Socha Štědrosti z řady ctností a neřestí na Kuksu je v havarijním stavu a putovala k restaurátorům

17. listopad 2020 09:39
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Odvoz kopie sochy Štědrosti z Kuksu

V hospitalu Kuks na Trutnovsku je v těchto dnech nejvíc práce v bylinkové zahradě, parku a také na hospitálním hřbitově. Ale nejen to, nepřítomnost návštěvníků dovoluje zaměstnancům dělat i vnitřní práce, na které je běžně čas až v zimním období. A tak kdo má ruce, pomáhá všude, kde je potřeba. Zajela se tam podívat redaktorka Jana Házová.

Dnešní setkání začínáme na hřbitově. Momentálně tu pracuje parta lidí, všichni mají hrábě a lopaty. A pomáhá tu i Libor Švec, kastelán barokního hospitalu na Kuksu.

Čtěte také

„Normálně bychom se připravovali na předvánoční trhy a ještě bychom provázeli poslední návštěvníky expozicemi. Nicméně současné počasí nám umožňuje pracovat venku. Takže jsme rádi."

Půjdeme se také podívat mezi zdi hospitalu.
„Díky tomu, že po sezóně jsou ještě zdi vyhřáté, tak můžeme dělat i údržbové práce například na dřevěných podlahách. A třeba v barokní lékárně granátového jablka je krásně obnovena parketová podlaha. A po sezóně ji ještě voskujeme."

Čtěte také

„Rád bych vám ještě ukázal sochy ctností a neřestí. Protože nám tady od minulého týdne jedna chybí. Konkrétně je to kopie sochy Štědrosti. Faksimile, které vznikaly v 80. letech minulého století, tak jsou už také po 40 letech nějakým způsobem dožilé. A bohužel právě podstavec u sochy Štědrosti byl už ve velmi špatném stavu. Nechali jsme tedy sochu odvézt do fakulty restaurování a zhruba za rok se nám v dobrém stavu zase vrátí."

A je tu s námi také Vojtěch Krátký. Ten má zase na starosti spoustu další práce, která zase není možná na první pohled až tolik vidět.
„Protože letošní turistická sezóna skončila dříve, tak už máme v tuto chvíli hotové inventurní práce. To znamená, že jsme počítali pokladnu, různé suvenýry, magnetky a vizitky."

Čtěte také

Jdeme ven na terasu a koukáme na místo, kde právě chybí socha Štědrosti. Všechny ostatní sochy na Kuksu jsou v pořádku?
„Nechali prověřit opravdu všechny a z restaurátorského průzkumu nám vyšlo, že některé sochy jsou v naprosto dobrém stavu, ale bohužel dvě byly v havarijním stavu. A jedna z nich, socha Štědrosti, se musela odvézt," dodává Libor Švec.

Přes zimu se práce přesunou do vnitřních prostor hospitalu. Pracovníci musí vše připravit na další turistickou sezónu.

Webové stránky hospitálu Kuks vám poskytnou všechny potřebné informace.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související