice jeslí je neustále sledují a pokud některé z nich pije méně nebo na to zapomíná, tak mu to připomínají, případně pomohou.

Uvnitř je příjemně, protože se jedná o starou budovu, ve které se drží vlídná teplota. Potom děti čeká svačinka a děti se začnou připravovat na výlet ven.

V současných vedrech chodí mimo budovu už dříve, kolem půl deváté, dokud ještě nepanují vysoké teploty. Vychovatelky připravují kloboučky, kšiltovky a také opalovací krémy, kterými dětem ošetří pokožku.

Jak vypadá pobyt dětí venku?

Na zahradě jeslí jsou stromy, což je v současném počasí velkou výhodou. Je tu tedy dostatek stínu. Na procházky se s těmi nejmenšími dětmi v tyto dny vlastně ani nechodí.

Čtěte také

Zde na zahradě mají děti neustále k dispozici dostatek tekutin. Je tu i osvěžení v podobě hadice, kde se děti postupně stříkají.

Výletní program při pobytu venku upravují i některé mateřské a základní školy. Mluvila jsem s některými ředitelkami, které právě kvůli vysokým teplotám vybírají pro výlety na konci školního roku chladnější místa.

Například Základní škola Horská ve Vrchlabí plánuje výlet do Krkonoš na jednu ze stezek na Benecku, která vede především lesem, takže je tam chladněji.

Změnil se v tropických dnech jídelníček?

Jednoduše se dá říct, že jídelníček je lehčí. Vévodí mu zelenina a ovoce nejrůznějších druhů. Kuchařky připravily svačinku, děti si moc rády pochutnávají na melounech, jablíčkách, okurkách nebo hroznovém vínu.

Také k obědu ve vaří lehčí jídla, ovšem jídelníček musí být bohatý. Pití je dětem stále k dispozici. Je to především voda, chladnější čaje a bylinné sirupy nebo ovocné šťávy.

Spustit audio

Související