Sobotní noční linka: Konopí - cesta k závislosti, nebo lék?

26. prosinec 2020

Marihuana už není na seznamu nejtěžších drog. Komise OSN, jejímž členem je i Česká republika, ji z něj vyřadila. Jde o reakci na doporučení Světové zdravotnické organizace, která poukázala na využití léčebného konopí a také na to, že konopí nemá stejně závažné dopady jako heroin a další opiáty, které se mezi nejtěžší drogy řadí. 

Stále ale marihuana zůstává podle serveru irozhlas.cz pod dohledem mezinárodních institucí, podobně jako kokain, metadon nebo jiné omamné látky. V České republice mohou lidé konopí používat pro léčebné účely už několik let. Ale získat ho není vůbec jednoduché, ani levné. Podle aktuálních informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou teď v českých lékárnách dostupné dva druhy cannabis s různým množstvím THC a kanabinoidů, prodejní cena je necelých 1 700,- za deseti gramové balení. 

Otázky:

Myslíte si, že konopí opravu pomáhá? 

Máte ve svém okolí někoho, kdo se jím léčí, zkoušeli jste ho sami?

Zlegalizovali byste konopí natolik, aby si ho každý mohl beztrestně pěstovat na zahrádce pro jakékoli účely, nebo stačí, když si ho pacienti můžou koupit v lékárnách na předpis? 

Nebo byste naopak konopí nechali v plošném zákazu, protože jeho kouření vede k užívání tvrdších drog?? 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.